Człowiekowi przeszczepiono świńskie serce. Pierwszy taki przeszczep na świecie!

0
329
Davidowi Bennett, 57-letniemu pacjentowi ze śmiertelną chorobą serca, wszczepiono zmodyfikowane genetycznie serce świni i trzy dni później czuje się dobrze, poinformowali w poniedziałek jego lekarze. Żdjęcie: Reuters/Twitter

Amerykańscy chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland jako pierwsi na świecie przeszczepili serce człowiekowi z genetycznie zmodyfikowanej świni – ogłosiła w poniedziałek amerykańska uczelnia. Była to ostatnia próba ratowania życia 57-letniego Davida Bennetta.

Zespół medyczny z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland ogłosił w poniedziałek, że chirurdzy przeszczepili człowiekowi serce z genetycznie zmodyfikowanej świni.

Lekarze przeprowadzili ośmiogodzinny zabieg w piątek wieczorem. Od poniedziałkowego wieczoru mężczyzna, 57-letni David Bennett, obudził się i samodzielnie oddycha, a jego nowe serce pompuje, według jego lekarzy.

Bennett miał śmiertelną niewydolność serca i był zbyt chory, aby kwalifikować się do przeszczepu ludzkiego serca lub mechanicznego urządzenia wspomagającego, powiedział główny chirurg.

Świńskie serce ze zwierzęcia stworzonego przez firmę biotechnologiczną z Wirginii było jedyną opcją, aby spróbować przedłużyć jego życie.

„Miałem do wyboru albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, strzał w ciemno, ale to była moja ostatnia szansa” – powiedział Bennett. – Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł wstać z łóżka, gdy wyzdrowieję.

Przeprowadzona w piątek operacja udowodniła, że zwierzęce serce może także funkcjonować w człowieku bez natychmiastowego odrzucenia.

Czytaj: Z Gniezna do Wrocławia w niecałe 2 godziny. Jechali z sercem dla pacjenta!

Twitter

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło dla operacji w ostatni dzień minionego roku. „To wielki przełom w chirurgii, który przybliża nas o krok do rozwiązania problemu niedoboru narządów” – skomentował Bartley Griffith, który dokonał przeszczepu.

Agencja AP przypomina, że w ubiegłym roku w USA przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, ale największym problemem jest niedobór ludzkich organów do przeszczepów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeśli to zadziała, będziemy mieli nieskończoną podaż tych narządów dla potrzebujących pacjentów – powiedział dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy programu przeszczepów na Uniwersytecie Maryland.

Twitter

Przełomowa procedura budzi nadzieje, że kiedyś narządy zwierzęce będą rutynowo wykorzystywane do przeszczepów ludzkich, co skróciłoby listy oczekujących – gdzie tysiące ciężko chorych ludzi co roku marnieje i umiera. Ale powstają też pytania etyczne.

„Wciąż stosunkowo niewiele wiadomo na temat tego, jak bezpieczne jest wypróbowanie tego na ludziach, więc patrzę na to z lekkim niepokojem” – powiedział Arthur Caplan, dyrektor i założyciel Wydziału Etyki Medycznej Uniwersytetu Nowojorskiego.

Przeszczepu nie przeprowadzono w ramach formalnego badania klinicznego, jak zwykle jest to wymagane w przypadku leczenia eksperymentalnego. A leki immunosupresyjne, które pacjentowi podano, są również nowe i nie zostały jeszcze przetestowane pod kątem tego zastosowania na naczelnych innych niż ludzie.

To także odnawia debatę o świniach i innych zwierzętach jako źródle ludzkich narządów. Obrońcy praw zwierząt potępili operację jako niebezpieczną i nieetyczną.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek wieczorem, PETA wskazała na potencjał ksenotransplantacji do przenoszenia wirusów zwierzęcych na ludzi i wezwała naukowców do szukania gdzie indziej rozwiązań niedoborów narządów.

„Zwierzęta nie są skrzynkami na narzędzia, które można wyjmować, jeśli są potrzebne, ale złożonymi, inteligentnymi istotami” – powiedziała organizacja.

Naukowcy od wieków bawią się przeszczepianiem tkanek ze zwierząt na człowieka i dawstwem narządów, zwanych zbiorczo ksenotransplantacją. W XIX wieku lekarze leczyli rany przeszczepami skóry różnych zwierząt — najczęściej żab. W 1960 roku 13 osób otrzymało nerki od szympansów. Jeden przeżył dodatkowe dziewięć miesięcy, ale pozostali zmarli w ciągu kilku tygodni.

W bardziej kontrowersyjnym epizodzie lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii przeszczepili serce pawiana wcześniakowi urodzonemu ze śmiertelną wadą serca w 1983 roku. Dziewczynka żyła przez 21 dni. Później ujawniono, że zespół chirurgów nie szukał ludzkiego serca przed wyborem bardziej ryzykownej (i bardziej godnej uwagi) opcji naczelnych.

Czytaj: Pierwszy na świecie przeszczep twarzy i rąk

Po tych i innych niepowodzeniach środowisko medyczne w dużej mierze odwróciło się od ksenotransplantacji. Ludzki układ odpornościowy był po prostu zbyt silny, zbyt dobry w wydalaniu obcych intruzów. Ale pojawienie się nowych i lepszych metod zmiany DNA w celu stworzenia designerskich zwierząt zoptymalizowanych pod kątem produkcji narządów kompatybilnych z człowiekiem ożywiło to marzenie. Obecnie istnieje garstka laboratoriów i firm zajmujących się transplantacją międzygatunkową.