Co powoduje tornado?

0
270
Tornado, lub trąba powietrzna to gwałtownie wirująca kolumna powietrza, która jest w kontakcie jednocześnie z powierzchnią ziemi, lub wody i podstawą chmury burzowej (cumulonimbusa). Źródło: Pixabay

Tornada mogą być destrukcyjne i trudne do przewidzenia. Wiemy, dlaczego się tworzą i że zmiany klimatyczne mogą odgrywać pewną rolę — ale nie zawsze widzimy nadchodzące tornado.

Tornada mogą być przerażające — niezależnie od tego, czy ich doświadczasz, czy widzisz tylko obrazy ich następstw.

Większość tornad jest nieszkodliwa i krótkotrwała. Ale kiedy tornado wykracza poza normę i zderza się z ludźmi, może spowodować poważne szkody, a nawet śmierć.

Tak właśnie stało się, gdy seria tornad uderzyła w Stany Zjednoczone na początku grudnia, pozostawiając ślad zniszczenia od Arkansas po Kentucky. Dziesiątki ludzi zginęło, a wielu nadal nie odnaleziono.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa określiła jedno z tornad jako „potencjalnie historyczne” — ponieważ znajdowało się na ziemi przez najdłuższy odnotowany dystans.

Czytaj: Zwierzęta, które potrafią przewidywać katastrofy

Jak powstaje tornado?

Naukowcy znają podstawowe składniki tornada, ale wciąż starają się ustalić, co je powoduje.

Prawdziwa odpowiedź jest taka, że nie wiemy” – mówi Walker Ashley, naukowiec zajmujący się atmosferą z Uniwersytetu Północnego Illinois.

Ashley jest — jak można by to nazwać — łowcą burz.

Spędzam około półtora miesiąca w roku ścigając te wydarzenia pogodowe, a one nigdy nie chcą zamienić się w tornado, kiedy tam jestem” – powiedział Ashley DW.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Specyficzne warunki pogodowe

Tornada tworzą się w bardzo specyficznych warunkach pogodowych. Zwykle zaczyna się od rodzaju wirującej burzy zwanej superkomórką. Superkomórka może sprowadzać błyskawice, silne wiatry, grad i błyskawiczne powodzie.

Jeśli prędkość wiatru i jego kierunek są różne na różnych wysokościach, możesz uzyskać „uskok wiatru”.

Nożyce wiatrowe są często nieszkodliwe, ale mogą powodować wirowanie prądów powietrza i tworzenie poziomej rury powietrza. To powszechne w burzach z superkomórkami, ale to jeszcze nie tornado.

Czasami burza wciąga tę rurkę powietrza, aż stanie się pionowa. A kiedy tak się dzieje, nazywa się to mezocyklonem.

To wciąż nie jest tornado. Aby mogło powstać tornado, przy ziemi musi też być wirujące powietrze.

Im silniej kręci się rura z powietrzem, tym bliżej może zbliżyć się do ziemi i tym bardziej prawdopodobne jest, że zamieni się w tornado. „Pomyśl o tym jak o łyżwiarce figurowej” – mówi Ashley.

„Kiedy łyżwiarz figurowy wyciąga ręce, zwalnia. Kiedy łyżwiarz figurowy chowa je, przyspiesza” – mówi Ashley. „I burza przyjmuje ten obrót, przechyla do pionu i rozciąga. A kiedy rozciąga, jeszcze bardziej zwiększa obrót”.

Kiedy tak się dzieje, podmuchy ciepłego powietrza wznoszą się, a podmuchy chłodnego powietrza opadają, wiejąc nad lądem. Jeśli jest wystarczająco dużo wznoszących i opadających podmuchów, powietrze przy ziemi zaczyna się obracać.

Po ustawieniu w pionie tornado staje się ciemniejsze. Zbiera kurz, gruz i wszystko, co stanie mu na drodze. Naprawdę intensywne tornado zabierze samochody, zwierzęta, a nawet domy.

Pixabay

Dlaczego tornada są trudne do przewidzenia?

Wiosna jest uważana za sezon tornad w USA, ale tornada mogą uderzyć w dowolnym momencie, na przykład w grudniu 2021 roku.

Trudno je jednak przewidzieć, ponieważ w porównaniu z innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi tornada są stosunkowo niewielkie. To sprawia, że ​​są trudne do zaobserwowania.

Jeśli pomyślimy o wszystkich różnych zagrożeniach, takich jak huragany, susze, powodzie, tornada mogą być jednym z najmniejszych”, mówi Ashley, „nawet najbardziej gwałtowne tornada mają co najwyżej (800 metrów szerokości — występują zwykle w kolejności od sekund do minut”.

Tak więc tornada często występują poniżej określonych poziomów, które naukowcy zazwyczaj wykorzystują do obserwacji, modelowania i przewidywania zdarzeń pogodowych. Naukowcy mogą symulować tornada za pomocą komputerów, ale „wymaga to ogromnej mocy obliczeniowej” – mówi Ashley.

Ważne jest, aby móc przewidzieć ekstremalne zdarzenia pogodowe, aby władze mogły wydawać ostrzeżenia i dać ludziom szansę dotarcia do bezpiecznego miejsca.

Aby publikować ostrzeżenia, naukowcy zwracają uwagę na burze z piorunami superkomórkami i wykorzystują technologię radarową do pomiaru szybkości wirowania mezocyklonu. Im szybciej się obraca i im bliżej ziemi, tym większe prawdopodobieństwo, że zmieni się w tornado.

Większość burz i tornad znajduje się na wierzchołku, tak jak burza wiruje jak szalona na średnich poziomach, ale tylko dlatego, że krąży tam w górę, niekoniecznie oznacza, że ​​spadnie na ziemię” – mówi Ashley.

„Ale naukowcy nie mają zbyt dobrych obserwacji na najniższych poziomach atmosfery” – mówi Ashley i wydaje się, że jest to kluczowy element układanki.

Czytaj: Pilot amerykańskich linii lotniczych zrobił zapierające dech w piersiach zdjęcia burzy.

Jak zmiana klimatu wpływa na tornada?

Rola zmiany klimatu w tornadach jest złożona. Ale Ashley mówi, że nie chodzi o to, czy zmiany klimatyczne powodują tornada. Pytanie brzmi, czy zmiany klimatyczne przyczyniają się do powstania dokładnych „składników” potrzebnych do powstania tornad.

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, wiemy, że niektóre z podstawowych składników, które przyczyniają się do silnych burz z piorunami i powodują grad i tornada, rosną” – mówi Ashley.

Modelowanie pokazuje, że jest to szczególnie prawdziwe w Stanach Zjednoczonych, ale może również mieć miejsce w Wielkiej Brytanii i Europie.