Choroby ludzi pracujących za biurkiem

0
837
zdjęcie: ma10.com.br

Zespół cieśni nadgarstka, bóle głowy, ramion i pleców, dyskopatia, kłopoty z krążeniem i żylaki – to dolegliwości osób, które wiele godzin spędzają za biurkiem. Sprawdź, co Ci grozi, jeśli masz siedzącą pracę. 

Rozwój technologiczny, pojawienie się nowoczesnych technologii i ich coraz szersze zastosowanie w życiu codziennym spowodowały, że powstało wiele nowych zawodów i profesji, związanych z wykonywaniem usług, w których jeszcze 15 lat temu nikt nie słyszał. To zaowocowało wzrastającą z roku na rok liczbą miejsc pracy, tzw. biurowej, w której od 8 do kilkunastu godzin godzin dziennie siedzimy na krześle przed komputerem.

Jak to wpływa na nasze zdrowie? Na jakie choroby są narażone osoby pracujące za biurkiem?

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że praca biurowa jest mało uciążliwa. Dziś pogląd się zmienił. Coraz częściej mówi się o schorzeniach dotykających pracowników biurowych. Być może jest to praca wygodna, ale na dłuższą metę jest zdecydowanie niezdrowe. Mając do czynienia z wieloma schorzeniami spowodowanymi pracą biurową lekarze zebrali je nawet w jeden zespół, który nazwali zespołem chorego budynku (Sick Building Syndrome).

Nasz organizm nie jest stworzony do tego, aby siedzieć przez wiele godzin w bezruchu. Tymczasem, opierając się na statystykach – 7 na 10 czynnych zawodowo Polaków pracuje właśnie w tej pozycji, co łącznie daje około 2 tysiące godzin rocznie w siedzącej pozycji. To nienaturalna pozycja dla naszego kręgosłupa i obciąża go bardziej niż chodzenie czy stanie. Dodatkowo w biurach panuje niesprzyjający mikroklimat, klimatyzacja nie jest czyszczona przez wiele lat, cały czas włączone urządzenia biurowe, emitujące promieniowanie powodują, że wiele osób choruje na astmę, alergię, bóle głowy, zaburzenia koncentracji.

Kiedy siedzimy za biurkiem, często bezwiednie się garbimy i wysuwamy głowę do przodu. To sprawia, że nacisk wywierany na kręgi i krążki międzykręgowe zwiększa się wielokrotnie, a dodatkowo skutkuje zmęczeniem i nadmiernym rozciągnięciem mięśni grzbietu oraz przykurczem mięśni klatki piersiowej – tłumaczy lekarz ortopeda Tomasz Poboży.

Osoby pracujące za biurkiem po całym dniu skarżą się na:

  • ból pleców;
  • ból ramion;
  • ból karku.

Na dłuższą metę dolegliwości są bardziej poważne. Częste obciążanie kręgosłupa może doprowadzić do choroby nazywanej wypadnięciem dysku oraz przyczynić się do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Obciążenie nie tylko dla kręgosłupa

Spędzając ponad 8 godzin w pozycji siedzącej za biurkiem najczęściej skarżymy się na ból pleców, kręgosłupa i jego okolic. Jednak  nieprzyjemnych dolegliwości jest zdecydowanie więcej.

Garbienie się i pochylanie do przodu może być odpowiedzialne na przykład za bóle głowy czy problemy dotykające stawu skroniowo-żuchwowego, bo bardzo często przyjmowaniu takiej niepoprawnej postawy ciała towarzyszy zaciskanie szczęki i napinanie mięśni twarzy – ostrzega dr Tomasz Poboży.

Nienaturalna sylwetka może także przyczynić się do problemów z oddychaniem, dusznościami, odczuwaniem kłucia o bólu w klatce piersiowej. Siedzenie wielu godzin spowalnia też perystaltykę jelit, a jeśli przy tym dodatkowo pochylamy się delikatnie do przodu, to wywieramy nacisk na narządy jamy brzusznej. To wiąże się z niestrawnością, zaparciami i innymi problemami trawiennymi.

zdjęcie: www.bodycare.com.au

Biurowe dolegliwości

Uciążliwe dolegliwości nie wiążą się tylko z garbieniem i pochylaniem do przodu. Siedząc za biurkiem często zakładamy nogę na nogę bądź chowamy kończyny dolne pod krzesłem – taka pozycja także nie pozwala na zachowanie prawidłowej sylwetki oraz utrudnia krążenie.

Praca siedząca wiąże się z tym, że przez wiele godzin nogi pozostają oparte na podłodze, przez co mięśnie stóp i łydek pozostają w bezruchu i nie wspomagają przepływu krwi do serca. Kończyny są ponadto zgięte w stawach kolanowych i biodrowych bądź skrzyżowane. W efekcie dochodzi do utrudnienia odpływu krwi żylnej z kończyn. Jej zastój może prowadzić do powstawania obrzęków i żylaków, zwiększa się również ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej – mówi prof. Maciej Kielar, chirurg naczyniowy.

Siedząc wiele godzin kładziemy długotrwały nacisk na pośladki i okolicę odbytu, co może prowadzić do powstawania hemoroidów. U kobiet może powstać cellulit przez zaburzenia krążenia krwi i limfy, a stały nacisk dodatkowo go uwidacznia.

Pracownicy biurowi skarżą się także na bolące łydki, skurcze mięśni nóg, opuchnięte stopy.

Praca biurowa to konieczność wykonywania tych samych ruchów przez wiele godzin, np. w trakcie pisania na klawiaturze lub klikania myszą komputerową. Jeżeli dorzucimy do tego nieprawidłowe ustawienie dłoni możemy cierpieć na zespół cieśni kanału nadgarstka. Nie jest to nic przyjemnego. Czuje się ból i drętwienie palców, ostry ból w okolicy nadgarstka, nie można ścisnąć dłoni ani przesunąć nic cięższego w domu. Często dolegliwości te nasilają się w nocy, przez co się budzisz i rano jesteś niewyspana. Ciężej wykonuje Ci się proste, zwykłe, codzienne czynności, bo problemem jest dla Ciebie nawet utrzymanie długopisu.

Pracownikom biurowym są także narażeni na pogorszenie się wzroku, zespół suchego oka lub tzw. syndrom widzenia komputerowego (zmęczenie wzroku, spadek ostrości, suche oko oraz bóle głowy, szyi i pleców).

Większość schorzeń związanych z siedzącym trybem życia i pracą biurową da się wyleczyć

Osobom, które wiele godzin spędzają przy biurku i komputerze zaleca się dużo ruchu, odpowiednią dietę, odpoczynek i relaks. Nie wolno przenosić pracy, problemów i stresu do domu, zabierając w ten sposób czas poświęcony rodzinie, przyjaciołom i pasjom. Stresujących sytuacji nie da się całkowicie wyeliminować z życia, ale można się zabezpieczyć przed jego wyniszczającymi skutkami.

Należy zwracać większą uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała w ciągu całego dnia. Należy pobudzać krążenie, wykonując proste czynności, takie jak:wstanie zza biurka na chwilę, poruszenie co jakiś czas nogami, przejście się czy wykonanie kilku rozciągających ćwiczeń.

Należy także mieć prawidłowo ustawiony monitor komputera oraz należy dobrać krzesło, które właściwie podeprze kręgosłup na wiele godzin. Po pracy warto zadbać o aktywny wypoczynek, ponieważ pomoże to wzmocnić mięśnie, które ułatwią trzymanie pleców prosto.

PRZECZYTAJ TAKŻE: CZYM ZDROWYM POKONAĆ OCHOTĘ NA COŚ SŁODKIEGO? – f7dobry.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj ? 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl