Ciekawostki o Parku Narodowym Yellowstone

0
396
Źródło: Twitter

1 marca 1872 roku prezydent Ulysses S. Grant podpisał ustawę o utworzeniu Parku Narodowego Yellowstone. Tego dnia Yellowstone stał się pierwszym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych.

Oto kilka szybkich i zabawnych faktów geograficznych na temat Parku Narodowego Yellowstone.

Nazwanie Parku Narodowego Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone został nazwany po rzece Yellowstone, której dopływy znajdują się w granicach parku.

Położenie Parku Narodowego Yellowstone

Większość Parku Narodowego Yellowstone znajduje się w stanie Wyoming.

Podział jest następujący: 96% w Wyoming, 3% w Montanie, 1% w Idaho.

Twitter

Obszar Parku Narodowego Yellowstone

Powierzchnia Yellowstone wynosi 8991 kilometrów kwadratowych. To sprawia, że Yellowstone jest ósmym największym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych. Yellowstone jest większe niż Rhode Island i Delaware razem wzięte.

Odwiedzający Park Narodowy Yellowstone

W 2020 roku Park Narodowy Yellowstone miał 3 806 306 odwiedzających, co czyni go 12. najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych.

Najwyższy punkt w Yellowstone

Najwyższym punktem w Yellowstone jest Eagle Peak na 3462 metrów. Eagle Peak znajduje się w południowo-wschodniej części Yellowstone.

Eagle Peak, Yellowstone National Park. Zdjęcie: NPS / Jacob W. Frank, publiczna domena.

Najniższy punkt w Yellowstone

Najniższym punktem w Yellowstone jest Reese Creek na wysokości 1610 metrów.

Czytaj: Najpiękniejsze parki narodowe świata

Podział kontynentalny

Podział Kontynentalny Ameryki Północnej przechodzi przez Park Narodowy Yellowstone. Woda płynie do Zatoki Meksykańskiej po jednej stronie przepaści, a druga strona wpada bezpośrednio do Oceanu Spokojnego. Podział kontynentalny dzieli zlewiska Atlantyku i Pacyfiku w Ameryce Północnej.

Ta mapa stworzona przez USGS pokazuje położenie Podziału Kontynentalnego (czerwona przerywana linia). Fioletowa linia przerywana to zarys kaldery Yellowstone.

Na południe i zachód od przepaści woda wpływa do Pacyfiku, natomiast na północ i wschód od przepaści woda wpływa do Zatoki Meksykańskiej. Jezioro Isa leży na przepaści kontynentalnej, a jego woda wpływa zarówno do Zatoki Meksykańskiej, jak i do Pacyfiku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Mapa Yellowstone przedstawiająca główne rzeki i podział kontynentalny. Mapa: Shaul Hurwitz, USGS, domena publiczna.

Największe jezioro na dużej wysokości w Ameryce Północnej

Jezioro Yellowstone, położone na wysokości 2357 metrów nad poziomem morza, jest największym wysoko położonym jeziorem w Ameryce Północnej (powyżej 2134 metrów).

Jezioro Yellowstone jest domem dla największej populacji dzikich pstrągów w Ameryce Północnej.

Jezioro Yellowstone odpływa na północ przez rzekę Yellowstone.

Superwulkan

Park Narodowy Yellowstone znajduje się w miejscu superwulkanu. „Superwulkan” to wulkan zdolny do erupcji objętości magmy o wielkości ponad 240 mil sześciennych. Dwie z ostatnich trzech głównych erupcji wulkanicznych w Yellowstone spełniają tę definicję.

Podczas gdy wulkan jest nadal aktywny, ostatnią erupcją wulkanu był wylew lawy, który miał miejsce 70 000 lat temu.

Yellowstone doświadczył trzech supererupcji w ciągu ostatnich dwóch milionów lat: 2.08, 1.3 i 0.631 miliona lat temu. Kaldera Yellowstone, ogromny krater w zachodnio-centralnej części parku, została utworzona około 631 000 lat temu w wyniku poważnej erupcji wulkanu.

Aktywność wulkaniczna kontynuuje wiele cech geotermalnych parku i jest odpowiedzialna za 1000 do 3000 trzęsień ziemi rocznie.

Aktywność geotermalna w Yellowstone

Połowa światowych funkcji geotermalnych znajduje się w Parku Narodowym Yellowstone.

W granicach parku znajduje się 10 000 gorących źródeł, sadzawek błotnych, fumaroli, tarasów trawertynowych i gejzerów.

Gorące źródła są najczęstszą cechą geotermalną w Yellowstone. Gorące źródła to baseny z wodą podgrzewaną hydrotermalnie.

Termofile w Yellowstone

Te właściwości geotermalne wspierają termofile, kochające ciepło bakterie, które nadają wielu basenom żywe kolory.

Czytaj: 12 miejsc na Ziemi, gdzie Matka Natura wygląda lepiej niż na płótnach artysty!

Grand Prismatic Spring, Yellowstone National Park. Źródło: Twitter

Dodatkowo Yellowstone zawiera najwyższe na świecie stężenie gejzerów. To ponad 500 gejzerów, w tym Steamboat Geyser, największy na świecie aktywny gejzer i połowa gejzerów na świecie.

Erupcja Steamboat Geyser, tym razem z tęczą! Źródło: Twitter

Najsłynniejszym gejzerem w Yellowstone jest Old Faithful. Gejzer był pierwszym gejzerem, który otrzymał imię. W 1870 roku gejzer stożkowy został nazwany ze względu na dość przewidywalną regularność.

Gejzer jest jednym z sześciu, jakie przewidzą pracownicy parku. Pracownicy Parku publikują obecnie prognozy dotyczące Old Faithful za pośrednictwem aplikacji NPS Yellowstone Geysers i na Twitterze.

Biomy w Yellowstone

80% Yellowstone pokrywa las. Kolejne 15% Yellowstone to łąki, a 5% to woda.

Ponad 80% baldachimu lasu w Yellowstone to sosna wydmowa (Pinus contorta). Istnieje w sumie dziewięć gatunków drzew iglastych.

Sosna wydmowa. Źródło: Twitter

Oprócz sosny wydmowej, na wyższych wysokościach występuje świerk Engelmanna, jodła górska, sosna białokorowa i sosna giętka. Drzewa położone na niższych wysokościach to daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) i jałowiec skalny (Juniperus scopulorum).

Bioróżnorodność w Yellowstone

Yellowstone ma największą koncentrację ssaków w przyległych Stanach Zjednoczonych.

W Yellowstone występuje 67 gatunków ssaków. Najbardziej charakterystycznymi ssakami widzianymi w Yellowstone są niedźwiedzie grizzly, szare wilki i bizony.

Bizon w Parku Narodowym Yellowstone. Źródło: Twitter

W 2016 roku oszacowano, że w Wielkim Ekosystemie Yellowstone żyje 690 niedźwiedzi grizzly.

W 1995 r. szare wilki zostały ponownie wprowadzone do Yellowstone. W styczniu 2021 r. w Yellowstone naliczono 123 wilki pogrupowane w dziewięć paczek.

Inne ssaki to czarne niedźwiedzie, rosomaki, rysie kanadyjskie, lwy górskie, łosie, mulak czarnoogonowy, łoś, owca kanadyjska, widłoróg amerykański i jeleń bielik.

Zarówno ryś kanadyjski, jak i niedźwiedzie grizzly są gatunkami zagrożonymi.

Park Narodowy Yellowstone jest domem dla 285 gatunków ptaków, w tym ptaków drapieżnych, ptaków śpiewających, ptaków brzegowych i ptactwa wodnego. W parku ponad 150 gatunków zakłada gniazda i opatruje swoje młode.

Yellowstone ma również 16 gatunków ryb (pięć nierodzimych), pięć gatunków płazów i sześć gatunków gadów.

Historia ludzkości

Historia ludzkości w Yellowstone ma ponad 11 000 lat i opiera się na odzyskiwaniu artefaktów archeologicznych. W Parku Narodowym Yellowstone zlokalizowano ponad 1850 stanowisk archeologicznych.

27 plemion indiańskich ma powiązania z regionem. Historie ustne pomogły archeologom zrozumieć oś czasu, w której różne plemiona znajdowały się w regionie Yellowstone i wokół niego.