Cono de Arita – tajemnicza naturalna piramida Argentyny

0
536

Salar de Arizaro, drugie co do wielkości solnisko w Argentynie, jest domem dla jednej z najbardziej tajemniczych formacji naturalnych na świecie – Cono de Arita, 200-metrowej stożkowej piramidy, która jest tak doskonale ukształtowana, że wygląda na stworzoną przez człowieka.

W rzeczywistości przez cały początek XX wieku wszyscy byli przekonani, że Cono de Arita, podobnie jak prawdziwe piramidy w Egipcie, została zbudowana przez człowieka.

Jednak od tego czasu badania naukowe wykazały, że ta imponująca formacja jest w rzeczywistości wierzchołkiem małego wulkanu, który nie miał mocy, aby przebić się przez ziemską kurzę i wypluć lawę lub stworzyć krater.

Dziś uważany jest za najdoskonalszy naturalny stożek na świecie.

Zdjęcie: Ben Stubbs/Flickr

Nadal istnieje wiele niewiadomych dotyczących Cono de Arita, ale legendy i dowody archeologiczne sugerują, że wierzchołek małego wulkanu mógł być używany jako miejsce ceremonii jeszcze przed przybyciem Inków.

W okolicy odnotowano również liczne „obserwacje” UFO, co tylko dodaje tajemnicy tego miejsca.

Zdjęcie: Instagram

Cono de Arita jest czasami określany jako „unoszący się wulkan”, ze względu na złudzenie optyczne, które ludzie często widzą, patrząc na stożkową formację z daleka. Na tle rozległych solnisk wulkan czasami wydaje się unosić.

Zdjęcie: Instagram

Dotarcie do Cono de Arita oznacza przemierzenie rozległego jałowego solniska Salar de Arizaro, co nie jest łatwym wyczynem, więc pomimo swojego zachwytu ta naturalna formacja nigdy tak naprawdę nie przyciąga tłumów.

Zdjęcie: Instagram

Tajemnicze piramidy w Bośni przez lata były również przedmiotem kontrowersji i mistycyzmu, przy czym naukowcy nazywali je prostymi wzgórzami, a biznesmeni nazywali je piramidami energetycznymi zbudowanymi przez starożytnych.

Czytaj: Teraz vs dawniej. Jakby teraz wyglądały starożytne rzymskie obiekty?

Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram
Zdjęcie: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember