Cynk i chrom: 2 minerały, które pomogą Ci schudnąć

0
223
Chrom i cynk– dlaczego potrzebujesz ich w swojej diecie? Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli Twoje próby schudnięcia zawodzą, Twoje ciało może mieć niedobór niektórych witamin lub minerałów. O roli cynku i chromu w odchudzaniu – poniżej w naszym artykule.

U wielu osób w różnych okresach życia istnieje potrzeba kontrolowania wagi. Dla niektórych jest to łatwe: zrzucając kilka zbędnych kilogramów, z łatwością utrzymują osiągnięty wynik. Z reguły są to osoby przyzwyczajone do aktywności fizycznej i potrafiące powstrzymać apetyt na słodkie lub niezdrowe jedzenie, które zawiera dużo węglowodanów. Inni wręcz przeciwnie, pozbywając się kilku kilogramów, zyskują jeszcze więcej w ciągu kilku miesięcy, których jeszcze trudniej się pozbyć. W efekcie koło się zamyka, próby zrzucenia wagi kończą się niepowodzeniem, nasila się depresja, a to naprawdę sprawia, że ​​chce się słodyczy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niedobory minerałów mogą przeszkadzać w utracie wagi

Ci, którzy zostali pokonani więcej niż raz w walce z nadwagą, znają tę sytuację. Większość ludzi obwinia się za niepowodzenie: nie mieli wystarczającej siły woli, załamali się, nie mogli tego znieść, nie mogli oprzeć się czemuś smacznemu i nie mogli przestać …

Ale wielu nie uważa, że ​​przyczyną „niepowodzenia” podczas diety może być niedobór niezbędnych dla organizmu substancji. To ich brak może powodować apetyt na słodycze, słabą kontrolę poziomu cukru we krwi i zmęczenie podczas wysiłku fizycznego.

Czytaj: Sezon zimowy rozpoczęty. Startuje Lodowisko Malta!

Rola chromu w odchudzaniu

Chrom pomaga komórkom wchłaniać glukozę, zwiększając wrażliwość tkanek organizmu na insulinę.

  • Gdy jest wystarczająco dużo chromu, organizm wykorzystuje spożyte węglowodany jako źródło energii bez przekształcania ich w tłuszcz.
  • Przy niedoborze chromu po pierwsze szybciej odkłada się tłuszcz, a po drugie zawsze chcesz zjeść coś słodkiego, mogą pojawić się napady głodu, które organizm musi zaspokoić ciasteczkami, ciastem lub czekoladą.

Jeśli zauważysz zwiększone pragnienie na słodycze, zastanów się, czy Twoja dieta zawiera pokarmy zawierające wystarczającą ilość chromu. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś już na jakiejkolwiek diecie.

Chrom znaleźć można w produktach pełnoziarnistych, jak płatki zbożowe, pieczywo, kasze, ale także w bananach, jabłkach czy szpinaku. Zdjęcie: pl.freepik.com

Chrom znajduje się w dużych ilościach w owocach morza, wołowinie, drobiu, rybach, jajach, serze żółtym, grzybach, produktach pełnoziarnistych, groszku zielonym, brokułach czy pestkach dyni. Postaraj się zorganizować dietę tak, aby zawierała te produkty. Jest to całkiem możliwe, ponieważ wiele diet odchudzających obejmuje spożywanie mięsa, drobiu, ryb i owoców morza.

Uwaga: niedobór chromu charakteryzuje się również uczuciem ciągłego zmęczenia, zawrotami głowy i obfitą potliwością.

Cynk na odchudzanie

Kolejnym ważnym elementem, który pomaga trzymać się diety, jest cynk. Odpowiada za procesy metaboliczne w organizmie, w szczególności za metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Pełni wiele innych ważnych funkcji, w szczególności utrzymanie wytrzymałości fizycznej, odporności, pamięci, funkcjonowania układu rozrodczego.

Czytaj: 10 pokarmów bogatych w cynk, niezbędnych podczas pandemii

Ale jeśli mówimy o utracie wagi, to w warunkach niedoboru cynku trudno będzie osiągnąć stabilny wynik, ponieważ bez jego udziału procesy metaboliczne są zaburzone. Ponadto bez cynku trudno utrzymać pożądany poziom aktywności fizycznej, która jest również jednym z najważniejszych czynników w skutecznej walce z nadwagą.

Czytaj: Cynk: 5 dobroczynnych właściwości minerału

Organizm otrzymuje cynk z pożywienia. Jest go dużo w drożdżach, sezamie i pestkach dyni, wołowinie, ostrygach, wątróbce, krabach, ryżu, pestkach dyni i słonecznika, kakao, żółtku jaja, mące pszennej razowej. Większość z tych produktów i składników jest całkiem akceptowalna w żywieniu dietetycznym, dlatego przy przemyślanej diecie nie powinno być niedoborów. Jeśli jednak już go masz, to skuteczniej to zrekompensować, przyjmując cynk w suplemencie złożonym, który zawiera również chrom, którego znaczenie w odchudzaniu zostało już wspomniane powyżej.

Ważne: Nigdy nie bierz witaminy C i cynku razem

Nawet jeśli poprzednie próby pozbycia się nadwagi nie powiodły się, nie rozpaczaj: zażywanie suplementu, który pomoże zrekompensować niedobory chromu i cynku, pomoże wytrzymać ścisłą dietę i nie „poddać się”.

Radzimy również wybrać schemat żywieniowy, który będzie wiązał się ze stosowaniem różnych produktów. Pomoże to uniknąć niedoboru najważniejszych dla organizmu witamin i minerałów.