Chirurg plastyczny za darmo operuje dzieci cierpiące na rozszczep wargi i podniebienia

0
286

Inspirujący chirurg plastyczny pomógł wyleczyć dzieci cierpiące na rozszczep podniebienia dzięki 37 000 bezpłatnych operacji.

Zdolność jednej osoby do dokonania zmian jest astronomiczna, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jej wysiłki mogą wydawać się niewielkie. Świetnym tego przykładem jest dr Subodh Kumar Singh, który przezwyciężył trudności we własnym dzieciństwie, aby później zostać lekarzem i założył własny szpital.

Teraz chirurg słynie z ratujących życie operacji plastycznych, które pomogły zmienić życie tysięcy dzieci w Indiach cierpiących na rozszczep wargi i podniebienia.

Kiedy był dzieckiem, Singh stracił ojca w młodym wieku 13 lat, co pozostawiło jego rodzinę w poważnych tarapatach finansowych. Dr Subodh Kumar Singh spekuluje teraz, że przedwczesna śmierć jego ojca była prawdopodobnie spowodowana nieodpowiednim leczeniem w szpitalu.

Po stracie ojca jego starsi bracia musieli zrezygnować z nauki, aby pracować i utrzymywać rodzinę. Jako najmłodszy z czwórki dzieci pomagał swoim braciom w każdy możliwy sposób, przede wszystkim sprzedając domowej roboty świece, mydełka i gogle w lokalnych sklepach i na ulicach.

Po tym, jak musieli poświęcić własne marzenia, bracia Singha chcieli się upewnić, że on nie będzie musiał robić tego samego. Robili wszystko, co w ich mocy, aby najmłodszy z braci został w szkole, aby otrzymać wykształcenie. A kiedy nadszedł czas, pomogli mu finansowo, gdy zdobywał dyplom lekarza. Jednak młody student medycyny pracował również, gdy studiował i nadal pomagał w obowiązkach rodzinnych, takich jak opieka nad owdowiałą matką, która często chorowała.

Po ukończeniu studiów z chirurgii ogólnej ze specjalizacją z chirurgii plastycznej dr Singh postanowił założyć mały szpital ku pamięci ojca. Nazwał placówkę GS Memorial Hospital. I właśnie tam zaczął oferować darmowe operacje co tydzień – w rocznicę śmierci ojca – aby pomóc rodzinom z dziećmi urodzonymi z rozszczepem wargi.

„W każdym rozszczepionym dziecku, które do mnie przyszło, wyobrażałem sobie tego małego Subodha, który stracił ojca, gdy miał zaledwie 13 lat” – opowiada dr Singh. „Mój ojciec… i matka… nauczyli mnie służyć ubogim i żyć etycznie. Czuję, że Bóg stworzył mnie do tego, abym został chirurgiem plastycznym, a nie biznesmenem, aby służyć boskiej sprawie”.

Czytaj: Indie zorganizują pierwsze w historii mistrzostwa świata w jodze

„Moje dzieciństwo dało mi siłę do budowania odporności i zrozumienia dla ludzi, którzy przechodzą codzienną walkę” – wyjaśnia. „Trudności sprawiły, że dostrzegłem ich emocje i odniosłem się do nich. Bycie lekarzem daje mi szansę pomocy wielu osobom. Chciałem ulepszyć życie mniej uprzywilejowanych osób”.

Po tym, jak dr Singh zaczął wykonywać operacje rozszczepu wargi i podniebienia, jego wysiłki zwróciły uwagę Smile Train, największej organizacji charytatywnej zajmującej się chirurgią rozszczepu podniebienia na świecie. Od 2004 roku chirurg jest częścią projektu Smile Train.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dzięki wsparciu organizacji charytatywnej jego szpital był w stanie przeprowadzić ponad 2500 operacji do samego końca 2005 roku. Od 2008 r. Szpital GS Memorial przeprowadza każdego roku w ramach tej inicjatywy ponad 4000 bezpłatnych operacji rozszczepów.

Co więcej, dr Singh został również globalnym trenerem i mówcą w Smile Train, a jego szpital stał się głównym ośrodkiem szkolenia chirurgów z całego świata w zakresie operacji rozszczepu wargi i podniebienia.

W ramach swoich wysiłków rehabilitacyjnych inspirujący chirurg opracował program pomocy, który śledzi dzieci, które były leczone z powodu rozszczepu podniebienia, aby nadal pomagać ich rodzinom w monitorowaniu zdrowia i odżywiania każdego dziecka.

Jego wysiłki pomogły przywrócić uśmiechy 37 000 dzieci poprzez bezpłatne operacje rozszczepu podniebienia, a nawet zainspirowały nagrodzony Oscarem film dokumentalny o życiu młodej dziewczyny o imieniu Pinki – jednego z tysięcy dzieci, które leczył.

Podsumowując, życie chirurga plastycznego jest naprawdę inspirujące. Jego przełomowa praca nie tylko pomaga dzieciom leczyć się medycznie, ale także całkowicie zmienia ich życie, otwierając świat możliwości, które wcześniej były dla nich zamknięte ze względu na piętno otaczające tę chorobę.

Rozszczep to dolegliwość społeczna; wpływa nie tylko na jednostkę, ale na całą rodzinę” – wyjaśnia dr Singh. „Ważne jest, aby uświadomić społeczeństwu, że rozszczep to dolegliwość, a nie przekleństwo i że można to bezpłatnie naprawić w szpitalach takich jak nasz”.

Czytaj: Po 10 latach w Indiach postawała ogromna rzeźba mitologicznego ptaka.

Inspirujący chirurg plastyczny, dr Subodh Kumar Singh, pomógł wyleczyć tysiące dzieci cierpiących na rozszczep wargi i podniebienia w Indiach.

Zdjęcie: Szpital GS Memorial
Zdjęcie: Szpital GS Memorial
Zdjęcie: Szpital GS Memorial

Dzięki jego wysiłkom wykonano ponad 37 000 bezpłatnych operacji rozszczepu wargi.

Szpital G.S. Memorial: Strona internetowa | Instagram | Facebook | Twitter