Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?

0
368
Zdjęcie: pl.freepik.com

Zanieczyszczenie powietrza jest powodowane przez cząstki stałe i ciekłe oraz pewne gazy zawieszone w powietrzu. Te cząsteczki i gazy mogą pochodzić ze spalin samochodów i ciężarówek, fabryk, kurzu, pyłków, zarodników pleśni, wulkanów i pożarów. Cząsteczki stałe i ciekłe zawieszone w powietrzu nazywane są aerozolami.

Zanieczyszczenie powietrza ma miejsce, gdy cząsteczki stałe i ciekłe – zwane aerozolami – oraz określone gazy trafiają do naszego powietrza. Te cząstki i gazy mogą być szkodliwe dla planety i dla naszego zdrowia, dlatego ważne jest ich śledzenie.

Skąd się biorą aerozole?

Aerozolem może być każda cząstka, która dostanie się do powietrza lub zostanie utworzona w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w powietrzu.

Wiele aerozoli dostaje się do atmosfery, gdy spalamy paliwa kopalne – takie jak węgiel i ropa naftowa – oraz drewno. Cząsteczki te mogą pochodzić z wielu źródeł, w tym spalin samochodowych, fabryk, a nawet pożarów. Niektóre cząsteczki i gazy pochodzą bezpośrednio z tych źródeł, ale inne powstają w wyniku reakcji chemicznych w powietrzu.

Aerozole mogą również pochodzić z innych miejsc, na przykład popiołu z wybuchającego wulkanu. Przykładami aerozoli są również kurz, pyłki roślin i zarodniki pleśni.

Czytaj: W ciągu 24 lat zmniejszono tu zanieczyszczenie powietrza o 78%

Co jeszcze powoduje zanieczyszczenie powietrza?

Niektóre gazy w atmosferze mogą powodować zanieczyszczenie powietrza. Na przykład w miastach gaz zwany ozonem jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Ozon jest również gazem cieplarnianym, który może być zarówno dobry, jak i szkodliwy dla naszego środowiska. Wszystko zależy od tego, gdzie się znajduje w atmosferze ziemskiej.

Ozon wysoko w naszej atmosferze to dobra rzecz. Pomaga blokować szkodliwą energię słoneczną, zwaną promieniowaniem. Ale kiedy ozon znajduje się bliżej ziemi, może to być naprawdę szkodliwe dla naszego zdrowia. Ozon przyziemny powstaje, gdy światło słoneczne reaguje z pewnymi chemikaliami pochodzącymi ze źródeł spalania paliw kopalnych, takich jak fabryki lub spaliny samochodowe.

Kiedy cząsteczki w powietrzu łączą się z ozonem, tworzą smog. Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza, który wygląda jak zadymiona mgła i utrudnia dostrzeżenie.

Czytaj: Wirtualny zegar w Krakowie odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na klimat Ziemi?

Aerozole mogą wpływać na sposób, w jaki światło słoneczne uderza w Ziemię. Na przykład niektóre aerozole odbijają światło słoneczne, podczas gdy inne pochłaniają światło słoneczne. To zależy od koloru cząsteczki.

Ciemne powierzchnie – czy to czarny t-shirt, czy ciemna cząsteczka w atmosferze – pochłaniają ciepło słoneczne. Jasne powierzchnie odbijają ciepło słoneczne.

Biała koszulka odbija słońce w upalny dzień, dzięki czemu czujesz się chłodniej. W ten sam sposób jasne cząsteczki, które odbijają światło i ciepło Słońca z dala od Ziemi, mogą obniżyć globalną temperaturę. Cząsteczki o ciemnym kolorze, które pochłaniają światło słoneczne, mogą sprawić, że globalna temperatura będzie cieplejsza.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie?

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiąże się z chorobami serca i płuc, nowotworami i innymi problemami zdrowotnymi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy monitorowali zanieczyszczenie powietrza.

W jaki sposób NASA monitoruje zanieczyszczenie powietrza?

NASA wykorzystuje satelity krążące wokół Ziemi, aby mieć oko na zanieczyszczenie powietrza. W rzeczywistości prognozy jakości powietrza wykorzystują informacje o aerozolach z satelitów Aqua, Terra i Suomi-NPP NASA.

NASA opracowuje również nowy instrument zwany Multi-Angle Imager for Aerosols, lub MAIA, do latania na pokładzie przyszłej misji kosmicznej. MAIA pomoże naukowcom zrozumieć wielkość, skład i ilość aerozoli w naszym powietrzu. W końcu naukowcy będą mogli porównać te informacje z dokumentacją medyczną. Może to pomóc nam lepiej zrozumieć związek między zanieczyszczeniem aerozolami a zdrowiem ludzi.

johannesfloe.com – Art to remember