Czy kotka Choupette może stać się dziedziczką Karla Lagerfelda?

0
1292
zdjęcie: Instagram

We wtorek, 19 lutego w Paryżu zmarł jeden z najpopularniejszych projektantów mody – Karl Lagerfeld. Nie jest tajemnicą, że zostawił on po sobie fortunę oraz że chciał podzielić się majątkiem ze swoim birmańskim kotem. Oto, co jest prawnie możliwe we Francji i na świecie.

Data 19 luty 2019 roku w świecie mody pozostanie jedną z najsmutniejszych dat. W wieku 85 lat zmarł Karl Lagerfeld, który od 1983 roku pełnił funkcję dyrektora kreatywnego Chanel, stał także na czele włoskiego domu mody Fendi oraz kreował markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem. Według doniesień projektant mody zmagał się z nowotworem trzustki.

Lagerfeld nie miał rodziny, ani dzieci. Za to był bardzo mocno związany ze swoją kotką Choupette, której prawdopodobnie zapisał w testamencie część swojej fortuny. Trzeba przyznać, że Karl kotkę obdarzył bezgraniczną sympatią od 2011 roku, ponieważ w tym właśnie roku model Baptiste Giabiconi podarował ją projektantowi mody. Lagerfeld ze swoją kotką spał na jednej poduszce i jadł przy tym samym stole. Nazywał ją otwarcie „pierwszą kobietą w swoim życiu”. – Nie sądziłem, że kiedykolwiek mógłbym tak zakochać się w kocie – mówił w jednym z wywiadów.

Dziś kwestia dziedzictwa Choupette jest bardzo poważna. Kot birmański ma konto bankowe w swoim imieniu. Jednak czy może legalnie zostać spadkobiercą swojego pana? We Francji odpowiedź brzmi: nie. Zakazane jest oznaczanie zwierzęcia jako spadkobiercę w jego woli. I nie bez powodu: w rozumieniu prawa zwierzę nie istnieje jako osoba fizyczna i prawna.

Choupette i tak jest bogata, ponieważ była jednym z najsławniejszym zwierzęcych modeli, a jej zdjęcia ukazywały się na okładkach „Vogue” i „Harper’s Bazaar”. Jej fortuna szacowana jest na 3 miliony euro, jednak kotka nie będzie bezpośrednio spadkobierczynią projektanta mody. Jednak w przypadku stosowania prawa niemieckiego takie działanie stałoby się wykonalne. Jednak, o ile nie określono inaczej, prawo kraju zamieszkania stosuje się w przypadku dziedziczenia: dlatego prawo francuskie na to nie pozwala.

PRZECZYTAJ TAKŻE: BABCIA SPYTAŁA WNUCZKĘ MAKIJAŻYSTKĘ, CZY W JEJ WIEKU MOŻLIWA JEST METAMORFOZA. ZOBACZCIE JAK JĄ ODMIENIŁA! – f7dobry.com

Alternatywne metody

Istnieją jednak alternatywne rozwiązania. Na przykład osoba prawna, taka jak stowarzyszenie lub fundacja, może otrzymać dziedzictwo. Tak więc stowarzyszenie ochrony zwierząt mogłoby korzystać ze zwierzęcia określanego jako „spadkobierca”. Karl Lagerfeld mógł nawet stworzyć własną fundację, która mogłaby w szczególny sposób zadać o kotkę.

Ostatnia możliwość: wyznaczyć następnego właściciela zwierzęcia, który odziedziczy określone bogactwo, aby zapewnić komfort zwierzęcia do końca życia. W tym przypadku, projektant musiałby polegać na osobie której ufał na 100%. Wydaje się, że taka ewentualność wydaje się najbardziej prawdopodobna, Karl Lagerfeld dokonał tej decyzji w 2015 roku w programie telewizyjnym „Le Divan” mówiąc: „Jeśli coś mi się stanie, osoba, która zajmie się moją kotą nie będzie w niedoli”.

Zwierzęta, które odziedziczyły gigantyczne majątki po swoich właścicielach

Nie dotyczy to wszystkich krajów. Rzeczywiście, po drugiej stronie Atlantyku, zwierzę może stać się spadkobiercą swego pana. Najbardziej znanym przykładem jest Gunther IV. W 1992 roku ten owczarek niemiecki odziedziczył 373 miliony dolarów (328 milionów euro) od swojej pani, niemieckiej hrabiny Karlotty Liebenstein.

Nowojorska milionerka Ella Wendel przed śmiercią przepisała warty 20 mln dol. majątek swojemu pudlowi. Przed udaniem się do krainy wiecznych łowów pies zdołał dorobić się potomstwa. W ten sposób spadkobiercą majątku został pudel Toby Rimes, który dzięki inwestycjom funduszu powierniczego dysponuje już ponad 80 milionami dolarów.

Szympans Kalu to także ciekawy przypadek. Kalu odziedziczył swój majątek po żonie znanego pływaka Franka O’Neilla. Kobieta po rozwodzie z mężem postanowiła przepisać cały swój majątek właśnie na ukochaną małpę.

Opra Winfrey to także ważny przypadek. Gwiazda amerykańskiej telewizji stworzyła specjalny fundusz, dzięki któremu po jej śmierci labradory i cocker spaniele odziedziczą majątek warty 30 milionów dolarów (27 milionów euro). To więcej niż pięć milionów euro na głowę. Pragnienie Karla Lagerfelda, by przekazać swoją fortunę Choupette, nie jest zatem nowe, ale nie będzie to łatwe do wykonania, jak w innych krajach.

Kot Blackie to najbogatszy kot świata. 25 mln dolarów odziedziczył po bogatym właścicielu, który był tak bardzo skłócony ze swoją rodziną, że postanowił cały swój majątek przepis futrzakowi.

Potentat wydawniczy Miles Blackwell po śmierci żony umieścił w swoim testamencie kurę imieniem Gigoo, której przepisał spadek w wysokości 10 mln dol. A opiekunowie szczęśliwej nioski są na tyle dobrymi inwestorami, że od lat skutecznie pomnażają jej majątek.

Labrador Pontiac był czworonożnym przyjacielem aktorki Betty White, która tak bardzo poświęciła się pracy, że nie zdążyła założyć rodziny. Przed śmiercią swój majątek wart 5 mln dolarów zapisała ukochanemu labradorowi.