We Włoszech jest kilka naprawdę wyjątkowych wiosek na świecie. Jedną z nich jest Centuripe. To, co rzuca się w oczy, to niewątpliwie jej kształt. Od razu przypomina podobieństwo do niektórych innych form. A Tobie co ta wioska przypomina?
Wioska
Centuripe to mała sycylijska osada licząca 5000 mieszkańców, w prowincji Enna.

Obserwując zdjęcie wykonane z góry nie sposób nie zauważyć podobieństwa z sylwetką osoby leżącej na plecach z rozłożonymi rękami i nogami. Są i tacy, którzy kojarzą obraz z kształtem rozgwiazdy.
W żargonie technicznym tego rodzaju plan urbanistyczny nazywa się „polilobatem”, co oznacza, że od centrum miasta rozchodzą się w kilku kierunkach różne odgałęzienia; 5 w tym przypadku.
W rzeczywistości przyczyna tej konformacji jest związana z orografią terytorium. To znaczy, że rozwój konstrukcji następuje niemal obowiązkowo za naturalną morfologią reliefów.
Czytaj: Epicka rzeźba z XVI wieku we Włoszech ma pokoje ukryte w środku
Historia
Ludzkość odwiedza te tereny od czasów prehistorycznych, ale osada o nazwie Kentoripa została założona przez starożytnych Greków. Potem miasto, podobnie jak cała Sycylia, przeszło wiele dominacji: Rzymian, Arabów, Normanów i wreszcie Andegawenów, którzy je doszczętnie zniszczyli.
Została odbudowana w XVI wieku pod nazwą Centorbi, zachowując mniej więcej ten sam układ urbanistyczny z czasów średniowiecza. W XIX w. Rada Miejska wydała dekret o oficjalnym przyjęciu obecnej nazwy Centuripe. Dziś nie tylko wieś, ale cała okolica jest celem turystycznym dla tych, którzy lubią odkrywać jej intensywną historię, rozwarstwioną w jej kształcie.
Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech
Co warto odwiedzić?

Dzięki długiej i burzliwej historii wieś ta jest prawdziwą perełką archeologiczną. Wiele atrakcji kryje się w samym mieście, ale miejscem, które najlepiej opowiada o przeszłości, jest Regionalne Muzeum Archeologiczne.
Znaleziska i arcydzieła sztuki starożytnej, które konserwuje, są naprawdę spektakularne. Nawet otoczenie to ukryte skarby do odkrycia.
Na przykład kilka kilometrów od centrum znajdują się dwa antyczne mosty: rzymski i saraceński, najbliżej miasta Adrano. A potem są Łaźnie Rzymskie w Contrada Bagni.
Kilka kilometrów dalej znajduje się Zamek Corradino, który wbrew swojej nazwie jest właściwie pomnikiem pogrzebowym z okresu cesarskiego Rzymu. Z witryny, którą można odwiedzić za darmo, można również podziwiać wspaniały widok, jaki oferuje panorama równiny Katanii.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Ciekawostka: najstarszy „bliźniak” w historii

W latach 60. w Contrada Crocefisso znaleziono bardzo szczególny element archeologiczny.
Epigraf, czyli płyta kamienna z napisem w języku doryckim (dialekt grecki). Treść opowiada o odnowieniu relacji „pokrewieństwa” w II wieku p.n.e. między miastem Centuripe a miastem Lanuvio w Lacjum.
Według legendy w rzeczywistości Siculi i Latynowie (starożytne ludy przedrzymskie z Sycylii i Lacjum) szczycili się tym samym mitycznym pochodzeniem.
Pochodzili bezpośrednio od Eneasza, legendarnego bohatera, który uciekł z Troi i zapoczątkował rzymską historię. Ten rodzaj dokumentu potwierdzał pewnego rodzaju „braterstwo” między dwoma narodami, zwane po łacinie cognatio.