Chiny wprowadziły miejsca parkingowe tylko dla kobiet, które są znacznie większe

0
303
Miejsca parkingowe specjalnie zaprojektowane dla kobiet-kierowców w Hangzhou budzą kontrowersje. Zdjęcie: Twitter

W Chinach na niektórych parkingach znajdują się miejsca parkingowe „tylko dla kobiet”, które są nawet o 50% szersze niż inne dostępne miejsca.

Chiny mają miejsca parkingowe „tylko dla kobiet”, które są większe, oddalone od innych samochodów i obrysowane na różowo.

Chińskie miasto wierzy, że ma idealne rozwiązanie dla pań, jeśli chodzi o tę nieznośną „umiejętność parkowania samochodu”: wyjątkowo szerokie miejsca parkingowe przeznaczone tylko dla kobiet.

Miejsca są obrysowane na różowo i ozdobione symbolami „kobiet” w stylu łazienkowym.

Miejsca są o 50 procent większe niż zwykłe miejsca, dzięki czemu kobiety mogą znaleźć różową oazę, aby uniknąć strachu przed koniecznością parkowania w miejscu normalnej wielkości.

Pomimo dobrych chęci, przestrzenie, które powstały zostały skrytykowane w chińskich mediach społecznościowych za seksizm i promowanie stereotypu, że kobiety nie umieją prowadzić samochodu i parkować.

Czytaj: Na parkingu w Wejherowie doszło do blokady kilkudziesięciu samochodów

Chiński ekspert od socjologii wezwał do zmiany nazwy miejsc parkingowych tylko dla kobiet na miejsca dla „początkujących kierowców” po serii skarg na seksizm.

„Większe miejsca parkingowe przeznaczone są dla kobiet-kierowców, których umiejętności prowadzenia pojazdu nie są doskonałe” – powiedział Tietong, kierownik obszaru tych miejsc parkingowych.

Spośród 370 miejsc parkingowych w strefach usługowych tylko osiem jest przeznaczonych specjalnie dla kobiet. Mimo to budzą one kontrowersje.

Podobne kontrowersje dotyczące tego, czy koncepcja ta jest dyskryminująca, pojawiły się również po ich wprowadzeniu w Korei Południowej i Niemczech.

W 2014 roku Korea Południowa stworzyła w Seulu 5000 miejsc parkingowych, które były również szersze i miały różowe kontury. Urzędnik wyjaśnił wtedy, że mają one „ułatwić kobietom życie”.

W 2012 roku burmistrz małego miasteczka w Niemczech poszedł w innym kierunku, tworząc przestrzenie tylko dla mężczyzn, do których trudniej było się dostać niż szersze przestrzenie przeznaczone dla kobiet.

„Mężczyźni są z reguły trochę lepsi w takich wyzwaniach” – powiedział niemieckiej gazecie burmistrz Triberg Gallus Strobel.

Później przyznał, że był to chwyt marketingowy, aby przyciągnąć większą liczbę turystów do miasta.

Niektórzy eksperci w całej tej sytuacji twierdzą, że wzmacnia się stereotyp, że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni.

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Chen Jianguo, profesor socjologii na Uniwersytecie Energetyki Północnochińskiej, powiedział, że właściciele takich parkingów powinni rozważyć zmianę nazwy większej przestrzeni.

„Gdyby nazwano te miejsca parkingowe „miejscem parkingowym dla nowych kierowców”, a nie dla kobiet, nie byłoby mowy o dyskryminacji i seksizmie” – powiedział.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Xia Xuemin, badacz z Instytutu Badań Polityki Publicznej Uniwersytetu Zhejiang, powiedział, że złymi kierowcami mogą być zarówno mężczyźni i kobiety, więc był przeciwny tej koncepcji.

Powinni budować więcej toalet dla kobiet zamiast miejsc parkingowych dla kobiet” – powiedział.

Co prawda, to prawda! W damskich toaletach zawsze są kolejki!