„Czerwone maki”: filmowy hołd dla niedocenionych polskich bohaterów Monte Cassino

0
251
"Czerwone maki" to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. (zdjęcie: co w kinie, x)

„Czerwone maki”, który trafi do kin 5 kwietnia, będzie kamieniem milowym w kinie, jako pierwszy polski film poświęcony uczczeniu historycznego zwycięstwa pod Monte Cassino. Film wyreżyserowany przez Krzysztofa Łukaszewicza ma zanurzyć widzów w jednym z najważniejszych triumfów militarnych Polski.

Akcja „Czerwonych maków” rozgrywa się na tle II wojny światowej i przenosi widzów w samo serce bitwy o Monte Cassino, kręconej w europejskich lokalizacjach, takich jak Chorwacja, Bułgaria, Włochy i Polska. Znany ze swojej znajomości kina wojennego, Łukaszewicz w misterny sposób łączy fakty z fikcją, aby oddać hołd odwadze i poświęceniu tych, którzy walczyli na pierwszej linii frontu.

CZYTAJ: Filmowa adaptacja klasycznej polskiej powieści staje się światowym hitem Netflixa!

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak), bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polka wicemistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów!

Mimo doniosłości bitwy, poza granicami Polski pozostaje ona stosunkowo nieznana. „Czerwone Maki” mają to zmienić, okazując zaległe wyrazy uznania polskim żołnierzom. Film, wspierany przez cenione organizacje, stanowi świadectwo trwałego dziedzictwa odwagi i odporności.