Czy jesteś toksycznym rodzicem? 5 znaków, które ujawniają prawdę

0
252
Po tych cechach poznasz toksycznych rodziców. A może sam taki jesteś? Zdjęcie: pl.freepik.com

To delikatny temat, zarówno dla rodzica, jak i dorosłego dziecka. Trudno o tym mówić i równie trudno zaakceptować, gdy zauważysz, że możesz być toksycznym rodzicem.

Kiedy dorośniesz, rozumiejąc rzeczy w zupełnie inny sposób niż dzisiejsze pokolenie, możesz być zdezorientowany, a nawet zraniony oskarżeniami o toksyczność.

Istnieje wiele cech toksycznego rodzica, a niektóre z nich wydają się nieco naciągane. Ale jeśli sugerowałbyś się wyłącznie informacjami zebranymi online, umarłbyś na egzotyczną chorobę zgodnie z objawami przeziębienia.

Szanuję jednak przekonania ekspertów i proponuję listę bardziej ewidentnie szkodliwych cech.

Szczerze mówiąc, kiedy dochodzisz do jakichkolwiek wniosków na temat tego, czy byłeś toksycznym rodzicem, myślę, że powinieneś użyć rozeznania i zapytać swoje dorosłe dzieci, jak się czują. Wykorzystaj tę listę jako podstawę, ale dokonaj oceny z pomocą rodziny.

Czytaj: Kraków najprzyjaźniejszym wychowywaniu dzieci miastem

Jak stwierdzić, czy byłeś toksycznym rodzicem?

Teraz nadszedł czas, aby posłuchać i zrobić małą introspekcję. Nie będzie tu polowania na czarownice, tylko trochę informacji o toksycznych zachowaniach.

Czy chodzi o to, aby się ukrzyżować? Nie. Czy warto rozważyć te informacje? Tak. Więc zapnij pasy. Czas na wyboistą jazdę.

1. Nie przepraszasz

Jeśli nie możesz przeprosić swojego dziecka za powiedzenie lub zrobienie czegoś złego, oznacza to, że masz cechę toksyczną. Bez względu na to, że Twoi rodzice nauczyli Cię mieć autorytatywną postawę, nie o to chodzi, a także jest źle widziane.

Fakty są takie, że Twoje dziecko jest człowiekiem. Zasługuje na taki sam szacunek jak Ty.

Wielu z nas, rodziców, popełniło błędy, ale potajemnie boimy się, że jeśli przeprosimy, oznacza to słabość. Ale ta postawa nie jest zdrowa. Jeśli wiesz, że się mylisz lub Twoje dziecko mówi, że je skrzywdziłeś, powinieneś przeprosić. Jeśli odmawiasz przeprosin, jest to toksyczne zachowanie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

2. Przedłużenie Ciebie

Twoje dziecko jest indywidualnością, a nie przedłużeniem Ciebie. Dlatego ogólnie mają własne zdanie na temat życia. A im są starsi, tym więcej ich własnych opinii się pojawi.

Wielu rodziców zniechęca dzieci do wyrażania zdecydowanych opinii. Ale musimy pamiętać, że jest różnica między brakiem szacunku dla rodziców a formułowaniem własnych przekonań, zasad moralnych, norm i tym podobnych.

W końcu czy nie tego i tak ich uczymy, jak rozwijać zdrowy sposób myślenia? I zgadnij co? To, co postrzegamy jako zdrowy sposób myślenia, może nie być tym samym nastawieniem, które rozwija Twoje dziecko. A ten inny sposób myślenia, który mają, może być tak samo zdrowy jak nasz.

Bycie toksycznym rodzicem oznacza myślenie, że Twoje dziecko jest tylko przedłużeniem Ciebie, podczas gdy ono jest zupełnie inną osobą.

Czytaj: 10 nawyków toksycznych rodziców – i jak psują dzieciństwo swoich dzieci

3. Brak prywatności

Wielu rodziców nie pozwala na prywatność swoich dzieci. Jednak ważne jest, aby mieli trochę prywatności, aby rozwijać zdrowe emocje i czuć, co to zaufanie.

Bo spójrzmy prawdzie w oczy, nie chcemy, aby mieli prywatność, ponieważ czasami boimy się najgorszego, prawda? A przynajmniej sądzimy, że ich pragnienie prywatności wynika z drobnych oszukańczych powodów. Czy znowu mam rację? Bądź ze sobą szczery.

Nie pozwalanie dziecku na prywatność jest toksyczną cechą.

Jeśli dasz swoim dzieciom przestrzeń, zobaczą, jak bardzo im ufasz. Rozwija to zdrowy szacunek między rodzicem a dzieckiem, a także rozwija zdrowszy charakter. Dzieci, którym można zaufać, pomimo popełnianych błędów, rozwijają później zdrowy sposób myślenia.

Czytaj: Toksyczni rodzice. Kim są? Jakie są następstwa toksyczności?

4. Potykanie się o poczucie winy u swoich dzieci

Załóżmy, że Twoje dzieci nie mogą wrócić do domu na Boże Narodzenie, jak teraz zareagujesz? Jeśli próbujesz sprawić, by poczuły się winne, że nie wróciły do domu na święta, to jesteś toksycznym rodzicem.

Dotyczy to wszystkiego, czego oczekujesz od swojego dziecka. Nie, nie powinieneś sprawiać, by Twoje dziecko czuło się winne, gdy nie idzie po Twojej myśli. Ich życie nie jest przedłużeniem Twojego życia. Mają oddzielne egzystencje i zasługują czasami na prawo do odmowy.

To samo, jeśli Twoje dziecko nie chce być przytulane przez niektórych ludzi. Nie zmuszaj ich do tego. I nie próbuj wzbudzać w nich winy za odmowę uścisków. Istnieją powody, dla których Twoje dziecko robi lub nie chce robić pewnych rzeczy.

Najlepszym sposobem na podejście do tego jest omówienie tego. Jeśli Twoje dzieci nie wracają do domu na święta, zapytaj je dlaczego i posłuchaj. Rób to bez gniewu i osądzania.

Czytaj: Tych 10 toksycznych zdań nigdy nie mów swojemu dziecku!

5. Próbujesz być ich najlepszym przyjacielem

Jesteś rodzicem, a nie przyjacielem Twojego dziecka.

Po pierwsze, starając się być najlepszym przyjacielem swojego dziecka, możesz wyrzucić dyscyplinę przez okno.

Dzieci nie widzą swoich przyjaciół w taki sam sposób, jak rodziców, więc jeśli postawisz siebie jako ich przyjaciela, będziesz traktowany tak samo we wszystkich aspektach. Łatwo sobie wyobrazić wszystkie problemy, które z tego wynikną.

Czytaj: Po takim zachowaniu rozpoznasz toksyczną osobę

Nie, nie powinieneś próbować spędzać czasu ze swoimi dziećmi i ich przyjaciółmi, nie powinieneś ubierać się jak one, żeby być fajnym, i nie jest dobrym pomysłem wpadanie do dorosłego dziecka, jeśli chodzi o odwiedzanie ich.

Bycie najlepszym przyjacielem Twojego dziecka może nie wydawać się toksyczną cechą, ale tak jest. Może to zaszkodzić relacji rodzic/dziecko i zniszczyć szacunek, jaki macie do siebie nawzajem.