Co daje detoks od mediów społecznościowych?

0
231
Media społecznościowe mogą uzależniać tak samo jak alkohol czy nikotyna, dlatego warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę od Facebooka czy TikToka. Zdjęcie: pl.freepik.com

Detoks cyfrowy pozwala zrobić sobie przerwę od platform społecznościowych. Może również pomóc poprawić nastrój w prawdziwym świecie.

Niezależnie od tego, czy jest to Twitter, czy TikTok, być może zauważyłeś, że niekończące się przewijanie palcem w dół trzymając telefon w dłoni, sprawia, że czujesz się bardziej podenerwowany niż zrelaksowany, bardziej niedoskonały niż poinformowany i zdecydowanie bardziej nieszczęśliwy niż zadowolony.

Tak więc, jeśli rozważasz oczyszczenie od mediów społecznościowych — celową przerwę od wszystkich kanałów mediów społecznościowych — jesteś we właściwym miejscu! Wylogowanie może pomóc oczyścić umysł, zmniejszyć niepokój i lepiej spać.

Oto Twój ostateczny przewodnik po rozpoczęciu detoksykacji mediów społecznościowych.

Czym dokładnie jest detoks od mediów społecznościowych?

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli przewijanie mediów społecznościowych przejmuje Twój nastrój i życie, detoks od mediów społecznościowych pozwala na pewien czas uwolnić się od platform internetowych. Niektórzy wylogują się na jeden dzień, podczas gdy inni uciekają na tydzień lub miesiąc, aby odtruć swoje nawyki internetowe.

Dlaczego potrzebujemy przerwy od selfie i filmików na TikToku? Jeśli chodzi o media społecznościowe, uzależnienie jest często cechą, a nie błędem.

Licencjonowana profesjonalna doradczyni Leah Rockwell wyjaśnia, że platformy te aktywują tę samą część mózgu, co inne uzależniające zachowania. Dostajesz „małe wstrząsy dopaminą”, gdy czujesz się dowartościowany przez polubienia, obserwacje i komentarze.

Nie jest tajemnicą, ale badania wskazują również, że media społecznościowe nie są dobre dla zdrowia psychicznego. W szczególności zazdrość i FOMO (strach przed pominięciem) są powiązane z lękiem i depresją.

Eksperci wciąż nie wiedzą, jak bardzo media społecznościowe wpływają na nas lub czy wpływają na niektórych ludzi bardziej niż na innych. Ale bycie offline może pomóc zresetować i zastanowić się, w jaki sposób aplikacje, które przeglądasz w łóżku, łazience i dosłownie wszędzie, wpływają na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czytaj: Szczęśliwa osoba nie ujawnia całego swojego życia w mediach społecznościowych!

Znaki, że czas na detoks od mediów społecznościowych

Rockwell mówi, że poleciłaby detoks od mediów społecznościowych każdemu, kto zauważy negatywne zmiany nastroju związane ze sprawdzaniem swoich profili w Internecie.

Kilka oznak, że czas się wycofać i odstawić telefon komórkowy:

 • Musisz się wylogować, jeśli po przeglądaniu różnych rzeczy w Internecie czujesz zazdrość, FOMO, niepewność, itp.
 • Musisz zrobić sobie przerwę od mediów społecznościowych, gdy czujesz się beznadziejnie po byciu online.
 • Także odpuść sobie, gdy czujesz złość i niepokój. Kolejny dzień, kolejna burza na Twitterze. Jeśli po sprawdzeniu kanałów poczujesz się bardziej rozwścieczony, zdenerwowany lub przestraszony, czas zrobić sobie przerwę.
 • Zrób sobie przerwę, gdy przez bycie online mniej śpisz.
 • Wyloguj się, gdy nie możesz przestać sprawdzać telefonu. Jeśli Twoje palce co chwile muszą sprawdzać coś w telefonie, czas na reset.
 • Irytujesz swoich znajomych? Dodajesz co chwilę zdjęcia? Czas na przerwę!
 • Czy ludzie, których kochasz narzekają na to, jak często korzystasz z telefonu? Media społecznościowe nie powinny wygrywać z Twoim prawdziwym życiem towarzyskim.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jakie są korzyści z detoksykacji mediów społecznościowych?

Detoks od mediów społecznościowych może brzmieć głupio, ale są szanse, że od razu poczujesz się lepiej. W badaniu 68 studentów, większość zgłosiła korzyści dla zdrowia psychicznego z rezygnacji z mediów społecznościowych – a tylko 25 procent z nich unikało mediów społecznościowych dłużej niż 1 dzień.

Zanurzmy się w potencjalnych korzyściach dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

 1. Nastrój = wzmocniony. Badania są nadal ograniczone, ale większość badań dotyczących „oczyszczania” od mediów społecznościowych sugeruje, że ludzie czują się lepiej, gdy robią sobie przerwę.
 2. Mniej niepokoju. Zarówno powyższe badania, jak i Rockwell mówią, że jedną z najwyraźniejszych korzyści detoksu od mediów społecznościowych jest zmniejszenie lęku.
 3. Wyraźniejsze skupienie. „Często widzę, jak ludzie sięgają po telefon, gdy nie wiedzą, co robić” — mówi Rockwell. „Ale bezcelowość przewijania w rzeczywistości może sprawić, że będziesz BARDZIEJ nieskoncentrowany”. Odejście od mediów społecznościowych = czyszczenie mentalnego bałaganu.
 4. Zwiększona kreatywność. Rockwell mówi, że przerwa od mediów społecznościowych może pomóc zwiększyć kreatywność. Daje ci to również więcej czasu, dając Ci więcej okazji do wypróbowania nowych hobby.
 5. Brak FOMO. Detoks od mediów społecznościowych odwraca uwagę od tego, co robią wszyscy inni, i skupia się na własnym codziennym życiu. Kontroluj to, co możesz kontrolować, przyjacielu.
 6. Silniejsze więzi społeczne. Odłączenie się od kanałów społecznościowych oznacza, że bardziej prawdopodobne jest szukanie połączenia IRL (in real life, czyli w realnym życiu). Badania to potwierdzają.
 7. Solidny sen. Nauka twierdzi, że jakość snu spada, gdy rośnie korzystanie z mediów społecznościowych. Odwrotność też może być prawdziwa! Rockwell twierdzi, że lepszy sen jest jedną z wielu zalet skracania czasu przed ekranem.
 8. Zmniejszone zmęczenie oczu. Czas spędzony na przewijaniu kanałów społecznościowych = czas spędzony na wpatrywaniu się w ekran. Rozsądnie jest założyć, że usunięcie aplikacji przyniesie korzyści Twoim oczom i zmniejszy bóle głowy związane z przeciążeniem.
 9. Lepsza postawa. Możesz zauważyć poprawę postawy i brak bólu szyi, jeśli zrobisz sobie przerwę od mediów społecznościowych.

Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie przegap tego!

Jak przeprowadzić oczyszczenie od mediów społecznościowych?

Nie ma dobrego ani złego sposobu na uwolnienie się od Twitterverse (lub jakiegokolwiek innego kanału społecznościowego).

Niezależnie od tego, czy chcesz „odtruć” się od Internetu tylko na dzień czy tydzień, oto kilka wskazówek od Rockwell, jak zrobić sobie przerwę od mediów społecznościowych.

 • Nie rzucaj się na głęboką wodę. Rockwell mówi, że masz większe szanse na sukces, jeśli będziesz stopniowo działać. Badania potwierdzają to, sugerując, że im więcej godzin dziennie spędzasz w mediach społecznościowych, tym trudniej jest zakończyć oczyszczanie od mediów społecznościowych.
 • Wyłącz powiadomienia. „Klienci robili ten pierwszy krok w samodzielnym oczyszczeniu” – mówi Rockwell. „To może wystarczyć, aby ograniczyć kompulsywne sprawdzanie telefonu co chwilę”.
 • Wybierz swoją truciznę. Jeśli zdecydowałeś się na oczyszczenie z mediów społecznościowych, zacznij od wybrania tylko jednej platformy, z której będziesz nadal korzystać. Usuń inne aplikacje społecznościowe z telefonu.
 • Utwórz wyznaczone czasy „korzystania z mediów społecznościowych”. Ponownie, to jest dla tych, którzy chcą łagodnie przeprowadzić detoks. Rockwell sugeruje wybranie 2 chwil w ciągu dnia na bycie online. Dzięki temu nie możesz przewijać w przypadkowych momentach w ciągu dnia.
 • Zastanów się, zastanów, zastanów się. Gdy stopniowo zmniejszasz swój czas w mediach społecznościowych, zastanów się, jak się czujesz pod koniec każdego dnia. Kiedy bezmyślnie sięgnąłeś po telefon? Kiedy zupełnie zapomniałeś o mediach społecznościowych? Rockwell i badania sugerują, że autorefleksja jest kluczem do każdej zmiany zachowania.
 • Zrezygnuj całkowicie na tydzień. Rockwell mówi, że czasami wystarczy ograniczenie. Ale jeśli chcesz zrobić pełne oczyszczenie, obejmuje to czas bez żadnych mediów społecznościowych. Jedno z badań sugeruje, że 7-dniowy cyfrowy detoks wystarczy, aby poprawić samopoczucie psychiczne.

Czytaj: Robienie selfie oficjalnie uznane za zaburzenie psychiczne

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak bezpiecznie wrócić po przerwie od mediów społecznościowych?

Jeśli chcesz wrócić do mediów społecznościowych, zrób to na własnych warunkach.

Zanim odpłyniesz znowu w wirtualny świat, poświęć chwilę, aby zastanowić się nad swoim doświadczeniem.

 • Jakie części życia były lepsze bez mediów społecznościowych?
 • Które części stały się trudniejsze?

Może zdasz sobie sprawę, że Twitter napędza Twoją osobistą machinę wściekłości. A może przegapiłeś śledzenie ulubionych współpracowników. Może nie tęskniłeś za Instagramem, TikTokiem lub Facebookiem. Wiedza to potęga, więc używaj jej!

Sugestia Rockwell dotycząca wyznaczania określonych pór dnia dla mediów społecznościowych działa podczas i po ponownym włączeniu Twoich ulubionych platform. Mówi, że ograniczanie się do, powiedzmy, porannej kawy i przerwy na lunch może pomóc w utrzymaniu koncentracji i równowagi.