To ta stara zagadka, która na przestrzeni wieków wywołała wiele kłótni: co było pierwsze, jajko czy kura?
To takie trudne pytanie, ponieważ do złożenia jaja potrzebny jest kurczak, ale kurczaki pochodzą z jaj, co pozostawia nas z trudnym do rozwikłania kręgiem niezdarnego, pierzastego życia, które najwyraźniej nie ma jasnego punktu wyjścia.
Na szczęście nie ma potrzeby rozmyślać nad tym w nieskończoność. Jest to zagadka, którą możemy rozwiązać za pomocą narzędzi nauki — a dokładniej zasad biologii ewolucyjnej.
Naukowcy w końcu doszli do wniosku, że kura była pierwsza, a nie jajko, ponieważ białko, z którego powstają skorupki jaj, jest produkowane tylko przez kury.
Twierdzenie, że kura była przed jajkiem pochodzi od niektórych badaczy badających, jak tworzą się skorupki jaj kurzych. Skorupka jaja składa się głównie z kalcytu (CaCO₃). Kury pozyskują kalcyt do produkcji skorupek jaj ze źródeł pokarmowych (bogate w kalcyt skorupki owoców morza, takie jak skorupki ostryg lub krewetek, są z tego powodu popularną przekąską dla kur przydomowych).
Aby uformować skorupkę, kalcyt musi zostać odłożony w postaci kryształów CaCO₃, a kury polegają na specyficznych białkach, które umożliwiają ten proces. Jedno takie białko, zwane ovocleidin-17 (lub w skrócie OC-17), znajduje się tylko w jajniku kurczaka, co prowadzi do sugestii, że kurczak musiał przyjść przed jajem kurzym, ponieważ bez OC-17 nie ma jaj kurzych. (Co ciekawe, wydaje się, że białko to jest odpowiedzialne za przyspieszenie tempa tworzenia skorupek jaj, umożliwiając kurom zbudowanie jaja od podstaw i złożenie go w ciągu 24 godzin).
Czytaj: Ruszyły zapisy do 17. Biegu Sylwestrowego w Krakowie
Dlatego jajko może istnieć tylko wtedy, gdy znajdowało się w środku kurczaka.
Białko OC-17 działa jak katalizator przyspieszający rozwój otoczki.
Ta twarda skorupa jest niezbędna do przechowywania żółtka i płynów ochronnych podczas rozwoju pisklęcia.
Naukowcy z uniwersytetów w Sheffield i Warwick wykorzystali superkomputer do „powiększenia” tworzenia się jajka.
Komputer o nazwie HECToR z siedzibą w Edynburgu wykazał, że OC-17 ma kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia krystalizacji – wczesnych etapów tworzenia powłoki.
Białko zamienia węglan wapnia w kryształy kalcytu, które tworzą otoczkę.
Kryształy kalcytu znajdują się w licznych kościach i muszlach, ale kurczaki tworzą je szybciej niż jakikolwiek inny gatunek – tworząc sześć gramów muszli co 24 godziny.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Dr Colin Freeman z Wydziału Materiałów Inżynieryjnych Uniwersytetu Sheffield powiedział: „Od dawna podejrzewano, że jajo pojawiło się pierwsze, ale teraz mamy dowód naukowy, który pokazuje, że w rzeczywistości najpierw pojawił się kurczak.
„Białko zostało zidentyfikowane wcześniej i było powiązane z tworzeniem jaj, ale po dokładnym zbadaniu byliśmy w stanie zobaczyć, jak kontroluje ten proces”.
„Bardzo interesujące jest odkrycie, że różne rodzaje gatunków ptaków wydają się mieć odmianę białka, która wykonuje to samo zadanie.”
Czytaj: Czym zastąpić jajka? Poznaj 12 zamienników jajek w wypiekach.
Profesor John Harding z tego samego wydziału powiedział, że odkrycie może mieć inne zastosowania.
„Zrozumienie, w jaki sposób kurczaki wytwarzają skorupki jaj, jest samo w sobie fascynujące, ale może również dostarczyć wskazówek dotyczących projektowania nowych materiałów i procesów” – powiedział.
„Natura znalazła innowacyjne rozwiązania, które sprawdzają się w przypadku wszelkiego rodzaju problemów w materiałoznawstwie i technologii – możemy się od nich wiele nauczyć.”
Odkrycie zostało ujawnione w artykule Structural Control Of Crystal Nuclei By An Eggshell Protein.
I jak, przekonuje Was ta teoria?