Czarne jaja Owakudani, które podobno wydłużają życie

0
1041
Czarne jajka z Hakone. Zdjęcie: Twitter

Legenda głosi, że zjedzenie tylko jednego czarnego jajka może przedłużyć życie o siedem lat.

Owakudani, czyli „Dolina Wielkiego Wrzenia” w Hakone w Japonii nie jest idealnym miejscem turystycznym. To duża kaldera wulkaniczna utworzona około 3000 lat temu po dużej erupcji w Hakone.

Owakudani jest nadal aktywna z wrzącymi basenami wody bogatej w siarkę oraz ogromnymi otworami wentylacyjnymi wyrzucającymi parę i wulkaniczne opary siarkowodoru i dwutlenku siarki. To teren czyny wulkanicznie, więc wygląda trochę jak z innej bajki.

Cała okolica ma silny zapach zgniłych jaj, ale to właśnie tych jaj szukają turyści odwiedzający Dolinę Wielkiego Wrzenia.

Czarne jajka Owakudani lub „Kuro-tamago” to zwykłe jaja kurze gotowane na twardo w naturalnie gorącym źródle. Siarka zawarta w wodzie powoduje, że skorupka jaja jest czarna, a jednocześnie nadaje jej specyficzny zapach.

Miejscowi mówią, że jedno jajko może przedłużyć życie o siedem lat. Zjedź dwa, a zyskasz 14 dodatkowych lat w swoim życiu.

Źródło: Maryline P/Flickr

Jajka gotuje się na szczycie wzgórza, do którego można dotrzeć kilometrową wędrówką lub korzystając z kolejki linowej Hakone Ropeway. Z kolejki mamy wspaniały widok na górę Fudżi, która znajduje się tuż obok i jest symbolem Japonii.

Czytaj: Emeryt w wieku 75 lat zdobył Everest

Źródło: Twitter

Małe drewniane stoły ustawione są na otwartej przestrzeni, aby goście mogli obrać poczerniałe jajka i cieszyć się miękkim, zabarwionym siarką miąższem w środku. Czarne jajka są znane w całym Hakone i nie zawsze trzeba odwiedzać Owakudani, aby je zjeść. Sprzedawane są w wielu sklepach w całym mieście, w małych torebkach po sześć sztuk za 500 jenów (około 16 zł).

Czytaj: Irlandzki pomnik w kształcie jajka. Nie zgadniesz co upamiętnia.

Właściwie nie ma nic złego w jedzeniu gotowanych jajek z siarką. Jeśli uważasz, że są obrzydliwe, powinieneś zobaczyć, jak Chińczycy uwielbiają je spożywać.

Źródło: Chris Ballard/Flickr
Źródło: er Guiri/Flickr
Źródło: river seal/Flickr
Źródło: Nicholas Wang/Flickr
Źródło: Alpha/Flickr
Źródło: Dominiek ter Heide/Flickr
Źródło: Mitch/Flickr
Jajka są gotowane w gorącym źródle. Źródło:  Rudy Herman/Flickr
Źródło: Marika Bortolami/Flickr
Źródło: Hideya HAMANO/Flickr
Źródło: er Guiri/Flickr
Źródło: Twitter

johannesfloe.com – Art to remember