Czy kobiety mają lepsze wyczucie smaku niż mężczyźni?

0
602
Dorosły człowiek ma ponad 10 tysięcy kubków smakowych. Zdjęcie: pl.freepik.com

Niektóre kobiety są całkiem pewne, że mają lepszy gust niż mężczyźni, jeśli chodzi o wiele rzeczy, w tym modę i dekorację. Ale jeśli chodzi o fizyczny zmysł smaku, istnieją naukowe dowody na to, że płeć żeńska jest lepsza.

W badaniach stwierdzono, że kobiety są lepsze w określaniu różnic w gustach – a jeszcze lepiej w opisywaniu smaku rzeczy. Kobiety są również bardziej skłonne do bycia superdegustatorami niż mężczyźni.

Ten szczegół nie umknął ekspertom w testowaniu smaku. Kiedy Laboratorium Sensoryczne Nofima w Norwegii rekrutuje „super czujniki” do swoich badań, to zawsze wszystkie kobiety przechodzą do ostatecznego procesu selekcji.

Dominacja smakowa nie ogranicza się jednak tylko do dorosłych kobiet. Badania wykazały, że dziewczęta mają również bardziej wyostrzony zmysł smaku niż chłopcy.

Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych

Duńskie badanie oceniało zmysły smaku dzieci ze szkół średnich i podstawowych, oceniając ich preferencje żywieniowe i ich zdolność do rozróżniania smaków słodkich i kwaśnych.

Ostatecznie ustalono, że dziewczyny lepiej rozpoznawały smaki niż chłopcy. Badanie wykazało, że chłopcy potrzebowali jedzenia co najmniej 10 procent bardziej kwaśnego lub 20 procent słodszego, aby osiągnąć ten sam poziom wykrywania smaku co dziewczęta. Fascynujące jest jednak to, że badani chłopcy woleli słodsze i bardziej ekstremalne smaki niż dziewczynki.

Więc co sprawia, że dziewczęta i kobiety mają lepsze poczucie smaku? Wciąż prowadzi się wiele badań na ten temat, ale najbardziej podstawową odpowiedzią jest ta, którą nauka już odkryła: kobiety mają zazwyczaj więcej obszarów smakowych i kubków smakowych na języku niż mężczyźni.

Czytaj: Dlaczego niektórzy ludzie słyszą kolory i smakują słowa

Podejrzewa się, że z ewolucyjnego punktu widzenia narzędzia do degustacji dla kobiet są bardziej rozwinięte, ponieważ płeć żeńska odgrywa ważniejszą rolę w ochronie potomstwa — zarówno podczas ciąży, jak i po niej. Być może dlatego kobiety mają również silniejszy węch niż mężczyźni.

johannesfloe.com – Art to remember