Cuevas del Drach, czyli Smocze Jaskinie na Majorce

0
826

Odwiedź jedną z największych jaskiń w Europie.

W pobliżu miejscowości Porto Cristo, na wschodnim wybrzeżu wyspy, znajdziesz słynne Cuevas del Drach, jedną z najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych na Majorce. Ze względu na swoje piękno i rozmiar jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w całej Europie, codziennie odwiedza ją około 4000 osób.

Cuevas del Drach to jedna z największych jaskiń w Europie.

Zdjęcie: Twitter

Cuevas del Drach to cztery naturalne piękności zwane Jaskinią Czarną, Jaskinią Białą, Jaskinią Luisa Salvadora i Jaskinią Francuzów. Wszystkie one są ze sobą wzajemnie połączone i tworzą jeden z najistotniejszych elementów dziedzictwa tego obszaru.

Chociaż jaskinia była znana w średniowieczu, nie została w całości zmapowana, dopóki francuski geolog Édouard Alfred Martel nie natknął się na nią w 1896 roku. Duże podziemne jezioro na końcu wycieczki nosi jego imię – jezioro Martel. Uważane jest za jedno z największych podziemnych jezior na świecie.

Zwiedzanie jaskini trwa około godziny. Rozciąga się na 1200 metrów i 25 metrów głębokości. Temperatura wewnątrz wynosi 21°C, a wilgotność 80%. Ścieżka prowadzi przez niesamowity podziemny świat pełen stalaktytów i stalagmitów.

Czytaj: Jaskinia Niedźwiedzia ponownie otwarta

Cuevas del Drach oferuje spektakularne podziemne krajobrazy. Oprócz różnych komór, jaskinie te mają 2 podziemne jeziora i niespodziankę w postaci podziemnego jeziora na końcu wycieczki – jest to dla każdego niezapomniane przeżycie.

Sprytne oświetlenie poprawia scenerię. Goście mogą usiąść w tej naturalnej sali koncertowej i posłuchać klasycznego koncertu na żywo granego z pokładu łodzi.

Jeśli zamierzasz odwiedzić Majorkę, nie możesz przegapić Cuevas del Drach, które słyną na całym świecie ze swojego majestatu i naturalnego piękna.

Zdjęcie: Twitter

Poznaj historię jaskini

Pierwsze wzmianki o Cuevas del Drach w historii Majorki pochodzą z XII wieku, kiedy król Jaume I nakazał grupie żołnierzy wejść do jaskiń. Wierzono, że ukrył tam skarb przed mauretańskimi piratami, mimo że skarbu nigdy nie znaleziono.

Nazwa jaskiń pochodzi z tej historii oraz z mitologii Majorki. Drach był smokiem o ciele węża i skrzydłach nietoperza i uważano go za postać, która chroni skarby i tajemnice. W tych niezbadanych jaskiniach ówcześni ludzie znaleźli wiele niewyjaśnionych rzeczy i zaczęli odnosić je do tej mitologicznej postaci.

Można powiedzieć, że współczesna historia Jaskiń Smoczych rozpoczęła się w 1896 roku, kiedy arcyksiążę Ludwig Salvator Austrii zlecił ich eksplorację. Wyprawie przewodniczył paryski speleolog Eduard Martel, który nadał swoje imię jednemu z jezior w jaskiniach.

Dopiero w 1922 roku rozpoczęto prace na miejscu, aby umożliwić wizyty turystyczne, tworząc różne wejścia do Jaskiń Smoczych i obiektów. Od około 1950 roku wycieczka do Jaskiń Smoczych stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji na wyspie i jest popularna do dziś.

Zdjęcie: Twitter

Czytaj: Brazylijskie jaskinie Terra Ronca wyglądają niesamowicie pięknie!

Jeden z naturalnych skarbów Majorki

Wizyta w Cuevas del Drach zajmie Ci około 60-70 minut, co da ci czas na poznanie wszystkich atrakcji podczas tej obszernej wycieczki. Format przeznaczony jest na wizyty grupowe, ale bez przewodnika, więc możesz iść we własnym tempie. W Smoczych Jaskiniach bilety obejmują wizytę, koncert i przejażdżkę łodzią po jeziorze.

Wycieczka rozpoczyna się w hali Luis Armand lub foyer, gdzie zaczynasz przyzwyczajać się do zmiany światła. Stamtąd można dotrzeć do małego jeziora o nazwie Reina Victoria. Dalej znajdziesz Sala de los Herreros (Sala Kowali) i Selva Virgen (Dziewica Dżungla), obszar o długości około 100 metrów z olśniewającą różnorodnością formacji i kolorów.

Zdjęcie: Twitter

Kontynuując zwiedzanie jaskiń na Majorce, odkryjesz jezioro Martel, jedno z największych podziemnych jezior na świecie, o długości 117 metrów i szerokości 30 metrów. Na tym samym obszarze kopuła Moragues tworzy naturalny amfiteatr, ogromny obszar, który zapiera dech w piersiach i gdzie można słuchać klasyczne utwory Chopina, Offenbacha i Caballero.

Po koncercie przepłyniesz łodzią przez jezioro Martel, podziwiając pokaz świetlny zaprojektowany przez Carlosa Buigasa w 1950 roku, zwanego „magikiem światła”. Możesz wybrać wiosłowanie, co jest całkowicie niezapomnianym przeżyciem. Pod koniec wizyty wejdziesz po 119 schodach, które zabiorą Cię z powrotem na powierzchnię.

Cuevas del Drach można odwiedzać o różnych porach i w każdy dzień roku, z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia. Bilety można kupić online lub w kasie. Cena dla dorosłych to około 15 euro (67 zł), dla dzieci od 3 do 12 lat to około 8 euro (35 zł), a najmłodsze osoby wchodzą za darmo.

Zdjęcie: Twitter

Bardzo łatwo jest dostać się do tych jaskiń z dowolnego miejsca na wyspie. Jest bezpłatny parking, bar, łazienki i ogrody, aby spędzić wspaniały dzień z rodziną lub przyjaciółmi w otoczeniu natury. Możesz również dostać się do tego miejsca autobusem z różnych miast lub popłynąć łodzią do Porto Cristo i przejść 10 minut do jaskiń, podziwiając po drodze krajobraz.

Po wizycie, zaledwie 500 metrów, znajdziesz wioskę Porto Cristo, gdzie możesz spędzić popołudnie spacerując po ulicach i ciesząc się restauracjami i sklepami. Możesz także wybrać się na piękny spacer po plaży obok portu.

Podczas następnej wizyty na Majorce po prostu nie możesz przegapić tego cudu natury – spędzisz tam niesamowity dzień!

Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember