Co się dzieje z Twoim ciałem, jeśli masz za mało słońca

0
542
Jak brak słońca wpływa na organizm? Zdjęcie: pl.freepik.com

Nadmiar słońca i upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Jednak zbyt mała ilość słońca także wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia.

Według dr Clare Morrison, lekarza rodzinnego i doradcy medycznego w Medexpress, spędzanie zbyt małej ilości czasu na słońcu również może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

„Brak ekspozycji na słońce przez dłuższy czas może mieć szkodliwy wpływ na nasze ciała” – powiedziała Morrison dla Metro. Ale co właściwie dzieje się z Twoim ciałem, jeśli nie masz wystarczającej ilości słońca?

„Krótko mówiąc, brak witaminy D wpływa nie tylko na stan fizyczny, ale także psychiczny. Bez wystarczającej ekspozycji na słońce poziom serotoniny może spaść, a niski poziom serotoniny wiąże się z wyższym ryzykiem poważnej depresji i smutku” – wyjaśnił Morrison.

Zagrożenia obejmują „słabe kości, deformacje stóp, niektóre nowotwory, depresję, problemy skórne, przyrost masy ciała i problemy poznawcze” – kontynuowała.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Southampton (za pośrednictwem BBC) potwierdzają twierdzenia Morrisona, ujawniając, że zbyt mało słońca i ostatecznie witaminy D może wpływać na nastrój, energię, a nawet sen.

Światło słoneczne poprawia nastrój i dodaje energii

Czytaj: Zrób sobie krótki urlop, ucieknij w ciepłe miejsce – to poprawi Twoje zdrowie!

Niezależnie od tego, czy celowo unikasz słońca ze względów bezpieczeństwa, czy mieszkasz w mieście, w którym panują długie, ciemne zimy, ważne jest, aby mieć świadomość, że musisz do pewnego stopnia wystawiać swoje ciało na działanie promieni słonecznych.

Czytaj: Daj swojej choince drugie życie! Dołącz do Akcji Choinka 2020/2021

„Im dłuższy okres nasłonecznienia, tym ogólnie dłuższe lepsze samopoczucie. Mamy więcej energii, czujemy się bardziej aktywni, bardziej kreatywni i szczęśliwsi” – mówi dr Aarohee Desai-Gupta, psychiatra w Enfield z The Royal College of Psychiatrists , w wywiadzie dla BBC.

Z tego powodu „zapewnienie wystarczającej ilości witaminy D jest kluczowe, nawet jeśli jest to suplement diety” – powiedział Morrison.

Dodaje, że suplementy mogą być szczególnie korzystne dla osób o ciemniejszej karnacji. „Możesz również spróbować znaleźć olej z serum z witaminą D do miejscowego stosowania na skórę, pomoże to w bezpośrednim kontakcie skóry z witaminą, która powinna pomóc złagodzić niektóre choroby skóry, na które możesz cierpieć z powodu braku słońca – doradził Morrison.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org