Covid-19: Moskwa nakłada nowe ograniczenia w miarę wzrostu liczby infekcji

0
295
Nowy wzrost liczby przypadków Covid-19 jest jak dotąd najgorszym, jaki dotknął Moskwę. Zdjęcie: GETTY IMAGES

Burmistrz Moskwy nakazał niezaszczepionym osobom w wieku powyżej 60 lat i osobom przewlekle chorym pozostać w domu, ponieważ Rosja zmaga się z rekordowymi zgonami i infekcjami związanymi z Covid-19.

Siergiej Sobianin powiedział, że ograniczenia potrwają cztery miesiące, zaczynając od poniedziałku. Osoby dotknięte chorobą będą mogły opuścić dom tylko w celu ćwiczeń.

Urzędnicy obwiniają wysoki wzrost zachorowań przez niski wskaźnik szczepień i bardziej zakaźny wariant Delta.

Rumunia, Ukraina i Łotwa również mają obecnie rekordowe przypadki Covid-19.

Rosyjski rząd zaproponował tygodniowe zamknięcie miejsc pracy, od 30 października do 7 listopada, w nadziei na powstrzymanie nowego wzrostu liczby infekcji. Wiele szpitali zmaga się obecnie z napływem pacjentów z Covid-19.

Oficjalna liczba zgonów z Covid-19 we wtorek wyniosła 1015 – nowy rekord. Po raz pierwszy podczas pandemii w Rosji, w sobotę liczba ofiar przekroczyła 1000. Liczba nowych przypadków we wtorek wyniosła 33 740.

W Rosji 35% populacji liczącej ponad 140 milionów ludzi dostało co najmniej jedną dawkę szczepienia przeciwko Covid-19 – jest to wskaźnik niższy niż w większości krajów Europy.

Władze obwiniają powszechne podejrzenia o rosyjską szczepionkę Sputnik V za niski wskaźnik, ale zdarzały się również opóźnienia w produkcji.

Podczas czteromiesięcznego okresu restrykcji ogłoszonego przez burmistrza Sobianina, firmy w Moskwie będą musiały wysłać na pracę zdalną do domów co najmniej 30% swoich pracowników.

Na swoim blogu napisał ze złością, że z trzech milionów mieszkańców Moskwy w wieku 60 lat i starszych tylko 1,14 miliona zostało zaszczepionych: „W rezultacie 60% pacjentów z Covid-19 na oddziale intensywnej terapii to mieszkańcy Moskwy w wieku powyżej 60 lat” – powiedział.

Czytaj: Bublik – okrągły budynek mieszkalny w Moskwie

Sytuacja w Europie:

  • Rumunia zgłosiła swoje najgorsze do tej pory dane dotyczące śmierci na Covid-19: 574 osób dziennie. Nieco ponad jedna trzecia dorosłych w Rumunii została w pełni zaszczepiona – znacznie poniżej średniej w UE.
  • Łotwa wprowadza ścisłą blokadę trwającą prawie miesiąc, od tego czwartku do 15 listopada, aby powstrzymać wzrost Covid-19, który sprawił, że śmiertelność jest jednym z najwyższych w UE. Całkowita liczba potwierdzonych nowych przypadków w zeszłym tygodniu była o 49% wyższa niż tydzień wcześniej.
  • Na Ukrainie dzienna liczba zgonów wzrosła we wtorek do rekordowego poziomu 538, a liczba nowych infekcji przekroczyła 16 000, doprowadzając szpitalne oddziały ratunkowe do granic wytrzymałości.

W krajach bałtyckich sąsiadów Łotwy, Estonii i Litwie, wskaźniki zakażeń Covid-19 należą do najwyższych w UE.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według oficjalnych danych z powodu Covid-19 w Rosji zmarło ponad 225 000 osób – najwyższa liczba ofiar w Europie.

Rosja nie ociągała się z opracowywaniem szczepionek. Sputnik V został szybko wprowadzony na rynek w zeszłym roku, ale wydaje się, że wiele osób nie przekonało się do szczepionki.

Sputnik V odniósł większy sukces w sprzedaży na całym świecie. Ale chociaż szczepionka została szybko udostępniona w innych krajach, napotkała również problemy z dostawą, a niektóre kraje nie były w stanie uzyskać swoich dawek na czas. Szczepionka nie została jeszcze zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia.

Czytaj: Poznań: powstaną kolejne pływające ogrody