Co musisz jeść, aby poprawić swój stan psychiczny? 9 składników, których brak uderza w psychikę

0
690
Te produkty poprawią Twój nastrój i sprawią, że będziesz szczęśliwy. Zdjęcie: eu.usatoday.com

Wiele patologii psychicznych prześladuje współczesnego człowieka: depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, lęk.

Wyzwalaczem nie zawsze jest cecha wrodzona lub uraz psychiczny: przy braku pewnych witamin i pierwiastków śladowych układ nerwowy i mózg nie radzą sobie z obciążeniem, zawodząc w postaci wahań nastroju.

Jak odżywianie wpływa na układ nerwowy?

Neurony są odpowiedzialne za tworzenie i przekazywanie impulsów. Do ich powstania organizm potrzebuje minerałów i składników odżywczych, które człowiek otrzymuje z pożywienia. W przypadku ich braku prędkość sygnału i czułość są zmniejszone, pojawia się drażliwość i senność.

Mózg potrzebuje glukozy i tlenu, ale aby zapewnić aktywność umysłową, zachować pamięć i samodyscyplinę, mózg potrzebuje wielu witamin, aminokwasów i związków organicznych. Dlatego odpowiednia dieta jest jednym ze sposobów leczenia zaburzeń psychicznych wraz z lekami.

1. Kwasy tłuszczowe omega-3

Mózg potrzebuje codziennie kwasów omega-3. Zapewniają one niezbędne procesy w naczyniach krwionośnych, usprawniają pracę układu krążenia i układu odpornościowego, chronią zakończenia nerwowe przed negatywnym działaniem toksyn. Zapobiegają stanom zapalnym mózgu, które powodują spadki ciśnienia, zwiększoną nerwowość, stany zapalne.

Zdjęcie: iStock

2. Cynk

Cynk jest częścią wielu leków i kompleksów witaminowych stosowanych w leczeniu depresji. Przy rozpoznaniu nerwic i frustracji emocjonalnej u pacjentów obserwuje się zmniejszenie tej mikrokomórki o 14-20% od normy. Cynk zawarty jest w twardych serach, wodorostach, drobiu i owocach morza. Zapasy cynku można uzupełnić, dodając kiełkującą pszenicę do jedzenia, pijąc filiżankę aromatycznego kakao na śniadanie.

3. Witamina B12

Brak składników odżywczych osłabia układ nerwowy, zmniejsza wydolność mózgu, wywołując zaostrzenie chorób psychicznych. Naukowcy udowodnili związek między niskim poziomem witaminy B12 a depresją u ludzi. Witamina ta znajduje się w rybach i produktach pochodzenia zwierzęcego, w wątrobie i grzybach.

Czytaj: Kobieta po 40-tce potrzebuje witaminy B12 jak powietrza! 14 niepokojących oznak jej niedoboru

4. Witamina D

Witamina D często wiąże się z tworzeniem się układu kostnego. Faktycznie witamina D wpływa na nastrój, jej niedobór powoduje sezonową depresję i senność. Organizm potrzebuje światła słonecznego do produkcji witaminy D. W małych ilościach można ją znaleźć w tłustych rybach morskich, żółtkach jaj i maśle.

Zdjęcie: iStock

5. Folian

Pochodne kwasu foliowego wspomagają układ nerwowy człowieka. Brak folianu grozi pojawieniem się objawów klinicznej depresji. Aby zapobiec drażliwości i zwiększyć witalność, jedz więcej fasoli i roślin strączkowych, szparagów, pomarańczy i orzeszków ziemnych.

6. Jod

Cenny pierwiastek śladowy, jakim jest jod bierze udział w wielu procesach, wspomaga tarczycę. Wraz ze spadkiem jego poziomu w organizmie zmniejsza się produkcja hormonów tarczycy, które bezpośrednio wpływają na nastrój, samopoczucie. Niedobór jodu prowadzi do pogorszenia funkcji mózgu, dzieci gorzej pamiętają materiały szkolne. W przypadku niewydolności hormonalnej osoba staje się płaczliwa, senna, narzeka na gwałtowne zmiany nastroju.

7. Selen

Wraz ze spadkiem krwi w cennej mikrokomórce tarczycy dochodzi do zerwania pracy niektórych hormonów. W organizmie gromadzą się toksyny i wolne rodniki, rozwija się depresja, następuje osłabienie mięśni. W przypadku braku selenu jedz owoce morza, wołowinę, kurczaka, produkty mleczne.

8. Białka

Białka rozkładane w jelitach dostarczają organizmowi cennych aminokwasów, które wspierają funkcjonowanie mózgu. Przy ścisłej diecie osoba może zaostrzyć ciężką chorobę psychiczną. Dlatego przy predyspozycjach do nerwicy i choroby afektywnej dwubiegunowej lekarze zalecają codzienne spożywanie mięsa i nabiału, sera, jajek i grzybów.

9. Żelazo

Indyjscy eksperci psychiatrii udowodnili, że niedobór żelaza jest przyczyną zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u małych dzieci. Niski procent żelaza wywołuje anemię i głód tlenu w mózgu, wpływa na myślenie i inne procesy. Żelazo znajdziemy w mięsie i podrobach, burakach.

Te witaminy i pierwiastki śladowe powinny być zawarte w diecie każdej osoby. Jeśli masz skłonność do depresji, chorób psychicznych, dobrze się odżywiaj, monitoruj zawartość składników odżywczych we krwi za pomocą testów. Pomoże to przetrwać sezonową nudę i stresujące sytuacje w pracy bez problemów.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Czytaj: Wrocławskie lodowiska otwarte – zobacz, jakie obostrzenia będą Cię obowiązywać

johannesfloe.com – Art to remember