Co to znaczy, gdy Twoje dziecko chodzi na palcach?

0
560

Chodzenie na palcach może być normalne dla dzieci w wieku od 12 do 15 miesięcy, ponieważ wypróbowują różne pozycje stóp. Ogólnie rzecz biorąc, chodzenie na palcach nie jest powodem do zmartwień, dopóki Twoje dziecko nie skończy 2 lat.

Oprócz odkrywania sposobów poruszania się, chodzenie na palcach może pozostać nawykiem, który dzieci powtarzają w kółko. Zwykle kończy się to w wieku 5 lat. Jednak z różnych powodów chodzenie na palcach może być nadal powszechne u dzieci w starszym wieku. Dziś wyjaśnimy, dlaczego dzieci chodzą na palcach.

Może to być stan specjalny.

© shutterstock.com

Jeśli Twoje dziecko nie przestaje chodzić na palcach po ukończeniu 2 roku życia, być może będziesz musiał udać się do lekarza. Najpierw sprawdź stopy swojego dziecka, aby zobaczyć, czy ma napięte mięśnie nóg, sztywność ścięgna Achillesa lub czy ma problemy z koordynacją.

Przyczyną może być dystrofia mięśniowa.

© depositphotos.com

Jest to stan genetyczny, który można zdiagnozować, sprawdzając mięśnie nóg i stóp dziecka. W tym przypadku ich mięśnie są zwykle słabe i atroficzne. Jeśli Twoje dziecko zwykło chodzić prosto w normalny sposób, a potem nagle zaczęło chodzić na palcach, przyczyną może być dystrofia mięśniowa.

Czytaj: Ptasia grypa we Wrocławiu. Siedem osiedli zagrożonych

Przyczyną może być nieprawidłowość rdzenia kręgowego.

© shutterstock.com

Zakotwiczony rdzeń kręgowy to schorzenie o charakterze neurologicznym. Może powodować ograniczenie ruchu w rdzeniu kręgowym i w samym kręgosłupie. Dzieje się tak, gdy rdzeń kręgowy jest połączony z tkanką wokół kręgosłupa, na przykład u jego podstawy. W rezultacie, gdy kręgosłup rośnie, rdzeń kręgowy zostaje rozciągnięty, a nerwy ulegają uszkodzeniu.

Czytaj: Chodzenie: korzyści zdrowotne. 10 rzeczy, które przydadzą się Twojemu organizmowi, gdy zaczniesz chodzić

Zakotwiczony rdzeń kręgowy może być powodem, dla którego dziecko chodzi na palcach. Ten stan utrudnia nawet proste chodzenie i powoduje ból. Powinien zostać natychmiast zbadany przez lekarza.

Przyczyną może być porażenie mózgowe.

© shutterstock.com

Chodzenie na palcach może być spowodowane porażeniem mózgowym, które powoduje problemy z koordynacją. W takim przypadku możesz również zauważyć, że wpływa to na napięcie mięśni, występują problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy i niestabilne chodzenie na palcach. Ich mięśnie również mogą wydawać się bardzo sztywne.

Przyczyną może być nawyk.

© MissLunaRose12 / Wikimedia Commons

Dzieje się tak, gdy dziecko jest całkowicie zdrowe, ale z jakiegoś powodu po prostu odmawia normalnego chodzenia i woli chodzić na palcach. Może to wynikać z prostego nawyku, którego nie mogą pozbyć się lub napiętych mięśni łydek. Ten stan dotyka od 5% do 12% zdrowych dzieci. Należy jednak pamiętać, że niektórzy ludzie robią to dla przyjemności, z przerwami.

Należy pamiętać, że ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i przed postawieniem diagnozy należy zawsze skonsultować się z lekarzem!

johannesfloe.com – Art to remember