Co może zrobić śmiech dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego?

0
237
Dlaczego warto się śmiać? Zdjęcie: Pixabay

Co przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o sposobach inwestowania w swoje fizyczne i psychiczne samopoczucie?

Możliwe, że myślisz o takich praktykach, jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu, regularne chodzenie do lekarza i dentysty, wystarczająca ilość snu, aktywność fizyczna lub spożywanie posiłków, które odżywiają Twoje ciało. Wszystkie te rzeczy są ważne i nie chodzi o to, że śmiech może je zastąpić, ale teraz wiemy, że może mieć kilka różnych korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Mając to na uwadze, możesz się zastanawiać, jakie są te korzyści i co możesz zrobić, jeśli chcesz doświadczyć korzyści płynących ze śmiechu. Dzisiaj porozmawiamy o odpowiedziach na te pytania i o tym, co możesz zrobić, jeśli potrzebujesz pomocy.

Czytaj: Ratownicy medyczni nie mogą przestać się śmiać podczas nagrywania filmiku (WIDEO)

Korzyści ze śmiechu: co może zrobić śmiech dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego?

Kiedy się śmiejesz, w Twoim ciele pojawia się kilka różnych funkcji. Na początek dotlenia umysł i ciało. Nie trzeba dodawać, że jest to korzystne. Jednak zachodzą również inne procesy, takie jak uwalnianie różnych hormonów. Co dokładnie mówią badania o korzyściach dla zdrowia psychicznego i fizycznego śmiechu? Oto część tego, co wiemy.

1. Śmiech może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy.

Nic dziwnego, że śmiech może poprawić nastrój. Być może zauważyłeś, że po dobrym śmiechu czujesz się lepiej, a jeśli tak, to ma to sens. Śmiech pobudza uwalnianie hormonów dobrego samopoczucia zwanych serotoniną i dopaminą, więc ma sens, że śmiech jest powiązany z lepszym nastrojem i niższymi wskaźnikami depresji.

2. Śmiech może pomóc ci zasnąć.

Jedno z badań na osobach w wieku 65 lat i starszych wykazało, że terapia śmiechem poprawiła jakość snu i zmniejszyła bezsenność. To samo badanie wykazało, że śmiech może wspierać funkcje poznawcze i obniżać wyniki depresji.

3. Śmiech pomaga zmniejszyć stres fizyczny i psychiczny.

Stres może być zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Chociaż pewien stres jest nieunikniony, długotrwały lub silny stres może powodować skrajne uszczerbki na zdrowiu, od większego prawdopodobieństwa zawału serca po zwiększone ryzyko wypadku samochodowego. Śmiech obniża poziom kortyzolu i jest doskonałym sposobem na złagodzenie stresu.

Czytaj: To rondo w Radomiu wywołuje śmiech wśród kierowców i przechodniów

4. Śmiech jest dobry dla Twojego serca.

Śmiech wspiera zdrowie serca, co jest prawdą na wiele sposobów. Badania wskazują, że może obniżać ciśnienie krwi, zwiększać przepływ krwi, zmniejszać ryzyko udaru, a nawet zmniejszać ryzyko chorób serca.

5. Śmiech może pomóc w postrzeganiu bólu i radzeniu sobie z nim.

Czy uwierzysz, że śmiech może wspomóc Twój próg bólu? Badania pokazują, że jest to prawdą nawet po uwzględnieniu podstawowego progu bólu danej osoby. Eksperci sugerują, że ten podwyższony próg bólu może być częściowo spowodowany procesami fizycznymi zachodzącymi w ciele podczas śmiechu.

Czytaj: Uśmiechaj się! Optymizm jest dobry dla Twojego zdrowia

6. Śmiech może wspierać twoje poczucie łączności społecznej.

Śmiech z innymi daje ci coś do nawiązania więzi i oczywiście stwarza dobre czasy do spojrzenia wstecz. Co więcej, badania pokazują, że może to pomóc w poczuciu więzi z innymi ludźmi. Jak to się mówi, prawdą jest również, że śmiech jest zaraźliwy. Możesz więc mieć pozytywny wpływ nie tylko na siebie, ale także na otoczenie.

Oczywiście nie są to jedyne możliwe korzyści. Oprócz wszystkich innych pozytywnych skutków wspomnianych powyżej, śmiech może nawet wzmocnić funkcjonowanie układu odpornościowego i wspierać długowieczność. Poza tym wielu z nas uwielbia się śmiać. Co więc możesz zrobić, aby samemu czerpać korzyści ze śmiechu?

Zdjęcie: Pixabay

Jak czerpać korzyści ze śmiechu?

Niektórzy ludzie uśmiechają się lub śmieją łatwiej niż inni. Mając to na uwadze, możesz się zastanawiać, jak wywołać śmiech, abyś mógł czerpać korzyści. Oto kilka pomysłów i wskazówek do wypróbowania.

Wypróbuj grupę jogi śmiechu

Joga śmiechu to rodzaj jogi, który łączy techniki oddechowe jogi z ćwiczeniami śmiechu, aby dostarczyć więcej tlenu ciału i umysłowi. Ćwiczenia oddechowe i joga przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, co może być premią i dodatkowym powodem do ich wypróbowania. Możesz dołączyć do klubu jogi śmiechu.

Spędzaj czas z innymi

Samo wsparcie społeczne niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych, podobnych do tych związanych z uśmiechem i śmiechem. Jeśli pomyślisz o tym, kiedy śmiałeś się najwięcej przez całe życie, istnieje szansa, że niektóre z tych wspomnień mogą dotyczyć innych ludzi. Spędzanie czasu z innymi ludźmi to świetny sposób na śmiech, a żeby tak się stało, istnieje kilka różnych zajęć, które możesz wypróbować. Na przykład możesz zagrać w zabawną grę lub obejrzeć razem ulubionego komika.

Co zrobić, jeśli masz problem ze znalezieniem ludzi, z którymi mógłbyś spędzić czas? Istnieje wiele powodów, dla których może to być, na przykład niedawna przeprowadzka lub napięty harmonogram. Jeśli nie masz teraz ludzi, z którymi mógłbyś spędzić czas i szukasz nowych osób, które możesz dodać do swojego życia, daj się poznać ludziom – czy to poprzez zajęcia i spotkania w swojej społeczności, grupy wsparcia, czy coś innego.

Czytaj: Kobieta pęka ze śmiechu, widząc jak jej znajomi próbują utrzymać się na desce

Upewnij się, że masz czas dla siebie

Nierzadko zdarza się, że jednostki w naszym społeczeństwie przepracowują się lub zmagają się z wysokim poziomem stresu z innych powodów. Może to prowadzić do napięcia fizycznego, problemów ze snem, poczucia depresji, objawów lękowych i innych możliwych szkód zdrowotnych, zwłaszcza jeśli trwa to długo. Kiedy czujesz presję, by zrobić wszystko, może się okazać, że zajmuje to większość Twojej mentalnej przestrzeni. Nawet czas przeznaczony na relaks może być wypełniony zmartwieniem. To oczywiście może oznaczać, że nie śmiejesz się tak często, jak byś chciał.

Sprawdź, czy znajdujesz czas, który możesz przeznaczyć na zabawę i dbanie o siebie. Zastanów się nad dodaniem miejsca na coś, co w tym czasie sprawi, że będziesz się śmiać. Może to być zabawny film lub książka, czas z przyjaciółmi, a nawet zabawny podcast lub piosenka. Wybrana przez Ciebie aktywność nie musi być droga. Bez względu na cenę, zasługujesz na odpoczynek, cieszenie się czasem i śmiech.

„Udawaj”, jeśli musisz

Czy udawanie działa, jeśli chodzi o śmiech? Czy rozśmieszanie się, które nie jest naturalne, może nadal zapewniać korzyści płynące ze śmiechu? Chociaż badania nad śmiechem symulowanym nie są obszerne, eksperci zauważają, że organizm nie zna różnicy między śmiechem symulowanym a naturalnym. Jeśli chcesz czerpać korzyści ze śmiechu, nadal możesz je uzyskać, jeśli sztucznie go wywołasz. Rozśmieszenie może również prowadzić do prawdziwego śmiechu i ulgi w stresie, pomagając ci poczuć się lepiej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: pl.freepik.com

Co jeśli nie chce mi się śmiać?

Co możesz zrobić, jeśli nie masz ochoty się śmiać lub uważasz, że stres związany z pracą i szkołą, obawy w relacjach międzyludzkich, obniżony nastrój lub coś innego przeszkadza ci w tym?

Jeśli coś wpływa na Twoją niechęć do śmiechu, angażowania się w działania, które promują śmiech lub w inny sposób wpływa na jakość Twojego życia, terapeuta może być w stanie ci pomóc. Możesz spotkać się tradycyjnie lub wypróbuj terapię online. Niezależnie od tego, czy pracujesz z terapeutą zdalnie, czy osobiście, zasługujesz na czerpanie korzyści ze śmiechu i dobre samopoczucie.

Czytaj: Usługi terapii online i psychologii. Czy działają?