Co naprawdę się dzieje, gdy mucha ląduje na Twoim jedzeniu?

0
558

Są różne rzeczy, które możesz zrobić, gdy widzisz muchę odpoczywającą na Twoim jedzeniu. Na przykład możesz od razu wyrzucić smaczny lunch. Ale są tacy z nas, którzy będą nadal jeść, jakby nic się nie stało, ponieważ „to tylko mucha”. Cóż, te błędy mogą w rzeczywistości przysparzać problemów, więc lepiej o nich wiedzieć, niż pozostać w błogiej ignorancji.

Aby pomóc Ci zrozumieć wszystko, co dzieje się, gdy mucha dotknie Twojego jedzenia, przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł.

Wiadomo, że muchy zanieczyszczają Twoje danie, na którym wylądowały. Wygląda jednak na to, że wpływ tych małych stworzeń jest znacznie większy niż ich rozmiar i znacznie bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

1. Muchy mogą wymiotować na Twoje jedzenie.

Oto, co musisz wiedzieć: muchy domowe jedzą, zasysając płyny przez rurkowate usta. Kształt ich ust sprawia, że każdy posiłek muszą zamieniać w płyn. Aby to zrobić, rzygają na Twoje jedzenie własną śliną, która może zawierać wszystko, co zjadły wcześniej (na przykład zgniłe mięso lub odchody).

johannesfloe.com – Art to remember

2. Muchy mogą składać jajka na Twoim posiłku.

Te pyszne resztki, które odkładałaś na później, mogą zamienić się w idealne gniazdo na jajka. Po pewnym czasie wyrosną małe muchy domowe (robaki lub larwy), które mogą naprawdę zatruć bakteriami. Więc pamiętaj, aby przykrywać jedzenie, jeśli zamierzasz je zostawić na jakiś czas i zjeść później.

Czytaj: W Kenii urodziła się zebra z plamami zamiast pasków

3. Ich nogi i skrzydła mogą zamienić jedzenie w gniazdo bakterii.

Wiemy już, że te owady są w środku pełne bakterii. Ale czy wiesz, że najwięcej mikrobów można znaleźć na zewnątrz ich ciała? Według Nanyang Technological University „każde setki kroków, które pokonała mucha, pozostawia ślad kolonii drobnoustrojów”. Oznacza to, że wszystko, czego dotkną, również może zostać poważnie zainfekowane.

Czytaj: Zmienia jedzenie w sztukę, aby jej synowie jedli więcej owoców i warzyw

4. Muchy mogą przenosić ponad 65 chorób.

© Jin Yeong Kim / Unsplash

Muchy domowe mogą przenosić co najmniej 65 różnych chorób na ludzi, po prostu lądując na naszej żywności. Dotyczy to czerwonki (dyzenterii), biegunki, cholery, a nawet trądu. I nie tylko ludzie mogą cierpieć, muchy mogą również zarażać inne zwierzęta, np. kurczaki czy świnie.

A Ty co robisz, aby chronić swoje jedzenie przed muchami?