Co sprawia, że związek między ludźmi a psami jest tak wyjątkowy? Nauka mówi, że miłość!

0
467
Zdjęcie: pixabay.com

Co sprawia, że więź między człowiekiem a psem jest tak wyjątkowa?

Czy nasze zwierzęta mogą doświadczać miłości tak jak my?

Kiedyś psychologowie zaprzeczali poglądowi, że zwierzęta mogą czuć tak, jak ludzie, ale teraz sytuacja się zmieniła.

Nowa książka autorstwa Clive’a Wynne’a, założyciela Canine Science Collaboratory na Arizona State University, dowodzi, że związek między psem a człowiekiem jest jednym z najbardziej znaczących partnerstw międzygatunkowych w historii.

Zdjęcie: pixabay.com

Autor książki „Dog is Love: Why and How Your Dog Loves Yo” („Pies jest Miłością: Dlaczego i jak Twój Pies Cię Kocha”) rozpoczął studia na ten temat na początku XXI wieku. Podobnie jak jego rówieśnicy uważał, że przypisywanie psom złożonych emocji nie jest do końca racjonalne. Jednak jego umysł całkowicie się zmienił pod wpływem materiału dowodowego, którego po prostu nie mógł zignorować. Wynne mówił w wywiadzie:

„Myślę, że przychodzi moment, w którym warto być sceptycznym wobec swojego sceptycyzmu”.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat poświęcono wiele badań nad psami.

Wiele tytułów, takich jak „The Genius of Dogs” Briana Hare’a, mocno potwierdziło przekonanie, że psy są w rzeczywistości niesamowicie czujne i spostrzegawcze. Wynne twierdzi, że to nie błyskotliwość czyni psy tak wyjątkowymi tylko miłość.

Zdjęcie: pixabay.com

Psycholog psów stwierdza, że w przeciwieństwie do rozumienia gramatyki przez delfiny lub zdolności wilków do podążania za ludzkimi wskazówkami, psy nie wykazały znaczących zdolności określających ich inteligencję. Sugeruje, że to „hiper towarzyskość” lub „skrajna towarzyskość” psów czyni je wyjątkowymi. Innymi słowy, to ich miłość do nas, ludzi, sprawia, że są tak współczujący.

Ponadto naukowcy udowodnili, że oksytocyna, substancja chemiczna w mózgu, która uszczelnia więzi emocjonalne między ludźmi, jest również odpowiedzialna za relacje międzygatunkowe między psami a ludźmi. Teza została wyjaśniona w badaniu Takefumiego Kikusui z japońskiego Uniwersytetu Azabu. Badania Kikusui pokazują, że kiedy ludzie i ich psy patrzą sobie w oczy, ich poziom oksytocyny wzrasta, podobnie do efektu obserwowanego między matkami i ich dziećmi.

Zdjęcie: pixabay.com

W 2009 roku genetyk na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA) Bridgett vonHoldt dokonał zaskakującego odkrycia.

Kobieta odkryła, że psy mają mutację w genie odpowiedzialną za zespół Williamsa u ludzi.

Zespół Williamsa to stan charakteryzujący się wyzwaniami rozwojowymi i wyraźnie otwartą osobowością. Wynne wyjaśnia:

„Istotną rzeczą w psach, podobnie jak w przypadku osób z zespołem Williamsa, jest pragnienie tworzenia bliskich więzi, ciepłych relacji osobistych – kochania i bycia kochanym”.

Zdjęcie: pixabay.com

Co więcej, testy behawioralne są jednym z najpewniejszych podejść, które dają wgląd w prawdziwą naturę psów. Na przykład w teście naukowcy używali zabawki psa i umieszczali miskę z jedzeniem w równej odległości od właściciela. Ten test wykazał, że pierwotnym instynktem zwierzęcia jest udanie się najpierw do człowieka.

Co więcej, rezonans magnetyczny wykazał, że mózg psa reaguje na pochwałę w takim samym stopniu, a nawet bardziej niż na jedzenie.

To dowodzi, że nasze szczenięta kochają nas bardziej niż jedzenie. Jakie to niesamowite! Jednak takie uczucie wymaga wychowania we wczesnym okresie życia, aby odniosło skutek.

Czytaj: Badanie wykazało, że tętno psa przyspiesza, gdy mówisz mu „Kocham Cię”

Zdjęcie: pixabay.com

Clive Wynne mocno wierzy w teorię, która głosi, że starożytne psy gromadziły się wokół wysypisk ludzkich. W międzyczasie powoli przyswajali sobie ludzi. W ten sposób nawiązali międzygatunkowe partnerstwo poprzez wspólne wyprawy łowieckie.

Dzięki nauce naukowcy mogą również odkryć dokładny czas wystąpienia kluczowej mutacji w genie kontrolującym zespół Williamsa. Według Wynne stało się to 8 000 – 10 000 lat temu, kiedy ludzie zaczęli regularnie polować obok psów. Autor twierdzi, że odkrycia te są znaczące ze względu na ich wpływ na dobrostan psów.

Wynne wierzy, że psy kochają swoich ludzi, tak jak ludzie kochają się nawzajem. Powiedział:

„Nasze psy dają nam tak wiele, a w zamian nie proszą o wiele. Nie musisz kupować tych wszystkich wymyślnych drogich zabawek i smakołyków. Potrzebują tylko naszej uwagi, psy muszą być z ludźmi”.

Czy jesteś miłośnikiem psów? Czy wierzysz, że te współczujące stworzenia są zdolne do miłości takiej, jaką znamy? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu!

Czytaj: Betlejem Poznańskie 2020 zostało odwołane!

johannesfloe.com – Art to remember