Ciechanów: Inteligentne pojemniki na śmieci zwiększyły poziom segregacji z 10% do 90%

0
657
W Ciechanowie na stałe zamontowano bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Zdjęcie: UM Ciechanów

Ciechanów jest pierwszym miastem w Polsce, w którym na stałe zamontowano nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie z wieloma pojemnikami, pozwalając m.in. kontrolować selektywną zbiórkę.

Po przeprowadzeniu rocznego pilotażu okazało się, że nowoczesne pojemniki dały pozytywne efekty w postaci wzrostu gospodarstw domowych segregujących odpady z 10% do 90%. Teraz planowane jest wyposażenie w takie inteligentne pojemniki kolejnych osiedli w mieście.

Na osiedlu „Płońska” wdrożono innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Po rocznym pilotażu zamontowano w mieście 24 nowe, bezdotykowe urządzenia na śmieci. To pierwsze takie nowoczesne i udoskonalone pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów.

Z tych pojemników korzysta ponad 300 gospodarstw domowych. Każda rodzina otrzymała indywidualne kody, dzięki którym otwiera się pojemnik i można pozostawić w higieniczny sposób posegregowane odpady. Śmieci od razu po wrzuceniu są automatycznie ważone. Klapy od pojemników otwierają się, gdy dana osoba sczyta elektronicznie kod QR mieszkania.

Dzięki takim pojemnikom w końcu nie rozprzestrzeniają się odpady, np, gdy wieje wiatr lub gdy do śmieci dorwą się ptaki i gryzonie. Do pojemników śmieci nie wrzucą już osoby spoza osiedla (nie wyrzuci się śmieci bez zeskanowanego kodu QR), co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z odbiorem śmieci. Zainstalowane kamery monitoringu w pobliżu pojemników pozwalają na weryfikację osób, które wyrzucają odpady.

Czytaj: Rocznie na wysypisko będzie trafiać 75 milionów ton metrycznych zużytych urządzeń elektrycznych do 2030 roku

Instalacja systemu została poprzedzona rocznym pilotażem, który wykazał pozytywne efekty. Miasto nie poniosło żadnych kosztów. Już po pierwszym półroczu z inteligentnego systemu korzystało już 98% mieszkańców osiedla. Wzrosła liczba rodzin segregujących odpady z 10% do 90%. W anonimowej ankiecie mieszkańcy wskazali, że dzięki monitoringowi czują się bezpieczniej w okolicach swojego osiedla.

Ważne jest też dla nich, że w czasie pandemii koronawirusa pojemniki otwierają się bez dotykania ich. Klapy otwierają się samoczynnie po zeskanowaniu kodu QR.

– System T-Master to efekt wieloletniej pracy kilkudziesięciu polskich inżynierów i programistów pochodzących z Ciechanowa i okolic. Co więcej, produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie, właśnie tu w Ciechanowie. Projekt T-Master to wspaniały przykład na efektywność współpracy samorządu z biznesem. Miasto czerpiąc z dostępnych nowoczesnych technologii realnie podnosi komfort życia swoich mieszkańców – powiedział twórca rozwiązania Robert Szczepankowski, Prezes Zarządu T-Master Sp. z o.o.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych funkcjonuje od lat, ale w zabudowie jednorodzinnej. Teraz nowoczesny system pozwolił na rozliczanie mieszkańców na osiedlu „Płońska” w zabudowie wielorodzinnej. Ciechanów zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku, gdy śmieci są segregowane jest dużo niższa, niż w momencie, kiedy śmieci nie są segregowane. W Ciechanowie jest ona jedną z najniższych w Polsce i wynosi 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci.

Właściwa segregacja odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej jest wielkim wyzwaniem dla samorządów. Miasta powinny wdrażać skuteczne systemy pozwalające zwiększyć poziomy recyklingu, w czym pomagać ma selektywna zbiórka. W przeciwnym razie samorządom grożą wielomilionowe kary, które potem w swoich kieszeniach odczują mieszkańcy. Jako pierwsi w Polsce udostępniliśmy tak nowoczesne rozwiązanie. Będziemy zabiegali o środki zewnętrzne na wyposażenie w taki sam system także pozostałych osiedli w mieście – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Czytaj: W Warszawie pojawiły się pierwsze recyklomaty.