Czerwone światło może poprawić wzrok

0
641
Wraz ze starzeniem się system wzroku znacznie się pogarsza. Zdjęcie: interestingengineering.com

Naukowcy twierdzą, że wpatrywanie się w mocne, czerwone światło przez trzy minuty dziennie może poprawić słabnący z wiekiem wzrok.

Zazwyczaj „patrzenie prosto w światło” brzmi jak zła rada, ale dla osób z pogarszającym się wzrokiem dobrze byłoby wpatrywać się w głębokie czerwone światło przez trzy minuty dziennie, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie The Journals of Gerontology: Seria A.

Pogarszający się wzrok można „naprawić” za pomocą głębokiego czerwonego światła

W badaniu przeprowadzonym przez University College London (UCL) naukowcy odkryli, że wpatrywanie się w głębokie czerwone światło przez trzy minuty dziennie może znacznie poprawić spadek widzenia – informując o pierwszym badaniu, które z powodzeniem odwróciło wszelkie rozeznanie dotyczące światła i oczu.

Naukowcy sądzą, że to odkrycie może zasygnalizować początek nowej niedrogiej domowej terapii okulistycznej – pomagającej milionom ludzi na całym świecie widzieć lepiej dzięki głębokiemu czerwonemu światłu.

W Wielkiej Brytanii jest obecnie jest około 12 milionów ludzi w wieku powyżej 65 lat – za 50 lat liczba ta wzrośnie do około 20 milionów, z których wszyscy doświadczą pewnego stopnia pogorszenia wzroku w wyniku starzenia się siatkówki.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Pogorszenie wzroku u osób powyżej 40 roku życia

Profesor Glen Jeffery – główny autor badania UCL – powiedział: „Wraz ze starzeniem się system wzroku znacznie się pogarsza, szczególnie po […] 40 roku życia nasza wrażliwość siatkówki i widzenie kolorów są stopniowo osłabiane, a wraz ze starzeniem się populacji, jest to coraz ważniejsza kwestia do omówienia”.

„Aby spróbować powstrzymać lub odwrócić ten spadek, staraliśmy się zrestartować starzejące się komórki siatkówki za pomocą krótkich błysków długofalowego światła” – dodał.

Ludzie w wieku około 40 lat doświadczają starzenia się komórek w siatkówce oka. Tempo tego starzenia częściowo spowodowane jest tym, że zaczynają gorzej funkcjonować mitochondria komórek (których rolą jest wytwarzanie energii w postaci ATP).

Energia mitochondrialna jest częściowo odpowiedzialna za pogorszenie wzroku

Gęstość mitochondriów jest największa w komórkach fotoreceptorowych siatkówki, które mają wysokie zapotrzebowanie na energię. Dlatego siatkówka starzeje się znacznie szybciej niż inne narządy, z 70% redukcją ATP w ciągu całego życia człowieka. Powoduje to znaczny spadek funkcji fotoreceptorów, ponieważ brakuje im energii niezbędnej do wykonania ich pracy biologicznej, ich roli.

Nowe odkrycia opierają się na wcześniejszych odkryciach dotyczących myszy, muszek owocowych i trzmieli – z których wszystkie zwierzęta „dostrzegły” znaczną poprawę fotoreceptorów siatkówek po ekspozycji na 670-nanometrowe (długie fale) głębokie światło czerwone.

„Mitochondria mają specyficzne właściwości pochłaniania światła, które mają wpływ na ich działanie: dłuższe fale o długości od 650 do 1000 nm są pochłaniane i poprawiają wydajność mitochondriów w celu zwiększenia produkcji energii” – powiedział profesor Jeffrey.

Czytaj: Pan Ryszard ze Świdnika odzyskał wzrok po 16 latach!

Fotoreceptory siatkówki składają się z czopków, które pośredniczą w widzeniu kolorów i z pręcików, które są odpowiedzialne za widzenie peryferyjne i dostosowuje widzenie w słabym świetle.

W badaniu wzięły udział dwadzieścia cztery osoby (12 kobiet, 12 mężczyzn) w wieku od 28 do 72 lat, u których nie stwierdzono wcześniej udokumentowanych chorób oczu. Na początku oczy każdego uczestnika zostały przebadane pod kątem wrażliwości pręcików i czopków. Czułość pręcików mierzono przy rozszerzonych źrenicach za pomocą testu, w którym proszono uczestników o wykrycie słabych sygnałów świetlnych w ciemności, podczas gdy funkcję stożka testowano na osobach próbujących zidentyfikować kolorowe litery o niskim kontraście i coraz bardziej rozmazanej rozdzielczości (zwane kontrastem kolorów).

Następnie wszyscy uczestnicy otrzymali małą latarkę LED, którą mogli zabrać do domu. Poproszono ich, aby przez trzy tygodnie codziennie wpatrywali się w jej głęboko czerwoną wiązkę światła o fali długości 670 nm. Później ponownie zbadano działanie ich pręcików i czopków. Jak się okazało, światło o fali 670 nm nie miało wpływu na młodsze osoby, ale w wieku około 40 lat i powyżej uzyskano znaczną poprawę.

Chociaż nie ma idealnego lekarstwa na osłabienie wzroku, dobrze jest wiedzieć, że wpatrywanie się w głębokie czerwone światło przez trzy minuty dziennie jest teraz korzystnym suplementem.

Czytaj: W Poznaniu będą nowe elektryczne autobusy