Co to jest Maneki-Neko? Poznaj historię kota na szczęście

0
494
Zdjęcie: Stock Photos from GagliardiPhotography/Shutterstock

Wiecie, co to Maneki-Neko? Dziś odkryjemy fascynującą historię japońskiego kota na szczęście.

Jeśli byliście kiedyś w Japonii lub innych częściach Azji, prawdopodobnie widzieliście małą ozdobę maneki-neko machającą do Was z witryn sklepowych i restauracji.

Figurka maneki-neko, znana również jako kot zapraszający, kot wabiący, kot na szczęście lub kot pieniężny ma przynosić szczęście firmom i ludziom.

Dziś kiczowaty kot jest rozpoznawalny na całym świecie, ale jego kultowy talizman pochodzi z XVII wieku i ma fascynującą historię.

Czym jest maneki-neko?

Maneki-neko to popularna japońska figurka, która ma przynosić szczęście i fortunę swojemu właścicielowi. Zazwyczaj wykonana z ceramiki lub plastiku, przedstawia japońskiego kota z łapą uniesioną w geście machającym.

Jego łapa porusza się w przód i w tył ruchem wahadłowym, a niektóre mają nawet zmotoryzowane ramiona, dzięki czemu mogą machać przez cały dzień.

Maneki-neko są zazwyczaj wystawiane przy wejściach do firm – takich jak restauracje, bary i pralnie – w celu zachęcenia klientów do wejścia do środka.

Cechy maneki-neko

Twitter

Maneki-neko są zazwyczaj przedstawiane w pozycji siedzącej i trzymającej monetę koban, owalną złotą monetę z japońskiego okresu Edo. Zawiera frazę sen man ryo (千万両), co oznacza 10 milionów sztuk złota.

W kulturze zachodniej gest machania polega na wystawieniu palca wskazującego z zaciśniętej pięści, z dłonią skierowaną do ciała. Palec porusza się wielokrotnie w swoim kierunku (jak haczyk), próbując przyciągnąć kogoś bliżej.

Jednak w Japonii ten sam zachęcający gest jest wykonywany poprzez uniesienie ręki do góry, dłonią w dół i wielokrotne złożenie palców w dół i do tyłu. Dlatego ręka maneki-neko jest skierowana w dół.

Uniesione ramię kota może być lewe lub prawe, w zależności od tego, czego chce właściciel. Jeśli lewa łapa jest podniesiona, maneki-neko zaprasza więcej klientów, podczas gdy podniesiona prawa łapa zaprasza bogactwo i pieniądze.

Maneki-neko występują również w różnych kolorach, w zależności od rodzaju szczęścia, o jakie stara się właściciel.

CO REPREZENTUJĄ RÓŻNE KOLORY?

  • Biały: szczęście, czystość
  • Czarny: bezpieczeństwo, odpędza złe duchy
  • Czerwony: ochrona przed chorobami
  • Złoto: bogactwo i dobrobyt
  • Różowy: miłość i romans
  • Niebieski: sukces w edukacji
  • Zielony: bezpieczeństwo rodziny

Czytaj: Wraca letni cykl CITY TRAIL – największy cykl biegów w Polsce

Skąd wziął się maneki-neko?

Twitter

Ze względu na swoją popularność w Chinatown, maneki-neko jest często mylone z Chinami. Uważa się jednak, że figurka pojawiła się po raz pierwszy w późniejszej części okresu Edo w Japonii.

Czytaj: ​Japonia ma najpotężniejszy paszport na świecie

Dokładne pochodzenie amuletu szczęścia nie jest jeszcze znane, ale jedna z najwcześniejszych wzmianek o maneki-neko pojawia się w drzeworycie malarza Utagawa Hiroshige wykonanym w 1852 roku. Widzimy tam Marushime-neko, odmianę maneki-neko, sprzedawaną w świątyni Senso w Tokio.

Drzeworyt malarza Utagawy Hiroshige z 1852 roku. Zdjęcie: Wikimedia Commons
Fragment drzeworytu Utagawa Hiroshige, 1852. Zdjęcie: Wikimedia Commons

W erze Meiji ponownie wspomniano o maneki-neko w artykule prasowym datowanym na 1876 r. Istnieją również dowody na to, że odziane w kimona maneki-neko były w tym czasie rozprowadzane w świątyni w Osace.

A w 1902 roku reklama maneki-neko wskazuje, że amulety przynoszące szczęście stały się popularnymi przedmiotami handlowymi około początku XX wieku.

Legenda japońskiego kota na szczęście

Twitter

W kulturze zachodniej koty domowe są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Ale w japońskim folklorze koci przyjaciele mają moc opiekuńczą i symbolizują szczęście.

Wiedząc o tym, nie powinno dziwić, że uważa się, że maneki-neko reprezentuje jednego szczególnie legendarnego kota.

Według legendy, biedny, XVII-wieczny mnich mieszkał w małej świątyni Gōtoku-ji w Setagaya w Tokio ze swoim kotem. Wiedli spokojne życie, aż pewnego dnia lord samuraj, Ii Naotaka z domeny Hikone, odwiedził okolicę.

Gdy był w drodze na polowanie, wybuchła ogromna burza i lord schronił się pod drzewem na zewnątrz świątyni. Tam zauważył kota mnicha z jedną łapą uniesioną do góry, który wyglądał, jakby machał do niego, by wszedł do świątyni.

Gdy podszedł do kota, piorun uderzył w drzewo, pod którym przed chwilą stał. Naotaka był tak wdzięczny kotu za uratowanie mu życia, że został patronem świątyni. Pomógł ją naprawić i zrobił więcej miejsca dla biednego mnicha.

Po śmierci kota wykonano posąg maneki-neko, aby upamiętnić jego życie, a miejsce to nadal uważane jest za święte. I ta historia jest powodem, dla którego wiele osób uważa, że kiwające koty są symbolami szczęścia.

Twitter

Gdzie znaleźć Maneki-Neko?

Figurki maneki-neko można znaleźć w sklepach i firmach w całej Japonii i poza nią. Jeśli jednak chcesz zobaczyć, jak ewoluowały na przestrzeni wieków, Muzeum Sztuki Manekineko w Okayamie prezentuje kolekcję ponad 700 posągów szczęśliwych kotów z historii.

Co roku we wrześniu podczas Festiwalu Manekineko w różnych miastach w całej Japonii świętuje się powstanie tych figurek. Wydarzenia maneki-neko pojawiają się w całym kraju, a ludzie gromadzą się na ulicach z twarzami pomalowanymi jak koty.

W mieście Tokoname w prefekturze Aichi znajduje się również ulica Manekineko-dori, gdzie znajdziemy dziesiątki ceramicznych posągów kotów. I oczywiście Świątynia Gōtoku-ji – gdzie zaczęła się legenda o szczęśliwym kocie – jest domem dla setek figurek.

johannesfloe.com – Art to remember