Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy się zakochasz?

0
575
Przyjrzyjmy się zakochaniu z naukowego punktu widzenia. Zdjęcie: pl.freepik.com

Zakochanie się jest jednym z najwspanialszych uczuć, jakie możesz mieć.

Jeśli chodzi o Twój stan umysłu, kiedy to się dzieje, to prawie tak, jakby wszystko na świecie było niesamowite i wszystko mogło się udać.

Ale ponieważ zakochanie się ma również naukową stronę, teraz wydaje się, że jest to dobry czas, aby całkowicie zrujnować mit kryjący się za uczuciem miłości i zakochaniem się.

Przyjrzyjmy się, co tak naprawdę zakochanie robi z Twoim ciałem. Bo nauka jest ważna!

Mniej niepokoju

Substancja chemiczna, która jest uwalniana w naszym mózgu, zwana oksytocyną, sprawi, że będziesz znacznie bardziej pewny siebie. W pewnym sensie sprawia to, że zakochanie się jest idealnym zabójcą lęku. Ma prawie taki sam efekt, jakiego można się spodziewać po wypiciu odrobiny zbyt dużej ilości alkoholu, więc oksytocyna dosłownie sprawia, że ​​jesteś „pijany miłością”.

Czytaj: Miłość dla kobiety a miłość dla mężczyzny. Co robią z nami hormony?

pl.freepik.com

Uzależnienie i przygnębienie

Oksytocyna nie jest jedyną rzeczą, którą Twój mózg uwalnia, gdy jesteś zakochany. Uwalnia się też wazopresyna, adrenalina i dopamina. Ta dawka bardzo uzależnia Cię od osoby, którą kochasz, ponieważ wprawia Cię w euforię, szczęście i zadowolenie.

Kiedy jesteś z dala od osoby, którą kochasz, Twoje ciało uwalnia kortykoliberynę, co powoduje, że czujesz się niespokojny i przygnębiony. Podobnie jak faktyczne wycofanie się z rzeczywistego narkotyku.

Środek przeciwbólowy

Zwłaszcza jeśli chodzi o przewlekły ból, zakochanie wydaje się działać prawie tak dobrze, jak odpowiedni środek przeciwbólowy. Oczywiście ten efekt zniknie po kilku miesiącach, ale przynajmniej na jakiś czas pomoże ci pozbyć się leków przeciwbólowych.

Czytaj: Primark otwiera sklep w Poznaniu

pixabay.com

Problemy żołądkowe

Chociaż chcemy wierzyć, że to motyle w naszym żołądku, to uczucie jest prawdopodobnie spowodowane wzrostem poziomu kortyzolu, co oznacza, że jesteśmy bardziej zestresowani.

Stres sprawia, że Twój żołądek robi różne dziwne rzeczy, podobnie jak to, czego doświadczają Panny Młode w dniu ślubu.

Rozszerzone źrenice

Podobnie jak przypływ adrenaliny, zakochanie sprawi, że Twoje źrenice się rozszerzą. Jest to reakcja organizmu na sytuację, w której chcesz przygotować się na wszystko i pozwolić swoim oczom przyjrzeć się większej ilości otoczenia.

pixabay.com

Uwolnienie feromonów

Chociaż feromony nie mogą być aktywnie wykryte przez nasz zapach, są one wychwytywane przez nasze podwzgórze. Uwalnianie feromonów może mieć wpływ na zachowania seksualne partnera i poziom hormonów, zasadniczo zwiększając atrakcyjność fizyczną.

pixabay.com

Wytrzymałość kości

Badanie pokazuje, że mężczyźni w wieku powyżej 25 lat, którzy są w związkach, z jakiegoś powodu wydają się mieć mocniejsze kości. Nie ma prawdziwego powodu, dlaczego tak się dzieje, ale ogólna zasada zakłada, że dzieje się tak dlatego, że mężczyźni w związkach żyją zdrowiej, ponieważ chcą żyć dłużej dla swojej partnerki.

johannesfloe.com – Art to remember