Wydmy za plażą Barril na południowym wybrzeżu Algarve w Portugalii są domem dla ponad 200 zardzewiałych kotwic, porzuconych tam prawie 60 lat temu przez lokalną społeczność połowu tuńczyka.
O Cemitério das Âncoras (Cmentarz Kotwic) jest jednym z najbardziej znanych zabytków wybrzeża Algarve, ale niewiele osób zna jego historię i znaczenie.
To nie tylko przypadkowe miejsce, w którym stare statki porzuciły swoje kotwice wiele lat temu, ale pomnik nieistniejącego już handlu sprzed setek lat.
W 1964 roku lokalna społeczność postanowiła upamiętnić śmierć tradycyjnego połowu tuńczyka pospolitego, zakopując kotwice, które niegdyś stanowiły trzon skomplikowanych pułapek na tuńczyka, znanych jako armações. Pozostają tam do dziś, przypominając o wpływie uprzemysłowienia i przełowienia.
Czytaj: Wizyta w portugalskiej winnicy? Zamieszkaj w beczce do wina!
Składające się z pionowych sieci wspartych na palach, bojach, kablach i kotwicach, które tworzyły szereg kanałów, barier i komór, armações odegrały ogromną rolę w tradycyjnym handlu tuńczykiem pospolitym w regionie Barril. Ryby te były podstawą lokalnego handlu rybnego, od którego zależało ponad 80 rybaków i ich rodzin. Jednak, kiedy rybołówstwo przemysłowe stało się popularne, szybko sprawiło, że ta tradycyjna metoda połowu stała się przestarzała.

W 1964 roku łowienie pułapkami stało się niezrównoważone, a miejscowi porzucili swoje stare instalacje, zakopując setki kotwic, które niegdyś wspierały ich sieci za plażą Barril, a miejsce to stało się znane jako Cmentarz Kotwicy. Zardzewiałe kotwice pozostały tam do dziś, jako symboliczny pomnik nieistniejącego tradycyjnego połowu tuńczyka.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W 2016 roku Joana Madeira Rebelo, studentka studiów magisterskich z zakresu konserwacji na Universidade Nova de Lisboa, udokumentowała Cmentarz Anchor na plaży Barril i odkryła, że składa się on z 248 kotwic o różnym stopniu degradacji. Ostrzegła, że to kultowe miejsce za kilkadziesiąt lat przestanie istnieć, jeśli nie zostaną podjęte środki mające na celu jego ochronę.

Rebelo powiedziała, że chociaż wszystkie kotwice są mocno zardzewiałe, niektóre są w rzeczywistości bardzo kruche i mogą się rozerwać, podczas gdy inne zachowują integralność strukturalną i można je zachować. Zidentyfikowała chlor jako główną przyczynę degradacji kotwic, ponieważ penetruje on kotwice i powoduje odrywanie żelaza.

Rozwój rybołówstwa przemysłowego poważnie uszczuplił zasoby tuńczyka, a dziś w wodach wzdłuż wybrzeża Algarve praktycznie nie ma tuńczyka pospolitego. Podobnie jak kotwice, stare chaty rybackie wzdłuż brzegu zostały przekształcone w atrakcje turystyczne.
Czytaj: Archiwalne zdjęcia portugalskich kobiet z Wysp Azorskich w ich tradycyjnych pelerynach z kapturem