Czekolada zwiększa produkcję endorfin, zmniejsza ból i poprawia nastrój

0
312
Zdjęcie: stock.adobe.com.

Czekolada zwiększa produkcję endorfin, naturalnych opiatów organizmu. Dzięki temu zmniejsza ból i poprawia nastrój.

Endorfiny to substancje chemiczne wytwarzane naturalnie przez układ nerwowy w celu radzenia sobie z bólem lub stresem. Często nazywa się je chemikaliami „przynoszącymi dobre samopoczucie”, ponieważ mogą działać jako środek przeciwbólowy i zwiększający szczęście.

Endorfiny powstają głównie w podwzgórzu i przysadce mózgowej, chociaż mogą również pochodzić z innych części ciała. Dobrze znany „haj biegacza”, który jest odczuwalny po długich, energicznych ćwiczeniach, jest spowodowany wzrostem poziomu endorfin.

Poziom endorfin w ludzkim ciele różni się w zależności od osoby. Osoby, które mają niższy poziom, mogą być bardziej podatne na depresję lub fibromialgię, ale potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czym są endorfiny?

Endorfiny to substancje chemiczne, które pomagają łagodzić ból lub stres i zwiększają szczęście. Pixabay

Endorfiny to substancje chemiczne wytwarzane przez organizm w celu łagodzenia stresu i bólu. Działają podobnie do klasy leków zwanych opioidami.

Opioidy łagodzą ból i mogą wywoływać uczucie euforii. Czasami są przepisywane do krótkotrwałego stosowania po operacji lub w celu złagodzenia bólu.

W 1980 roku naukowcy badali, jak i dlaczego działają opioidy. Odkryli, że organizm ma specjalne receptory, które wiążą się z opioidami, blokując sygnały bólu.

Naukowcy zdali sobie wtedy sprawę, że niektóre substancje chemiczne w organizmie działają podobnie do naturalnych leków opioidowych, wiążąc się z tymi samymi receptorami. Te chemikalia były endorfinami.

Nazwa endorfina pochodzi od słów „endogenna”, co oznacza „z organizmu” i „morfina”, która jest opioidowym środkiem przeciwbólowym.

Niektóre z bardziej powszechnych leków opioidowych obejmują:

  • oksykodon,
  • hydrokodon,
  • kodeina,
  • morfina,
  • fentanyl.

Niektóre nielegalne narkotyki, takie jak heroina, są również opioidami. Zarówno legalne, jak i nielegalne leki opioidowe niosą ze sobą wysokie ryzyko uzależnienia, przedawkowania i śmierci.

Krajowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków podaje, że 90 osób umiera każdego dnia w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania opioidów. Wiele z nich wynika z przedawkowania lub niewłaściwego używania opioidów na receptę.

Nadużywanie i przedawkowanie opioidów stało się tak poważnym problemem, że Narodowy Instytut Zdrowia ogłosił kryzys. Eksperci medyczni szukają obecnie bezpiecznych i skutecznych środków przeciwbólowych bez opioidów.

Naturalne endorfiny działają podobnie do opioidowych środków przeciwbólowych, ale ich wyniki mogą nie być tak dramatyczne. Jednak endorfiny mogą wytwarzać „haj”, który jest zarówno zdrowy, jak i bezpieczny, bez ryzyka uzależnienia i przedawkowania.

Jak zwiększyć poziom endorfin?

Gorzką czekoladą

pl.freepik.com

Badania sugerują, że jedzenie gorzkiej czekolady może zwiększyć poziom endorfin. Proszek kakaowy i czekolada zawierają substancje chemiczne zwane flawonoidami, które wydają się być korzystne dla mózgu.

Przegląd z 2017 r. wykazał, że jedzenie czekolady może pomóc zwiększyć poziom endorfin. Jednak wiele komercyjnych produktów czekoladowych zawiera tylko niewielkie ilości prawdziwego kakao i często zawiera duże ilości cukru i tłuszczu.

Osoby, które chcą spożywać czekoladę, aby zwiększyć poziom endorfin i poprawić nastrój, powinny szukać produktów zawierających co najmniej 70 procent kakao i jeść czekoladę z umiarem ze względu na wysoką zawartość kalorii i tłuszczu. Wystarczą 2-3 kostki dziennie.

Czytaj: Naukowcy potwierdzają korzyści płynące z czekolady

Inne sposoby na zwiększenie poziomu endorfin:

Regularne ćwiczenia

Pixabay

Przez lata naukowcy podejrzewali, że endorfiny wywołują tzw. „haj biegacza”, czyli uczucie euforii, które pojawia się po długiej, intensywnej aktywności fizycznej.

Jednak pomiar endorfin u ludzi nie był możliwy do 2008 r., kiedy pojawiła się nowa technologia obrazowania.

Naukowcy wykorzystali skany pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), aby zobaczyć mózgi sportowców zarówno przed, jak i po treningu. Odkryli wzrost uwalniania endorfin po ćwiczeniach.

Ponieważ ćwiczenia poprawiają nastrój i zwiększają poziom endorfin, niektórzy lekarze zalecają regularne ćwiczenia jako leczenie łagodnej do umiarkowanej depresji i lęku.

Ćwiczenia można bezpiecznie stosować w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak leki lub terapia, a także samodzielnie. Jedno z badań stwierdza, że ćwiczenia fizyczne mogą złagodzić niektóre objawy depresji, podobnie jak antydepresanty.

Dawanie

Wolontariat, darowizny i pomaganie innym mogą również sprawić, że dana osoba poczuje się dobrze. Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia odkryli, że ludzie, którzy przekazali pieniądze na cele charytatywne, aktywowali ośrodki przyjemności w mózgu. Może to prowadzić do poprawy poziomu endorfin.

Czytaj: Rusza XII edycja konkursu Poznański Wolontariusz Roku

Joga i medytacja

Medytacja i joga znane są ze swoich właściwości odprężających i relaksujących. Może to być częściowo spowodowane uwalnianiem endorfin.

Niektóre badania sugerują, że joga i medytacja mogą zmniejszać poziom stresu i zwiększać poziom endorfin.

Pikantne potrawy

Osoby, które lubią pikantne potrawy, mogą odkryć, że mogą uzyskać dodatkową dawkę energii dzięki swoim ulubionym potrawom.

Niektóre badania sugerują, że pikantne składniki w ostrej papryce i podobnych produktach spożywczych mogą wywoływać ból w jamie ustnej, co powoduje wzrost poziomu endorfin.

Śmianie się

Na temat korzyści zdrowotnych płynących ze śmiechu napisano wiele badań, a badania sugerują, że śmiech zwiększa poziom endorfin.

Badanie z 2017 roku wykazało, że śmiech uwalnia endorfiny w mózgu.