Covid: UE planuje wprowadzenie certyfikatu podróży przed latem

0
427
Kilka krajów naciskało na certyfikaty cyfrowe, aby pomóc ożywić przemysł turystyczny. Zdjęcie: pl.freepik.com

Urzędnicy twierdzą, że obywatelom całej UE należy wydawać cyfrowe świadectwo umożliwiające rozpoczęcie podróży zagranicznych.

Celem jest umożliwienie każdemu zaszczepionemu przeciw Covid-19 lub osobie, która uzyskała negatywny wynik testu lub niedawno wyleczyła się z wirusa, podróżować po UE.

27 państw członkowskich zdecyduje, jak korzystać z nowego certyfikatu cyfrowego.

Paszporty szczepionkowe spotkały się ze sprzeciwem niektórych państw członkowskich UE w związku z obawami, że mogą być dyskryminujące.

Niektórzy twierdzą, że umożliwiłyby mniejszości podróżowanie za granicę bez ograniczeń, podczas gdy inni, na przykład młodzi ludzie, którzy nie są postrzegani jako priorytet w przypadku szczepień, nadal podlegają takim środkom, jak kwarantanna. Urzędnicy Komisji Europejskiej jasno dali do zrozumienia, że chcą uniknąć dyskryminacji.

Czytaj: Poznań uczci Dzień Św. Patryka. Miasto rozbłyśnie na zielono!

Inną poruszoną kwestią jest to, że dane dotyczące skuteczności szczepionek w zapobieganiu przenoszeniu lub przenoszeniu wirusa przez osobę są niekompletne.

Przed ogłoszeniem przez UE Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że pracuje nad „stworzeniem międzynarodowych zaufanych ram” dla bezpiecznej podróży, ale szczepienia nie powinny być warunkiem.

pl.freepik.com

Co oznacza zaświadczenie w przypadku podróży do UE?

Przemawiając w Brukseli w środę, Europejski Komisarz Ds. Sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że proponowany cyfrowy zielony certyfikat będzie „dla wszystkich obywateli UE, ich rodzin opuszczających UE lub mieszkających za granicą”.

„Będzie to dotyczyło również Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), ponieważ chcemy współpracować z Norwegią i Islandią” – powiedział, dodając, że Szwajcaria również będzie zaangażowana.

Pan Reynders powiedział, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby wprowadzić cyfrowy certyfikat, ale celem jest uruchomienie go przed letnim sezonem turystycznym.

Wniosek Komisji Europejskiej stanowi, że każde państwo członkowskie UE zezwalające zaszczepionym podróżnym na ominięcie ograniczeń, takich jak kwarantanna, musi akceptować zaświadczenia z innych państw na takich samych warunkach.

Szczepionki powinny być zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA). Obecnie obejmują one leki opracowane przez Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca i Johnson & Johnson, ale nie obejmują rosyjskich szczepionek Sputnik V ani chińskich szczepionek Sinovac i Sinopharm.

We wniosku dodano jednak, że wytyczne „nie powinny uniemożliwiać państwom członkowskim podejmowania decyzji o akceptacji świadectw szczepień wydanych dla innych szczepionek Covid-19”.

W międzyczasie w Wielkiej Brytanii, sekretarz biznesowy Kwasi Kwarteng powiedział, że rząd przygląda się pomysłowi paszportów szczepionek i „dyskutuje, jaki jest najlepszy sposób postępowania”.

„Prowadzimy debaty, dyskusje na temat podróży… ale myślę, że to, co również musimy zrobić, zależy od danych, musimy zobaczyć, jak rozwija się koronawirus” – powiedział BBC.

Ponad jedna trzecia populacji Wielkiej Brytanii – prawie 25 milionów ludzi – otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa w Wielkiej Brytanii, która nie jest już członkiem Unii Europejskiej.

Wdrażanie w całej UE było wolniejsze i utrudnione z powodu opóźnionych dostaw, a także obecnego zawieszenia w kilku krajach stosowania szczepionki Oxford-AstraZeneca Covid-19 z powodu obaw przed możliwymi skutkami ubocznymi.

Czytaj: Hiszpania, Niemcy, Francja i Włochy wstrzymują wdrażanie szczepionki AstraZeneca

Co kraje europejskie sądzą o planie?

pl.freepik.com

Gospodarki krajów, takich jak Grecja, Hiszpania i Włochy raczej nie odrodzą się, dopóki branża turystyczna nie zostanie ponownie otwarta, a kraje te szukają sposobów na uratowanie sezonu letniego, zapewniając jednocześnie bezpieczne środowisko zarówno podróżnym, jak i lokalnym mieszkańcom.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis przyjął w środę z zadowoleniem planowany certyfikat, który, jak powiedział, „znacznie ułatwi przemieszczanie się obywateli i pomoże ożywić turystykę i gospodarkę, które w dużym stopniu od niej zależą”.

W zeszłym miesiącu wicepremier Grecji Akis Skertsos powiedział, że wspólny certyfikat cyfrowy „nie jest dyskryminujący” i że nieszczepieni turyści mogą również odwiedzić Grecję tego lata – ale procedura dla nich byłaby wolniejsza, ponieważ musieliby zostać przetestowani i może być konieczne byłoby samo-izolowanie po przyjeździe.

Menedżer hotelu w hiszpańskim kurorcie Benidorm, Ricardo Sánchez, powiedział BBC, że Wielka Brytania jest jego najważniejszym rynkiem, a następnie Belgia, Holandia i ludzie przybywający z Europy Wschodniej.

„Tyle miesięcy pracy z tak wieloma ograniczeniami, a ograniczenia zmieniają się co 15 dni” – powiedział, dodając, że potencjalni turyści nie byli pewni, co robić i czekali na „dobre wieści” przed dokonaniem rezerwacji.

Islandia poinformowała, że otwiera swoje granice dla odwiedzających, którzy otrzymali szczepionkę bez konieczności przeprowadzania testów lub kwarantanny pod koniec tego tygodnia.

johannesfloe.com – Art to remember