Czekolada blond, pyszny smakołyk stworzony przez pomyłkę

0
158
Przez przypadek powstał nowy rodzaj czekolady - "blond". (zdjęcie: Gabby Winters, x)

Czekolada blond nie osiągnęła jeszcze popularności mlecznej, ciemnej i białej czekolady, ale już została uznana za jedną z najbardziej pomysłowych odmian białej czekolady, jakie kiedykolwiek stworzono.

Historia blond czekolady sięga roku 2004, kiedy francuski cukiernik Frederic Bau zajęty był popisywaniem się swoimi umiejętnościami podczas wystawy w Japonii. Najwyraźniej tak go poniosło podczas pokazu, że zostawił białą czekoladę topiącą się w bemarze na cztery dni. Kiedy w końcu do niej wrócił, czekolada stała się jasnobrązowa i miała bardzo wyraźny zapach i smak. Oprócz karmelowej barwy, ten nowy smakołyk miał mleczną gładkość białej czekolady, ale także nuty toffi i kruchego ciasta oraz wyraźny posmak palonej kawy. Frederic Bau szybko dostrzegł potencjał swojego odkrycia i tak narodziła się blond czekolada.

„Przypadkiem, magią… stała się blond! Ta czekolada miała niesamowity kolor i zapach” – Bau powiedział niedawno francuskim mediom.

CZYTAJ: Czekolada zwiększa produkcję endorfin, zmniejsza ból i poprawia nastrój

Frederic Bau wiedział, że coś miał, w chwili, gdy po raz pierwszy spróbował blond czekolady, ale ponieważ z technicznego punktu widzenia smakołyk był wynikiem wypadku, pomyłki, nie było możliwości odtworzenia rezultatu, przynajmniej nie natychmiast. Francuski cukiernik spędził następne siedem lat na eksperymentowaniu i udoskonalaniu procesu, aby za każdym razem produkować najlepszą blond czekoladę.

Czekolada blond powstała, gdy biała czekolada pozostawiona zbyt długo w bemarze została poddana procesowi chemicznemu zwanemu „Reakcją Maillarda”. Jest to podobne do karmelizacji, z tą różnicą, że oddziałuje także na aminokwasy, a nie tylko na cukry. Obie są formami brązowienia nieenzymatycznego. Pod wpływem ciepła czekolada zmienia kolor na głęboko złoty/karmelowy oraz profil smakowy, dając w efekcie to, co dziś nazywamy czekoladą blond.

Wśród cukierników upowszechnia się czwarty kolor czekolady, „blond”, o mocno karmelizowanym smaku, którego powstanie przypisuje się francuskiemu cukiernikowi Fredericowi Bau. Ale czekolada nadal nie została oficjalnie uznana za czwarty rodzaj.

Od 2012 roku czekolada blond jest sprzedawana przez francuską wytwórnię czekolady Vlrhona pod nazwą Dulcey i choć od tego czasu zrobiła na koneserach spore wrażenie, czekolada blond nadal nie jest deserem głównego nurtu. Dzieje się tak częściowo dlatego, że francuscy prawodawcy odmawiają uznania słodkiego przysmaku za czwarty rodzaj czekolady, uznając go zamiast tego za odmianę białej czekolady.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Robert Kubica wraca do European Le Mans Series

Czekolada blond ma podobną historię z innym wyjątkowym smakołykiem, czekoladą różową, naturalnie różową czekoladą wytwarzaną z ziaren kakaowych Ruby. W 2017 roku okrzyknięto ją „największą innowacją w czekoladzie od 80 lat”, ale nadal nie jest oficjalnie uznawana za czekoladę.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Epicka podróż rowerowa Polaka: z Warszawy do Kopenhagi