Częste współżycie seksualne opóźnia menopauzę

0
691
Jeśli przekwitanie rozpoczyna się w wieku 40-45 lat mówimy o wczesnej menopauzie. Zdjęcie: lifter.com.ua

Menopauza (klimakterium) to czas, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny.

Po zbadaniu prawie 3000 kobiet naukowcy doszli do wniosku, że czas wystąpienia menopauzy zależy od regularności aktywności seksualnej: im częściej kobiety w okresie przed-menopauzalnym uprawiają seks, tym dłużej mają cykl menstruacyjny.

Być może faktem jest, że ciału po prostu nie opłaca się wydawać zasobów na owulację, jeśli nadal nie ma szans na zajście w ciążę. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science.

Menopauza, czyli zatrzymanie cyklu miesiączkowego, zwykle występuje u kobiet w wieku 44–54 lat. Jednak nadal nie jest jasne, co powoduje tak dużą rozbieżność wieku.

Pomimo faktu, że czas wystąpienia menopauzy jest w dużej mierze dziedziczony, czynniki genetyczne determinują tylko połowę zmienności. Druga połowa wynika z wpływów zewnętrznych.

Megan Arno i Ruth Mays z University College London zauważyły, że w wielu badaniach menopauza wystąpiła później u kobiet zamężnych w porównaniu do kobiet niezamężnych. Badaczki zaproponowały dwa możliwe wyjaśnienia tego faktu.

Pierwsza sugerowała, że ​​na zakończenie miesiączki ma wpływ kontakt z mężczyzną: jego feromony (chociaż większość naukowców dzisiaj nie rozpoznaje ich istnienia) mogą oddziaływać na ciało kobiety, wspierając ją w stanie płodnym. Drugie wyjaśnienie dotyczy seksu: ponieważ zdarza się to średnio częściej w przypadku rodzin niż osób samotnych, można założyć, że to on opóźnia menopauzę.

Czytaj: To jeden z najzdrowszych owoców na świecie. To doskonałe lekarstwo na zaparcia i nie tylko!

Getty

Naukowcy pracowali z 2936 kobietami z American Nationwide Women’s Health Study, które wzięły udział w badaniu w latach 1996-1997. W tym czasie wszystkie z nich miały nienaruszone jajniki (co najmniej jeden), miesiączka trwała i żadna z uczestniczek nie była w ciąży. Przez 10 lat co roku chodziły do lekarza i odpowiadały na pytania w kwestionariuszu.

Oprócz stanu cyklu miesiączkowego kobiety rozmawiały o tym, jak często uprawiają seks i czy żyją ze swoim partnerem lub innymi mężczyznami (na przykład synem lub bratem). W swojej analizie naukowcy wzięli również pod uwagę wskaźnik masy ciała, obecność złych nawyków, poziom wykształcenia, liczbę dzieci, wiek początku miesiączki oraz stężenie żeńskich hormonów płciowych we krwi.

Na początku badania średni wiek kobiet wynosił 45 lat. W ciągu 10 lat obserwacji 45% miało menopauzę, średnio w wieku 52 lat.

Autorzy pracy oszacowali, że te panie, które regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) uprawiały seks, miały o 28% mniejsze ryzyko wystąpienia menopauzy niż te panie, które w ogóle nie uprawiały seksu. Te panie, które uprawiały seks raz w miesiącu, miały o 19% mniejsze ryzyko wystąpienia menopauzy.

Jednocześnie hipoteza feromonów nie została potwierdzona: ryzyko zaprzestania miesiączki praktycznie nie różniło się w zależności od tego, czy kobieta żyła z partnerem, czy z innym mężczyzną.

Czytaj: W Krakowie w lipcu powiększy się strefa płatnego parkowania

Blue link: https://www.tbgtechco.com