Curvo: zakrzywiona gitara zapewniająca bardziej ergonomiczne wrażenia z gry

0
283
Poznaj Curvo, gitarę daleką od tradycyjnej. Źródło: Ezra Feldman

Projekt i ergonomia gitar niewiele się zmieniły przez wiek, jednak wydaje się, że projekt Curvo nieco łamie to wyobrażenie, aby zaoferować bardziej ergonomiczne wrażenia z gry. Jak? Dzięki zakrzywionemu kształtowi gitary, który dopasowuje się do kształtu ciała.

Należy od razu zauważyć, że Curvo jest tylko koncepcją wymyśloną przez Ezra Feldmana, studenta IV roku wzornictwa przemysłowego. Dlatego nie masz do czynienia z produktem, który wkrótce zostanie wprowadzony na rynek. Chodziło bardziej o stworzenie czegoś fascynującego przez entuzjastę muzyki i designu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak można się domyślić, żeby gitara mogła zostać zakrzywiona, Curvo musiał iść na ustępstwa na… strunach. Może to być nieco dziwne, ale skoro Curvo to gitara elektryczna, to struny zostały zastąpione czujnikami, które wykrywają dotyk i prędkość.

Curvo jest wyposażona w radykalnie zakrzywioną podstrunnicę, która została zaprojektowana tak, aby granie, zacinanie się i rozdrabnianie było znacznie wygodniejsze bez powodowania powtarzających się urazów części dłoni, palców i nadgarstka. Gitara ta ma powodować mniej bólu i kontuzji dla graczy.

Ale poza bólem palców, który jest raczej rzadki, zakrzywiona konstrukcja rękojeści przede wszystkim ogranicza zmęczenie mięśni (łokcia i barku) przy bardziej naturalnej postawie.

Gitara jest trochę „prymitywnym” instrumentem, a gracze muszą manewrować wokół instrumentu, aby grać – co może prowadzić do niewłaściwego użycia instrumentu” – mówi projektant Curvo, Ezra Feldman. „Z czasem może to doprowadzić to do kontuzji”.

Czytaj: Ogromny wieżowiec w kształcie gitary

Chociaż przypadki kontuzji u gitarzystów są raczej rzadkie, Feldman ma rację. Gitara została zaprojektowana głównie z myślą o tym, że wymagała prostego gryfu z napiętymi strunami unoszącymi się nad nią. Feldman usunął struny i usunął jedyną barierę, która powstrzymuje Cię przed uczynieniem gitary bardziej ergonomiczną. Po zniknięciu strun Feldman mógł wygiąć podstrunnicę, pozwalając dłoni poruszać się znacznie swobodniej po łuku, więc łokieć i nadgarstek nie muszą wykonywać zbyt wiele pracy. Przenosi to ruch na ramię, zmniejszając obciążenie nadgarstka i palców od konieczności rozciągania się i wykrzywiania w dziwnych kształtach podczas gry.

Źródło: Ezra Feldman

Bez strun Curvo może być znacznie bardziej unikalnym instrumentem. Zamiast polegać na elektromagnetyzmie i akustyce, Curvo wykorzystuje czujniki do wykrywania „struny”, którą naciskasz lewą ręką, a brzdąkasz prawą.

Czytaj: Ta gitara basowa jest wykonana z 2000 klocków Lego

Czujniki wbudowane na całej długości gitary odbierają różne sygnały, od tego, którą strunę naciskasz, do tego, jak mocno ją naciskasz. Po prawej stronie czujniki prędkości rejestrują intensywność bicia lub brzdąkania, a także struny, które szarpiesz. Wszystkie te dane są następnie wykorzystywane do generowania dźwięku odpowiadającego temu, co grasz. Kolejna ważna zaleta braku strun? Curvo nie wymaga żadnego strojenia.

Źródło: Ezra Feldman

Jednak, aby zachować kontrolę, jaką można uzyskać z gitary elektrycznej, Curvo jest również wyposażona w zestaw pokręteł po prawej stronie do modulowania efektów i głośności.

Sposób, w jaki skonstruowana jest Curvo, różni się od przeciętnej gitary. Podczas gdy większość gitar wykorzystuje drewno lub kompozyty, Curvo wykorzystuje włókno węglowe Airsonic. Wykorzystuje również miękki plastik na całej podstrunnicy i faktycznie pozwala dostosować krzywiznę podstrunnicy w zależności od osobistych antropometrii i poziomu komfortu. Na przykład osoby z krótszymi ramionami będą potrzebować większej krzywizny w porównaniu z osobami z dłuższymi ramionami.

Czytaj: Piękny cover „Africa” zagrany na 4 gitarach (VIDEO)

Biorąc pod uwagę jej elektroniczną naturę, Feldman skorzystał również z okazji, aby odblokować prawdziwy potencjał Curvo, umożliwiając nieskończone dostosowywanie jego brzmienia. Tak jak elektroniczna klawiatura MIDI może grać praktycznie każdy rodzaj dźwięku, tak Curvo można zaprogramować do odtwarzania dowolnego stylu dźwiękowego. Jej dedykowana aplikacja zapewnia dostęp do potężnego podkładu dźwiękowego i efektów, a nawet pozwala zdalnie dostosować strojenie gitary do własnych potrzeb. Co więcej, możesz nawet nagrywać muzykę bezpośrednio do aplikacji, tworzyć warstwy i tworzyć pełnowartościowe utwory bezpośrednio na telefonie!

Źródło: Ezra Feldman
Źródło: Ezra Feldman
Źródło: Ezra Feldman
Źródło: Ezra Feldman