Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli śpisz 8 godzin dziennie

0
1033

Wiele badań wykazało, że regularne spanie przez 8 godzin nie jest tak naprawdę luksusem, tylko powinno być bardziej istotną częścią zdrowej rutyny. Zbyt mała ilość snu może poważnie wpłynąć na zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Zobacz, co się stanie, jeśli zaczniesz spać 8 godzin dziennie.

Sen jest bardzo ważną czynnością w życiu każdego człowieka. Tak jak już wyżej pisałam, niedosypianie rujnuje Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Niszczy Ci samopoczucie na kolejny dzień i zmniejsza Twoją wydajność.

Zobacz, dlaczego tak ważne jest, aby spać minimum 8 godzin dziennie.

1.Szybciej uczysz się nowych rzeczy.

zdjęcie: pl.depositphotos.com

Jeśli nie masz wystarczającej ilości snu, wpływa to na to, w jakim stopniu koncentrujesz się na nowych umiejętnościach i zapamiętujesz nowe rzeczy. Naukowcy odkryli, że przetwarzamy nowe informacje podczas snu. Innymi słowy, Twój umysł i ciało lepiej pracują z rana po przebudzeniu, niż wieczorem, zanim położysz się spać.

Do 12:00 człowiek jest najbardziej produktywny. Nie marnuj tych godzin na lenistwo. Wtedy daj z siebie 100%. Warto te godziny poświęcić na zdobywanie nowych umiejętności, naukę, zadania wymagające największego skupienia, uprawianie sportu.

2. Będziesz bardziej świadomy.

zdjęcie: pictures.reuters.com, pictures.reuters.com

Kiedy regularnie odpoczywasz i zapewniasz organizmowi odpowiednią ilość snu, Twoja koncentracja i umiejętności rozwiązywania problemów funkcjonują na optymalnym poziomie. Możesz myśleć jaśniej i szybciej podejmować decyzje.

3. Łatwiej kontrolujesz swoją wagę.

zdjęcie: pl.depositphotos.com

Jedno z badań wykazało, że podczas snu wytwarzamy hormon zwany leptyną, który mówi naszemu ciału, że jesteśmy syci i że nie potrzebujemy więcej jedzenia. Kiedy nie mamy wystarczającej ilości snu, nie ma równowagi i zaczynamy mieć ochotę na jedzenie. Podjadamy i tyjemy.

4. Twoje zdrowie się poprawi.

zdjęcie: pl.depositphotos.com, pl.depositphotos.com

Naukowcy odkryli, że wystarczająca ilość snu nie tylko obniży poziom stresu, ale także zapobiegnie ryzyku wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu. Brak snu może również prowadzić do różnego rodzaju problemów związanych z sercem.

5. Możesz zapobiec rozwojowi cukrzycy.

zdjęcie: pl.depositphotos.com, pl.depositphotos.com

Badania wykazały, że sen ma duże znaczenie w regulowaniu poziomu cukru we krwi i wrażliwości na insulinę, a w rezultacie zapobiega cukrzycy typu 2. Wydaje się, że „głęboki” etap snu jest szczególnie ważny w tym przypadku i jeśli skrócisz czas snu, bardzo prawdopodobne jest, że pominiesz tę ważną część.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bezsenność – jak jej zaradzić?

6. Szybciej wyzdrowiejesz.

zdjęcie: pixabay.com

Czy czujesz się senny, kiedy jesteś chory? Najwyraźniej jest ku temu powód. Badania wykazały, że nasze ciało przechodzi w tryb uśpienia, aby się zregenerować. Ten tryb snu ma miejsce, gdy nasz układ odpornościowy jest najbardziej skuteczny w zwalczaniu bakterii.

7. Twoja skóra wygląda lepiej.

zdjęcie: pl.depositphotos.com, pl.depositphotos.com

Skóra jest bardzo dobrym odzwierciedleniem Twojego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Być może uda ci się to zamaskować, ale tak naprawdę sam siebie nie możesz oszukać. Nasza skóra przez cały czas jest narażona na działanie pogody, światła UV, kurzu i słońca, a kiedy śpimy, nasza skóra sama się regeneruje.

8. Będziesz bezpieczniejszym kierowcą.

zdjęcie: eastnews.ru, pl.depositphotos.com

Wszyscy siadali za kółko, chociaż raz w życiu, będąc bardzo zmęczonym i niewyspanym. Wydaje Ci się, że to nic takiego? Badania wykazały, że kierowcy za kółkiem, którzy nie mieli wystarczającej ilości snu, działają podobnie jak kierowcy po alkoholu.

9. Twoja kondycja się poprawi.

zdjęcie: pl.depositphotos.com, pl.depositphotos.com

Kiedy zapewnisz sobie wystarczającą ilość snu, poprawisz koordynację i równowagę, zapobiegając wszelkiego rodzaju obrażeniom ciała i wypadkom.

Źródło: brightside.me

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl