Ciekawostki dotyczące śnienia

0
768
Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dlaczego ludzie śnią? To pytanie od dawna fascynuje naukowców i zwykłych ludzi. Pomimo niekończących się lat studiów związanych ze snami, wciąż niewiele wiemy o tym fascynującym wydarzeniu. Czy sny naprawdę potrafią przewidzieć przyszłość? Czy sny są wiadomościami od wyższej mocy?

Niektórzy uważają, że sny są symboliczne lub mają ukryte przesłanie, ale dla innych są one tylko produktami ubocznymi naszego mózgu podczas snu.

Niezależnie od tego, czy wierzysz, że sny są wytworem nauki, czy mają charakter czysto mistyczny – jest to doświadczenie, które wszyscy dzielimy.

Niezależnie od tego, czy pamiętasz swoje sny, czy nie, śnisz każdej nocy. W rzeczywistości każdy śni; po prostu niektórzy ludzie lepiej pamiętają swoje sny, a inni wcale. Czy wiesz, że ludzie spędzają jedną trzecią swojego życia śpiąc i śniąc? Pod wieloma względami śnienie stało się ważną częścią naszego życia.

Chociaż ta niezwykła rzecz stała się dla nas zwyczajna, nadal ważne jest, abyśmy starali się jak najlepiej ją zrozumieć. Studiując sny i śniąc, lepiej poznajemy życie ludzkie jako całość.

Poniżej przedstawiamy fakty na temat snów, od fascynujących po zaskakujące.

  • Długość snów jest różna, niektóre trwają kilka sekund, inne mogą trwać nawet od 20 do 30 minut.
  • Przeciętna osoba może mieć od trzech do pięciu snów w ciągu nocy.
  • Człowiek może mieć około 1460 snów rocznie.
  • Sen niemowlęcia, czy to w łonie matki, czy po urodzeniu, składa się w 80% ze snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM).
  • Większość ludzi śni co 90 minut.

Sen to aktywność umysłowa.

Nie ma jeszcze konkretnej odpowiedzi, dlaczego ludzie śnią. Jednak według niektórych teorii sny pojawiają się podczas fazy snu REM (szybki ruch gałek ocznych).

REM to etap, w którym ludzie śpią, ale ich umysły są nadal aktywne, tak jak wtedy, gdy nie śpią. Uważa się również, że sny w fazie REM są jaśniejsze i łatwiejsze do zapamiętania.

Świadomy sen jest wtedy, gdy śniący wiedzą, że śnią.

Świadomy sen jest jak reżyserowanie filmu we śnie. Osoba jest świadoma, że śni. Ponadto sny wydają się być jasne i rzeczywiste, a ludzie mogą nawet kontrolować to, co w nich robią. Niektóre badania sugerują, że świadome sny rzadko się zdarzają – doświadcza tego tylko około połowa populacji ludzkiej.

Fałszywy sen przebudzenia ma miejsce, gdy ktoś błędnie myśli, że się obudził.

Ten rodzaj snu ma miejsce, gdy ktoś myśli, że się obudził i wykonuje czynności, takie jak gotowanie, jedzenie, sprzątanie lub korzystanie z łazienki, podczas gdy nadal śpi.

Co ciekawe, fałszywe sny przebudzenia mogą się powtarzać, czasami nawet 10 razy, kiedy śniący nie może stwierdzić, czy już się obudził, czy nie.

Czytaj: Czy Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski?

Sen na jawie pojawia się, gdy ktoś nie śpi.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Różnica między snami na jawie a innymi rodzajami snów polega na tym, że dzieje się to, gdy dana osoba nie śpi. Sny na jawie pojawiają się, gdy nasze umysły wędrują i kierują się ku innym rzeczom – fizycznym lub psychicznym.

Chociaż ludzie czasami wyobrażają sobie, jak widzą siebie w przeszłości i przyszłości, gdy nie śpią, wyobraźnia i marzenia są w pewnym sensie takie same. Jednak sen na jawie jest trudniejszy do kontrolowania, podczas gdy wyobraźnia stawia rzeczy lub pracuje nad nimi podczas myślenia.

Czytaj: 8 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o paraliżu sennym

Sny z przeczuciem są jak ostrzeżenia.

Dla niektórych ludzi sny przeczuciowe, zwane także snami prekognitywnymi, służą jako ostrzeżenie. To sen, który mówi nam, że w najbliższej przyszłości wydarzy się coś dobrego lub złego. Niektórzy mówią, że ten rodzaj snu niesie ze sobą przesłania, takie jak śmierć, wojna lub nieszczęście w czyimś życiu.

Lunatykowanie nie jest rodzajem snu.

W przeciwieństwie do tego, w co wierzy większość ludzi, lunatykowanie jest zaburzeniem i nie jest częścią śnienia podczas snu. Lunatykowanie często występuje u dzieci w wieku szkolnym i częściej występuje u chłopców. Jeśli jednak lunatykowanie zdarzy się w późniejszym życiu, może to być spowodowane stresem lub innymi przypadkami medycznymi.

Czytaj: Później zasypiamy i sen jest krótszy w noce przed pełnią księżyca

Upadek to jeden z najczęstszych snów.

Upadanie to jeden z najczęstszych snów, jakich ludzie doświadczają. Niektórzy eksperci od snów uważają, że może to symbolizować rzeczy w życiu, których ludzie nie mogą kontrolować, lub aspekty, z którymi zmagają się.

Ściganie to kolejny wspólny motyw snów.

Ściganie to kolejny wspólny motyw snów, który może oznaczać różne rzeczy. Według niektórych tłumaczy snów może to oznaczać ucieczkę lub unikanie osoby lub problemu; ktoś musi stawić czoła czemuś, przed czym nieustannie ucieka, podczas gdy inni interpretują to jako niebezpieczeństwo, które ma się wydarzyć.

Czytaj: Najważniejsze zasady higieny snu

Sny ujawniają nieświadome pragnienia ludzi.

Według austriackiego neurologa Sigmunda Freuda, nasze sny ujawniają nasze myśli, nieświadome pragnienia i motywacje. Ponadto Freud wspomniał również, że ludzie używają snów jako sposobu na zaspokojenie swoich pragnień, które są nie do zaakceptowania przez społeczeństwo.

Z drugiej strony niektórzy eksperci twierdzą, że sny nie mają związku z naszymi myślami i emocjami.

Nie możemy czytać, pisać ani mówić podczas snu.

Część ludzkiego mózgu jest odpowiedzialna za interpretację języka i jest znacznie mniej aktywna podczas snu. Na przykład niektórzy ludzie wiedzą, że rozmawiają lub komunikują się w swoich snach, ale generalnie tak naprawdę nie słyszą dźwięków ani nie widzą nikogo mówiącego. To samo dzieje się podczas czytania, pisania, a nawet określania czasu. Ludzie rozumieją tylko główną ideę snu, ale ogólnie czytanie słów lub nawet określenie dokładnej godziny jest prawie niemożliwe.

Czytaj: To właśnie dzieje się z Twoim ciałem, jeśli śpisz na lewym boku

Alkohol i leki mogą być przyczyną zapomnienia o większości snów.

Istnieje kilka wyjaśnień, dlaczego ludzie nie pamiętają większości swoich snów. Jednym z powodów jest brak fazy REM lub szybkiego ruchu gałek ocznych. Podobnie leki, zwłaszcza przeciwdepresyjne, wpływają na występowanie REM. Alkohol może również wpływać na fazę REM osoby podczas snu.

Budzenie się prosto ze snu wzmaga przywoływanie snów.

Nie od dziś wiadomo, że zapamiętywanie snów jest trudne. Ale budzenie się zaraz po śnie przyspieszy przywoływanie wspomnień. Badanie z 2011 roku wykazało, że ludzie, którzy po przebudzeniu ze snu REM mają aktywność fal mózgowych theta lub wolną aktywność, będą w stanie lepiej zapamiętać swoje sny.

Czytaj: 15 powodów, dla których każdy powinien spać nago

Wybór wzoru snu to sztuczka do zapamiętywania snów.

Według psychologa osoba musi wybrać odpowiedni wzorzec snu, aby lepiej przypomnieć sobie sny po przebudzeniu. Ponadto, dobry sen w nocy również poprawia przywoływanie snów. Większość ludzi śni podczas czwartej lub szóstej godziny snu. W miarę postępu snu, okres REM wydłuża się, co prowadzi do bardziej interesujących i żywych snów.

Budzenie się z budzikiem utrudnia przywoływanie snów.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Opierając się na badaniach, budzenie się przy dźwięku budzika natychmiast kończy sen, wpływając na świadomość i pomagając bardziej skoncentrować się na porze dnia. Te warunki budzenia się utrudniają, a nawet uniemożliwiają przywołanie snu.

Picie dużej ilości wody przed snem wzmaga przywoływanie snów.

Niektórzy psychologowie twierdzą, że ludzie, którzy budzą się podczas snu, częściej pamiętają swoje sny niż ci, którzy śpią stale przez osiem godzin. Dlatego wypicie trzech szklanek wody przed pójściem spać zmusi Cię do obudzenia się, abyś mógł się wysikać.

Stres może skutkować dziwacznymi snami.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre z Twoich snów są tak dziwne? Ogólnie rzecz biorąc, dziwaczne sny są wynikiem stresu lub rutynowej zmiany. Oglądanie przerażających filmów lub czytanie gazety przed pójściem spać jest również znane z wywoływania dziwnych snów.

Czytaj: Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje wystarczająco dużo snu

Śnienie pomaga ludziom się uczyć.

Niektórzy eksperci uważają, że tak naprawdę uczymy się podczas snu i że śnienie pomaga ludziom przetwarzać nowe informacje, a nawet nauczyć się nowych umiejętności. Według badań, drzemka po nauczeniu się nowego zadania sprawi, że będziesz dziesięciokrotnie lepszy w tym zadaniu.

Sny mogą złagodzić bolesne wspomnienia.

Badanie mówi, że sny są jak nocna terapia, która zmniejsza bolesne emocje. Poinformowano również, że po śnie ludzie stają się mniej emocjonalni i następnego ranka czują się lepiej. Sugeruje to, że sny mogą pomóc ludziom radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Czytaj: Lekarz rehabilitacji zaleca, aby spać z poduszką między nogami

Osoby niewidome od urodzenia częściej mają koszmary.

Według doniesień osoby, które są niewidome od urodzenia, nie rozumieją, jak widzieć rzeczy w swoim stanie świadomości, więc nie widzą także w snach.

Mogą jednak „wyobrazić sobie” swoje sny na podstawie własnych doświadczeń. Częściej też mają koszmary niż sny. Co ciekawsze, osoby niewidome, które tracą wzrok w późniejszym życiu, mogą nadal śnić wizualnie.

Zwierzęta też śnią

Zdjęcie: pixabay.com

Kto powiedział, że tylko ludzie mogą śnić? Prawie wszystkie zwierzęta, zarówno wodne, lądowe, jak i powietrzne, angażują się w aktywność umysłową podczas snu, tak jak ludzie.

Dlatego nierzadko zdarza się, że łapy psów poruszają się tak, jakby biegały podczas snu. Oni śnią!

Kobiety częściej zapamiętują sny niż mężczyźni.

Z różnych badań wynika, że kobiety częściej mają sny niż mężczyźni. Stwierdzono również, że około 95% kobiet potrafi przypomnieć sobie treść i historie swoich snów po przebudzeniu, podczas gdy tylko około 80% mężczyzn potrafi przypomnieć sobie swoje sny.

Czytaj: 6 rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, gdy śpisz na świeżym powietrzu

Mężczyźni i kobiety marzą inaczej.

Zdaniem badaczy mężczyźni często marzą o seksie, kobiety zaś o ściganiu. Ponadto kobiety przeżywają więcej koszmarów i częściej śnią o niepowodzeniu egzaminu, sparaliżowaniu przez strach i widzeniu, jak ktoś umiera. Większość mężczyzn śni, że są super-bohaterami.

Sny, których nie pamiętamy, mogą wyglądać jak déjà vu.

Czy odwiedziłeś jakieś miejsce, które wydaje Ci się znajome i nie możesz zrozumieć, dlaczego? Może to być déjà vu, francuskie określenie, które oznacza „już widziałem”, uczucie, kiedy coś wydaje się znajome, nawet jeśli wcześniej tego nie widziałeś lub nie doświadczyłeś.

Niektórzy ludzie uważają, że déjà vu może być snami, których nie możemy sobie przypomnieć i które czasami są uważane za sny prekognitywne.

Czytaj: Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli śpisz 8 godzin dziennie

Nie można krzyczeć we śnie.

Jeśli często doświadczasz koszmarów, wiesz, jakie to uczucie próbować krzyczeć. Niemożność krzyczenia, biegania, uderzania pięścią i chodzenia podczas snu wynika z tego, że neurony ruchowe są wyłączone podczas drzemki.

Neurony ruchowe kontrolują głównie mięśnie i gruczoły. Ponieważ język i gardło są również mięśniami, nie możesz krzyczeć w swoich snach.

Negatywne sny są częstsze niż pozytywne.

Badania snów pokazują, że negatywne sny pojawiają się częściej niż pozytywne sny. Ujawniono również, że groźne zdarzenia w snach są częstsze i poważniejsze niż w prawdziwym życiu.

Czytaj: Bezsenność – jak jej zaradzić?

Witamina B6 może pomóc w promowaniu wyrazistości snów.

Witamina B6 lub pirydoksyna, podobnie jak melatonina, jest pomocnym suplementem wspomagającym zasypianie. Może sprawić, że zaśniesz szybciej, zwłaszcza jeśli nie możesz zasnąć.

Według niektórych badaczy może również sprzyjać przywoływaniu snów i ożywieniu ich. Dzięki tej witaminie możesz lepiej zapamiętać swoje sny!

Badacze i psychologowie mają różne poglądy na temat snów.

Badacze i psychologowie mają różne definicje i wyobrażenia o snach. Niektórzy mówią, że jest to przejaw naszych emocji. Inni mówią, że sny są całkowicie bez znaczenia; sen jest filtrem pamięci i kiedy śpimy, nasze mózgi przechowują wszystkie wspomnienia i informacje, które posiadamy. Sugerują również, że sny zawierają efekt odbicia, a wstrzymywanie czegoś prowadzi do śnienia o tym.

johannesfloe.com – Art to remember