Clive Wearing, niegdyś znakomity muzykolog i dyrygent orkiestry, jest teraz znany jako człowiek z 30-sekundową pamięcią i jednym z najgorszych przypadków amnezji, jakie kiedykolwiek odnotowano.
Czy możesz sobie wyobrazić, że nie jesteś w stanie zapamiętać większości swojego życia lub stworzyć jakichkolwiek nowych wspomnień? Większość z nas nie może nawet zacząć rozumieć, jak to jest zrobić coś lub spotkać kogoś, a potem zapomnieć o całym doświadczeniu w ciągu kilku sekund.
Najbardziej przyziemne rzeczy, takie jak jedzenie, budzenie się lub widok członka rodziny, wszystko topi się jak śnieg co 7 do 30 sekund, pozostawiając puste płótno, które jest ponownie wycierane w krótkich odstępach czasu. Trudno sobie to nawet wyobrazić, a jednak takie jest życie Clive’a Wearinga, byłego muzykologa, dyrygenta, tenora i klawiszowca, od prawie czterech dekad.
Życie Clive’a Wearinga przybrało dramatyczny obrót pamiętnego dnia 29 marca 1985 roku, kiedy upadł na podłogę swojego domu i został przewieziony do St. Mary’s Hospital w Londynie przez swoją żonę Deborah.
Od kilku dni cierpiał na bóle głowy, ale nigdy nie wyobrażał sobie, że jego mózg został zainfekowany wirusem insidius, który ostatecznie zniszczy jego hipokamp, część mózgu, która zajmuje się sposobem, w jaki tworzymy i przekazujemy wspomnienia.
Czytaj: 10 interesujących faktów dotyczących ludzkiej pamięci
Wirus opryszczki pospolitej, który zwykle powoduje opryszczkę, był odpowiedzialny za zapalenie mózgu Clive’a. W bardzo rzadkich przypadkach wirus budzi się ze stanu uśpienia w pobliżu rdzenia kręgowego i zamiast wywoływać opryszczkę, jak to zwykle ma miejsce, przemieszcza się do mózgu, gdzie powoduje puchnięcie wokół czaszki, zasadniczo ją miażdżąc. I chociaż jest to jedna z najrzadszych postaci zapalenia mózgu, jest również jedną z najgroźniejszych.
Lekarze dawali Clive’owi tylko 20 procent szans na przeżycie, ale po kilku dniach podawania leków przeciwwirusowych jego stan zaczął się poprawiać, przynajmniej fizycznie. Jednak w miarę upływu czasu lekarze, Deborah i ostatecznie Clive, zrozumieli, że jego mózg nie jest już taki sam.
Na początku Clive był w niezwykłej euforii, przechadzając się po szpitalu, wyskakując z szaf, grając błazna, a nawet wyskakując z jadącego samochodu. Zażywał wszelkiego rodzaju środki uspokajające, ponieważ był zbyt trudny do kontrolowania, ale to również pomogło ukryć to, co tak naprawdę stało się z jego mózgiem. Potem, gdy zaczął zdawać sobie sprawę z tego, co się z nim dzieje, nastrój Clive’a się zmienił. Zaczął płakać, a Deborah powiedziała, że płakał nieprzerwanie przez miesiąc, zanim zaczął godzić się z nową rzeczywistością.
Ciężkie zapalenie mózgu Clive’a Weringa pozostawiło u niego amnezję następczą, co oznacza, że nie może tworzyć nowych wspomnień. Każdego dnia czuje, że budzi się kilka razy na minutę, zapomina, co je lub jak smakuje, kiedy to je, ponieważ jego mózg zasadniczo resetuje się w odstępach między 7 a 30 sekundami. I jakby to nie było wystarczająco bolesne, Clive uświadamia sobie, że coś jest z nim nie tak, po prostu nie może sobie uświadomić ani zapamiętać, co.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
W pewnym momencie Wearing zaczął prowadzić pamiętnik tego, co działo się w jego życiu, jako sposób na śledzenie tego wszystkiego. Skończyło się na tym, że Cliv miał pełno wpisów takich jak „Nie śpię” lub „Jestem przytomny”, które były zapisywane co kilka minut. Dziennik zamiast mu pomóc, stał się dowodem desperacji Clive’a.
„Jego zdolność postrzegania tego, co widział i słyszał, była nienaruszona. Ale nie wydawał się być w stanie zachować żadnego wrażenia na dłużej niż ułamek sekundy” – napisała Deborah w swojej książce „Forever Today”.
Rzeczywiście, jeśli mrugnął, jego powieki rozchyliły się, ukazując nową scenę. Widok przed mrugnięciem został całkowicie zapomniany. Każde mrugnięcie, każde spojrzenie w dal i z powrotem, przyniosło mu zupełnie nowe spojrzenie.
Czytaj: Powrót Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Nowy pokaz specjalny!
Amnezja następcza Clive’a to tylko połowa problemu. Cierpi również na amnezję wsteczną, co oznacza, że stracił również większość swojej pamięci długotrwałej. Wie, że jest żonaty, ale nie pamięta niczego ze swojego ślubu. Wie, że ma dzieci – z poprzedniego małżeństwa – ale nie pamięta ich imion.
Były muzykolog, obecnie 84-letni, niewiele pamięta ze swojego życia sprzed 1985 roku, ale jego wspomnienia proceduralne pozostają nienaruszone. Pamięta, jak się golić lub brać prysznic, a pamięć mięśniowa, na którą nie miała wpływu ciężka amnezja, pozwala mu nawet pięknie grać na instrumentach muzycznych.
Rozdzierająca serce historia Clive’a Wearinga była tematem filmu dokumentalnego „Więzień niepamięci” („Prisoner of Consciousness”) z 1986 roku, a także książki jego żony „Forever Today”.