Czerwone posągi Putina na czołgu pojawiają się w parkach na całym świecie

0
362

W Paryżu, Barcelonie i Nowym Jorku pojawił się czerwony posąg Władimira Putina.

Pomysł francuskiego artysty Jamesa Colominy przedstawia rosyjskiego przywódcę jadącego małym czołgiem tak, jak dziecko jeździ samochodzikiem. Colomina słynie z czerwonych rzeźb, które często komentują kwestie społeczne, a po pięciu miesiącach wojny z Ukrainą Putin nie mógł uciec przed komentarzem artysty.

Colomina od końca czerwca publikował zdjęcia posągu Putina w różnych parkach na całym świecie. Obrazy, które są tak samo mocne jak sama rzeźba, często pokazują dzieci wchodzące w interakcję z dziełem. Te dzieci, nieświadome znaczenia posągu, wplątały go nawet w bójkę na pistolety na wodę. Wszystkie te interakcje potwierdzają tylko powody, dla których Colomina stworzył czerwoną rzeźbę Putina.

„Ta rzeźba ma na celu potępienie absurdu wojny i podkreślenie odwagi dzieci w obliczu brutalnych, katastrofalnych sytuacji wywołanych przez innych” – napisał Colomina na Instagramie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dzieci to powracający temat w twórczości Colominy. W szczególności ostatnie rzeźby przedstawiają małe dziecko w masce gazowej i dziecko przytulające pistolet, który wystrzeliwuje różę. Te rzeźby w jaskrawej czerwieni są ustawione publicznie i nie można ich zignorować.

Colomina powiedział Newsweekowi, że jako artysta czuje się zobowiązany do komentowania okropności wojny i że inwazja na Ukrainę dotknęła go w szczególności. „To, co mnie inspiruje, to ogólnie wiadomości i niesprawiedliwości” – powiedział. „Przeżyłem inwazję na Ukrainę jako traumę. Miasto, w którym obecnie mieszkam, Tuluza we Francji, jest miastem partnerskim z Kijowem.”

Czytaj: Kraje Europy zilustrowane przez Zackabiera

„Sztuka we wszystkich swoich formach może być wsparciem potępienia wojny i jej okrucieństw. Pozwala mówić inaczej i uczestniczyć w obowiązku pamięci. Wydaje mi się, że muszę zareagować”.

Francuski artysta James Colomina postawił czerwony posąg Władimira Putina jadącego czołgiem w parkach na całym świecie.

Zdjęcie: James Colomina

Następnie sfotografował dzieci wchodzące w interakcję z posągiem.

Czytaj: Angela Merkel przerywa milczenie, nazywa rosyjską wojnę „barbarzyńską”

Zdjęcie: James Colomina
Zdjęcie: James Colomina

„Ta rzeźba ma na celu potępienie absurdu wojny i podkreślenie odwagi dzieci w obliczu brutalnych, katastrofalnych sytuacji wywołanych przez innych”.

Zdjęcie: James Colomina
Zdjęcie: James Colomina