Chodzenie: korzyści zdrowotne. 10 rzeczy, które przydadzą się Twojemu organizmowi, gdy zaczniesz chodzić

0
702

Czy słyszałeś kiedyś słowa Hipokratesa, że: „Chodzenie jest najlepszym lekarstwem dla człowieka”?

Co więcej, jeśli połączysz chodzenie z prawidłowym snem i zdrową dietą, nie będziesz musiał długo chodzić do lekarza. Zaledwie 15-30 minut spaceru dziennie każdego dnia może znacznie poprawić nie tylko Twój wygląd, ale także ogólny stan zdrowia.

Nie powinno nas więc dziwić, jak pożyteczną praktyką dla duszy i ciała może być zwykły spacer. Specjalnie dla Ciebie wymieniliśmy pozytywne wyniki, które można osiągnąć dzięki chodzeniu – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

1. Pozytywne zmiany w mózgu

Badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, zapobiegają wczesnemu rozwojowi demencji, zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera i poprawiają ogólny stan psychiczny. Ponadto następuje zmniejszenie stresu psychicznego i wzrasta poziom endorfin.

2. Poprawa widzenia

Choć wydaje się, że oczu nie można kojarzyć ze spacerem, spacer pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Pomaga również w walce z jaskrą, przywracając ciśnienie wewnątrzgałkowe.

johannesfloe.com – Art to remember

3. Zapobieganie chorobom serca

Według American Heart Association chodzenie jest nie mniej skuteczne niż bieganie, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom serca i udarom. Pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz poprawia krążenie krwi.

Czytaj: Doświadczony lekarz: „7 prostych zmian, które poprawią zdrowie układu sercowo-naczyniowego”.

4. Zwiększona objętość płuc

Chodzenie to ćwiczenie aerobowe, które zwiększa przypływ tlenu do krwi, pomaga wytrenować płuca oraz zmniejsza poziom toksyn i odpadów. Objawy niektórych chorób płuc można również złagodzić dzięki najgłębszemu i najlepszemu oddychaniu.

Czytaj: W Szpitalu w Krakowie wprowadzono limit testów na koronawirusa!

5. Poprawa stanu trzustki

Trudno w to uwierzyć, ale chodzenie okazało się znacznie skuteczniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy niż bieganie. Badanie wykazało, że w ciągu sześciomiesięcznego okresu obserwacji tolerancja glukozy u osób lubiących chodzić wzrosła 6-krotnie w porównaniu z biegaczami.

6. Poprawa trawienia

Codzienny 30-minutowy spacer nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przyszłości, ale także poprawia trawienie, łagodzi zaparcia, reguluje motorykę jelit.

7. Utrzymanie napięcia mięśniowego

Chodzenie poprawia również napięcie mięśniowe i utratę wagi (w przypadku nadwagi). Zaledwie 10000 kroków dziennie można zrównać z treningiem na siłowni, jeśli podzielisz chodzenie na interwały i będziesz wchodzić pod górę. Ponadto chodzenie jest lekkim ćwiczeniem i nie wymaga czasu na regenerację. Zatem żaden ból mięśni następnego dnia nie przeszkodzi ci w kontynuowaniu tego samego treningu, czyli spaceru.

8. Wzmocnienie kości i stawów

Chodzenie zapewnia elastyczność stawów, zapobiega utracie masy kostnej, a nawet zmniejsza ryzyko złamań. Fundacja Arthritis zalega regularne spacery w umiarkowanym tempie przez co najmniej 30 minut dziennie, aby zmniejszyć ból stawów, stan zapalny i sztywność.

9. Łagodzi ból pleców

Chodzenie może być prawdziwym ratunkiem dla osób cierpiących na bóle krzyża. Chodzenie polepsza aktywne krążenie krwi w kręgosłupie, poprawia jego elastyczność i ogólną postawę.

10. Uspokojenie umysłu

Jeśli chodzenie łagodzi objawy depresji u pacjentów z dużymi zaburzeniami depresyjnymi, pomyśl tylko, jak łatwo można spacer można wykorzystać do uporządkowania myśli, gdy jesteś zdenerwowany lub wyczerpany. Przyjemny spacer z ukochaną osobą tylko wzmocni pozytywny efekt i poprawi nastrój.

Źródło: otoz.com.ua