Czy gry planszowe mogą być pomocne w przypadku niepokoju?

0
256
Gry planszowe pomagają walczyć z zaburzeniami lękowymi. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy gry planszowe są dobre dla zdrowia psychicznego?

Istnieje wiele sposobów na poprawę zdrowia psychicznego — od świeżego powietrza i ćwiczeń po zdrowe odżywianie, praktyki relaksacyjne lub rozmowę z terapeutą. Jest też inny sposób na poprawę nie tylko zdrowia psychicznego, ale także pamięci. Może to być coś, co naprawdę lubiłeś robić jako dziecko — granie w gry planszowe.

Tutaj omówimy, dlaczego gry planszowe są dobre dla Twojego zdrowia psychicznego, jak mogą zmniejszyć stres, w jakie rodzaje gier planszowych powinieneś grać i wiele więcej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co gry planszowe robią dla Twojego mózgu?

Być może słyszałeś już wcześniej termin spadek funkcji poznawczych i automatycznie założyłeś, że jest on związany z wiekiem, ale tak nie jest. Twój mózg potrzebuje stymulacji, podobnie jak mięśnie w Twoim ciele. Codzienne ćwiczenie umysłu poprzez granie w grę planszową może pomóc w utrzymaniu stymulacji mózgu i spowolnieniu spadku zdolności poznawczych, w tym chorób takich jak choroba Alzheimera. Co więcej, wykazano nawet, że granie w gry planszowe pomaga ograniczyć uzależnienie od palenia.

Kiedy grasz w grę planszową, włączasz także część swojego mózgu – płat czołowy – która jest odpowiedzialna za logiczne myślenie. Próba znalezienia najszybszej trasy wokół planszy Monopoly, budowanie klocków podczas Jengi lub przechytrzenie swojego szachowego rywala wymaga logicznego myślenia.

Co więcej, jeśli chcesz zachęcić kogoś do rzucenia palenia, możesz zacząć z nim grać w gry planszowe. Jedno z badań wykazało, że granie w grę Pick-Klop pomogło zmodyfikować postawy i przekonania palaczy. Gra planszowa powstała, aby informować palaczy o rzucaniu palenia bez wzbudzania w nich poczucia winy, zwiększać ich pewność siebie w rzucaniu palenia, modyfikować ich stosunek do palenia i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz pomagać w ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu palenia.

Wyniki pokazały, że gra planszowa doprowadziła do poprawy czynników znanych z przewidywania rzucenia palenia u palaczy, a nawet do wzrostu wskaźników rzucania palenia. Wszystko to ma na celu stwierdzenie, że gry planszowe rzeczywiście mogą mieć potężny wpływ na Twój mózg.

W jaki sposób gry planszowe mogą być terapeutyczne?

Gry planszowe mają wiele zalet terapeutycznych. Szczególnie w przypadku dzieci, gdy grają w grę, wchodzą w interakcję z innymi, bez względu na to, czy jest to członek rodziny, czy przyjaciel. Może to pomóc poprawić ich umiejętności społeczne, zwiększyć poczucie szczęścia, poprawić samoocenę, koordynację ręka-oko, a nawet wydłużyć czas koncentracji. Nie tylko to, gry planszowe mogą pomóc oderwać myśli od wszelkich negatywnych myśli, które mogły pojawiać się w ciągu dnia.

Jedną z innych głównych korzyści jest to, że jeśli dziecko przegrywa podczas gry planszowej, uczy się, jak radzić sobie ze swoimi uczuciami. Nauczenie dziecka, że złość lub frustracja z powodu przegranej gry to coś normalnego, może być świetną lekcją. Przekształcenie przegranej w mowę „starałeś się jak najlepiej” lub „czasami nie zawsze wygrywamy w życiu, ale to w porządku” pokazuje im, że to czego doświadczają, jest normalne. Może to być niezwykle korzystne dla ich poczucia własnej wartości i zdrowia psychicznego.

Terapeutyczne korzyści płynące z gier planszowych dotyczą nie tylko dzieci. Pewien badacz odkrył, że gra w szachy na telefonie komórkowym z Androidem pomaga leczyć ataki paniki. Badacz, który cierpiał na ataki paniki jako zespół stresu pourazowego, zagrał w grę cyfrową i odkrył, że zapobiega ona manifestacji ataków paniki i pomaga wyleczyć jego stan.

Gry planszowe nawet powróciły w ciągu ostatnich kilku lat, częściowo z powodu pandemii COVID-19. Przy wielu blokadach i dużej niepewności, kiedy wybuchła pandemia, granie z kimś, z kim można było bezpiecznie spędzać czas, stało się jeszcze bardziej terapeutyczne. A gracze, którzy wyciągali stare gry z szafy, również cieszyli się odrobiną nostalgii. Gry planszowe – stare i nowe – stały się źródłem nie tylko rozrywki, ale także komfortu i więzi społecznych.

Nie tylko gry planszowe, ale także gry cyfrowe, takie jak Wordle, również stały się bardziej popularne w czasie pandemi. Darmowa gra logiczna online stała się popularna dzięki niedawnemu rozprzestrzenianiu się wariantu Omicron i większej liczbie blokad.

Jakich umiejętności społecznych uczą gry planszowe?

Gry planszowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zdjęcie: pl.freepik.com

Umiejętności społeczne to coś, czego uczysz się jako dziecko, co pozwala ci wchodzić w interakcje i komunikować się z innymi ludźmi. Dzieci uczą się rozwiązywać sytuacje społeczne poprzez przewidywanie i rozumienie zachowań innych ludzi. Na początkowych etapach życia Twoje umiejętności społeczne wynikają z obserwowania interakcji rodziców i innych członków rodziny z innymi. Następnie, im jesteś starszy, zaczynasz uczyć się zachowań od przyjaciół, nauczycieli i nie tylko.

Ponieważ zachowań społecznych uczy się w tak młodym wieku, wprowadzenie gier planszowych do domu może pomóc w kształtowaniu umiejętności społecznych małych dzieci. Zachowania, takie jak czytanie wyrazu twarzy, cierpliwość, nawiązywanie kontaktu wzrokowego, skuteczna komunikacja, przestrzeganie zasad, a nawet bycie dobrze wychowanym zwycięzcą lub przegranym to przydatne lekcje w interakcjach społecznych.

Ponadto, gdy gra planszowa jest na stole i domownicy wspólnie spędzają czas na graniu, ekran jest wyłączony. A im mniej czasu przed ekranem, tym lepiej, ponieważ zbyt wiele wiąże się to z niezdrową dietą, poważną nadwagą, objawami depresyjnymi i obniżoną jakością życia.

Jakie są korzyści z grania w gry planszowe z rodziną?

Biorąc pod uwagę codzienne rozrywki — od pracy i obowiązków domowych po upewnianie się, że dzieci odrobiły lekcje i kuszące media społecznościowe — wygospodarowanie czasu na rodzinny wieczór gier planszowych jest naprawdę bezcenne. Nie tylko dlatego, że jest to dobre odwrócenie uwagi od wszystkiego, co się dzieje, ale także dlatego, że za każdym razem, gdy grasz w grę planszową z dziećmi, pomaga ci to nawiązać więź i zbliżyć się jako jednostka rodzinna.

Poświęcenie czasu na siedzenie z rodziną przy stole i granie w ulubioną grę, to dobry czas dla całej rodziny.

Czytaj: Krakowski MOPS szuka rodzin zastępczych. Mogą liczyć na wsparcie finansowe

Czy granie w gry planszowe zmniejsza stres?

Gry planszowe korzystnie wpływają na zdrowie w wielu aspektach w każdym wieku.
Zdjęcie: pl.freepik.com

Istnieje wiele zaleceń, jak zmniejszyć poziom stresu, w tym zachowania poprawiające zdrowie fizyczne, takie jak odżywianie i ćwiczenia, a nawet uważność i medytacja.

Jedną, o której być może nie słyszałeś, jest granie w gry planszowe. Gra w strategię może pomóc odwrócić uwagę mózgu od utrzymującego się stresu – i może sprawić, że poczujesz się całkiem dobrze, jeśli też wygrasz – a zabawna, beztroska gra może przynieść ci radość i śmiech. Śmiech może obniżyć poziom hormonów powodujących stres i zmienić poziom dopaminy i serotoniny.

Czytaj: Najlepsze gry stymulujące mózg na demencję i dlaczego działają

Wykazano, że gra Shogi, znana również jako japońskie szachy, znacznie zmniejszyła poziom depresji i lęku podczas sześciotygodniowej interwencji dotyczącej radzenia sobie ze stresem. Zmniejszenie poziomu stresu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływ hormonów stresu może mieć druzgocące długoterminowe skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Czy gry planszowe są lepsze od gier wideo?

Chociaż wydaje się, że nie ma żadnych rozstrzygających dowodów na to, że gry planszowe są dla Ciebie lepsze niż gry wideo, istnieje wiele dowodów wskazujących na negatywne skutki uboczne gier wideo.

Podczas gdy gry wideo były wykorzystywane jako forma fizjoterapii lub terapii zajęciowej, aby pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych i przestrzennych u dzieci i młodzieży z problemami rozwojowymi, mają one pewną wadę. U dzieci i nastolatków istnieje ryzyko uzależnienia od gier wideo, zwiększonej agresywności i skutków psychospołecznych, jeśli grają zbyt często. Jednak „zbyt często” jest tutaj kluczowe, ponieważ badania pokazują, że granie w gry wideo z umiarem nie ma poważnych skutków.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu w sypialni, grając w gry wideo lub każdego dnia spędza dużo czasu przed ekranem, od czasu do czasu zmień jego rutynę na rodzinny wieczór z grami planszowymi. Granie w gry planszowe aktywuje różne zmysły, a Twojemu dziecku może się to spodobać tak bardzo, że poprosi, aby stało się to regularną czynnością w Waszym domu.

Czytaj: Te puzzle z 2000 elementami są wyzwaniem nawet dla najbardziej cierpliwych ludzi

Jakie rodzaje gier planszowych są najlepsze dla Twojego zdrowia psychicznego?

Każda gra planszowa, która pozwala ci się skupić i przynosi radość, dzięki czemu nie jesteś zestresowany, niespokojny lub przygnębiony, może być dobra dla Twojego zdrowia psychicznego.

Jeśli chodzi o dzieci, poszukaj gier planszowych, które mogą pomóc w cierpliwości, rozpoznawaniu sygnałów społecznych i mowy ciała, wykonywaniu instrukcji, umiejętnościach motorycznych i nie tylko, takich jak Jenga lub Perfection. Oczywiście dostosuj każdą grę planszową do wieku graczy. Na przykład rzucanie Candyland na stół, aby bawić się z 10-latkiem, nie byłoby skuteczne, ponieważ jest to prosta gra zalecana dla osób w wieku od trzech do pięciu lat.

Dla seniorów, aby pomóc w zapobieganiu demencji lub dla osób z chorobą Alzheimera we wczesnym stadium, warto wybrać gry umysłowe, takie jak puzzle, domino, karty i układanki słowne. Ponieważ demencja oznacza utratę funkcji poznawczych, gry te mogą być korzystne w dostarczaniu ćwiczeń pamięciowych w celu poprawy funkcji mózgu.

Jeśli szukasz dobrego, staromodnego sposobu na zmniejszenie pogorszenia funkcji poznawczych, utrzymanie aktywności umysłowej, nawiązanie więzi z bliskimi i poprawę zdrowia psychicznego, nie szukaj dalej niż gry planszowe. One wystarczą.

Gry planszowe zapewniają o wiele więcej niż tylko godzinę lub dwie rozrywki, więc zagraj w jedną, kiedy tylko masz wolny czas i chłoń wszystkie korzyści, jakie mają do zaoferowania.