Czy istnieje duża różnica między ciemną a mleczną czekoladą?

0
272
Według badań, czekolada mleczna należy do ulubionych rodzajów przysmaków i jest najchętniej kupowana przez Polaków. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dziś zbadamy różnice między ciemną a mleczną czekoladą i rozwiniemy zalety i wady każdej z nich.

Jeśli chodzi o czekoladę, czy naprawdę istnieje różnica między ciemną a mleczną? W tym artykule zbadamy, jaka jest różnica i rozwiniemy zalety i wady każdej z nich.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jak powstaje czekolada?

Trudno wyobrazić sobie życie bez przyjemności płynącej z czekolady. Historia tego pysznego przysmaku sięga 450 roku p.n.e., kiedy to w Mezoameryce wytwarzano sfermentowane napoje z nasion kakaowca. Kakao było pierwotnie spożywane jako spieniony napój czekoladowy z przyprawami.

Aby zrobić czekoladę, jaką znamy dzisiaj, ziarna kakaowca poddaje się fermentacji, suszeniu, czyszczeniu, a następnie prażeniu. Następnie szkielet ziarna kakaowego jest usuwany w celu wytworzenia śruty kakaowej. Są one następnie mielone w celu wytworzenia masy lub likieru czekoladowego. Same nasiona kakaowca mają gorzki smak, dlatego wiele współczesnych marek czekolady dodaje cukier i inne składniki.

Czytaj: Czekolada zwiększa produkcję endorfin, zmniejsza ból i poprawia nastrój

Czy czekolada jest zdrowa?

Czekolada, czy to ciemna, mleczna czy biała, jest bogata w kalorie i tłuszcze nasycone. Tak więc zbyt duża jej ilość, zbyt często, może przyczyniać się do przyrostu masy ciała i negatywnie wpływać na poziom cholesterolu we krwi i zdrowie serca. Sposób produkcji czekolady może mieć wpływ na jakość zdrowotną.

Kluczem jest ograniczenie rodzajów przetworzonych (batony, sosy lub syropy czekoladowe, aromaty czekoladowe) i przejście na czekoladę z mniejszą ilością cukru i składników, takich jak syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, częściowo uwodornione oleje i sztuczne aromaty lub barwniki.

Czytaj: Gigantyczne cukierki z kandyzem pokryte czekoladą. Skusisz się?

Co jest zdrowsze: gorzka czy mleczna czekolada?

Teraz, gdy znasz już ogólne wytyczne dotyczące wyboru najlepszej czekolady, przyjrzyjmy się, czy istnieje duża różnica między czekoladą ciemną, gorzką a mleczną.

Gorzka czekolada

Ciemna czekolada ma tak bogaty kolor, ponieważ zawiera największą ilość ziaren kakaowych. Aby została sklasyfikowana jako ciemna, musi zawierać co najmniej 50% kakao. Zapewnia to więcej flawonoli, specjalnego rodzaju przeciwutleniaczy, które pomagają naszym komórkom zachować zdrowie i ochronę.

Ciemna czekolada składa się głównie z ziaren kakaowca i cukru, a niektóre mogą zawierać trochę mleka. Taka czekolada nadal zawiera tłuszcze nasycone, ale ponieważ flawonole chronią serce, zalety mogą przeważać nad ryzykiem, gdy są spożywane w umiarkowanych ilościach, takich jak 25-30 gramów dziennie. Aby uzyskać jak najwięcej flawanoli, wybierz 70% ciemnej czekolady lub więcej, pamiętaj tylko, że oznacza to, że gorzki smak będzie również silniejszy.

Czytaj: Naukowcy potwierdzają korzyści płynące z czekolady

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czekolada mleczna

Mleko ma bardziej kremową konsystencję, ponieważ zawiera kakao, mleko i cukier. Zwykle zawiera co najmniej 10% suchej masy kakaowej w USA i co najmniej 30% w UE. Większość czekolad kupowanych w sklepie zawiera mleko w proszku i zawiera stabilizatory lub inne składniki, które mogą nie być dobre dla naszego zdrowia. Ponieważ większość ludzi woli smak mlecznej czekolady, prowadzone są badania nad skutkami dodawania flawonoli do mlecznej czekolady, co czyni ją zdrowszą opcją.

Werdykt

Ciemna czekolada ma nieco wyższą zawartość tłuszczów i kalorii w porównaniu z czekoladą mleczną. Ale wygrywa jako zdrowsza opcja ze względu na mniej cukru i bardziej korzystne składniki, takie jak flawonole, witaminy i minerały, takie jak magnez, cynk i żelazo. Ciemne, gorzkie czekolady są dobre dla układu odpornościowego, energii i funkcji mięśni.