W prospektywnym badaniu z udziałem 14 207 uczestników w średnim wieku, ci, którzy pili codziennie dowolną ilość kawy, mieli o 15% niższe ryzyko ostrego uszkodzenia nerek, przy czym największe zmniejszenie zaobserwowano w grupie, która wypijała od dwóch do trzech filiżanek dziennie.
Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie.
Zawiera szeroką gamę związków, w tym kofeinę, diterpeny i kwas chlorogenowy, które mają szereg korzyści zdrowotnych.
Nawykowe spożywanie kawy wiąże się z zapobieganiem chorobom przewlekłym i zwyrodnieniowym, w tym cukrzycy typu 2, chorobom sercowo-naczyniowym i chorobom wątroby.
Poprzednie badanie populacyjne wykazało, że wyższe dzienne spożycie kawy zgłaszane przez samych pacjentów wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia przewlekłej choroby nerek po uwzględnieniu czynników demograficznych, klinicznych i dietetycznych.
Tak więc nawykowe spożywanie kawy ma duży potencjał zmniejszania ryzyka postępującej choroby nerek.
„Możemy teraz dodać możliwe zmniejszenie ryzyka ostrego uszkodzenia nerek do rosnącej listy korzyści zdrowotnych związanych z kofeiną” – powiedział profesor Chirag Parikh, dyrektor Wydziału Nefrologii w Johns Hopkins University School of Medicine.
„Ostre uszkodzenie nerek, jak opisano przez National Kidney Foundation, to nagły epizod niewydolności nerek lub uszkodzenia nerek, który ma miejsce w ciągu kilku godzin lub kilku dni”.
Czytaj: Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca
„To powoduje gromadzenie się produktów przemiany materii we krwi, co utrudnia nerkom utrzymanie prawidłowej równowagi płynów w organizmie”.
„Objawy ostrego uszkodzenia nerek różnią się w zależności od przyczyny i mogą obejmować: zbyt małą ilość moczu opuszczającego organizm; obrzęk nóg i kostek oraz wokół oczu; zmęczenie; duszność; dezorientacja; mdłości; ból w klatce piersiowej; a w ciężkich przypadkach drgawki lub śpiączka”.
„Zaburzenie jest najczęściej obserwowane u hospitalizowanych pacjentów, których nerki są dotknięte stresem medycznym i chirurgicznym oraz powikłaniami”.
Czytaj: Kulinarny festiwal „Europa na widelcu” powraca do Wrocławia!
W swoich badaniach profesor Parikh i współpracownicy przeanalizowali dane z badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC), trwającego badania chorób sercowo-naczyniowych w czterech społecznościach USA.
Ocenili 14 207 dorosłych uczestników zrekrutowanych w latach 1987-1989, których mediana wieku wynosiła 54 lata, a ich nawyki związane z piciem kawy były następujące: 27% nigdy nie piło kawy; 14% wypijało 3 filiżanki dziennie.
W okresie objętym badaniem zarejestrowano 1694 przypadki ostrego uszkodzenia nerek.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Uwzględniając cechy demograficzne, status społeczno-ekonomiczny, wpływy stylu życia i czynniki dietetyczne, ryzyko ostrego uszkodzenia nerek u uczestników, którzy spożyli jakąkolwiek ilość kawy, było o 15% niższe niż u tych, którzy tego nie robili.
Po uwzględnieniu dodatkowych chorób współistniejących — takich jak ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała (BMI), cukrzyca, stosowanie leków przeciw-nadciśnieniowych i czynność nerek — osoby, które piły kawę, miały o 11% niższe ryzyko wystąpienia ostrego uszkodzenia nerek w porównaniu z osobami, które nie piły kawy w ogóle.
„Podejrzewamy, że przyczyną wpływu kawy na ryzyko ostrego uszkodzenia nerek może być to, że albo związki biologicznie czynne w połączeniu z kofeiną, albo sama kofeina poprawia perfuzję i wykorzystanie tlenu w nerkach” – powiedział profesor Parikh.
Czytaj: Ciało ostrzega Cię przed chorobą – poznaj sygnały, że Twoje nerki potrzebują pomocy.
„Dobra czynność nerek i tolerancja na ostre uszkodzenie nerek zależy od stałego dopływu krwi i tlenu”.
„Potrzebne są dalsze badania, aby określić możliwe mechanizmy ochronne spożywania kawy dla nerek, zwłaszcza na poziomie komórkowym” – dodał.
„Sugerowano, że kofeina hamuje produkcję cząsteczek, które powodują zaburzenia równowagi chemicznej i zużycie zbyt dużej ilości tlenu w nerkach. Być może kofeina pomaga nerkom w utrzymaniu bardziej stabilnego systemu”.
Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Kidney International Reports.