Coco de Mer – palma, która produkuje największe na świecie nasiona

0
231
Największe na świecie nasiono Lodoicea Maldivica (podwójny kokos), znajduje się na Seszelach. Zdjęcie: Jerzy Strzelecki/Wikimedia Commons

Tropikalne wyspy archipelagu Seszeli są domem dla legendarnej palmy, która produkuje największe na świecie nasiono rośliny – przedmiot o sugestywnym kształcie, który może ważyć do 20 kilogramów.

Lodoicea maldivica, znana również jako podwójny kokos lub coco-de-mer, jest niezwykłym gatunkiem palmy, która rośnie od 25 do 34 metrów i daje gigantyczne nasiona o długości 30 cm, obwodzie ponad 90 cm i wadze ponad 18 kg. Ze względu na swój sugestywny kształt – wyglądają jak para kobiecych pośladków – zainspirowały wiele legend i były przez lata bardzo poszukiwane zarówno przez monarchów, jak i inne wpływowe osoby. Nawet dzisiaj ich rzadkość sprawia, że nasiona kokosu są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zdjęcie: Twitter

Palma kokosowa pochodzi z wysp Praslin i Curieuse na Seszelach. Dziś wiele palm można znaleźć również na małych wysepkach St Pierre, Chauve-Souris i Ile Ronde. W sumie na wolności występuje obecnie tylko około 8000 dzikich dojrzałych drzew Lodoicea maldivica, co stawia ten gatunek na liście zagrożonych.

Czytaj: Zaliczysz się do grona szczęśliwców, jeśli w Twoim ogrodzie wyrośnie ta roślina!

Nasiona to nie jedyna gigantyczna rzecz, jaką produkują palmy kokosowe. Ich liście w kształcie wachlarza mogą osiągać długość od 7 do 10 metrów i szerokość 4,5 metra.

Zdjęcie: Twitter

To dość niezwykłe, biorąc pod uwagę, że gatunek ten rośnie tylko na ubogiej w składniki odżywcze, skalistej glebie. Na wyspach jest niewiele azotu i fosforu, ale Lodoicea maldivica przystosowała się do życia bez nich, wymagając tylko około jednej trzeciej składników odżywczych potrzebnych sąsiednim roślinom.

Zdjęcie: Twitter

Nasiona Lodoicea maldivica są tak poszukiwane ze względu na ich rzadkość. Nie tylko rosną na kilku wyspach na Seszelach, ale podczas swojego wielowiekowego cyklu życia palma wyprodukuje tylko około 100 nasion. Nasienie potrzebuje do siedmiu lat, aby dojrzeć, a kolejne dwa, aby wykiełkować. Jednak kiełkowanie następuje dopiero wtedy, gdy palma osiąga „dojrzałość płciową”, która trwa od 80 do 100 lat.

Czytaj: Badacze przywrócili do życia roślinę sprzed 32-tysięcy lat

Palma zyskała swoją najpopularniejszą nazwę – coco de mer – ponieważ żeglarze kiedyś myśleli, że gigantyczne nasiona, które znaleźli unoszące się w oceanie, pochodzą z „kokosu morza”. W rzeczywistości owoce palmy, które zawierają nasiona, są bardzo ciężkie, więc opadają na dno oceanu. Po pewnym czasie pokrywająca je łuska i same owoce gniją, pozwalając nasionom unosić się i pływać.

Zdjęcie: Facebook

Lokalne legendy inspirowane kształtem największych na świecie nasion roślin mówią o męskich i żeńskich drzewach kokosowych, które spotykają się na namiętne noce, kiedy nikt nie patrzy. Jeśli ktoś jest świadkiem ich miłości, albo zostaje oślepiony, albo umiera na miejscu.

Nasiona Coco de mer zawsze były poszukiwane, szczególnie dziś, gdy gatunek jest zagrożony. Pojedyncze nasiono może kosztować kilka tysięcy dolarów, dlatego zazwyczaj trzyma się je w klatkach, aby zniechęcić do kłusownictwa.

Zdjęcie: Twitter