Czy metaverse może na nowo ukształtować świat mody w 2023 roku?

0
180

Metaverse Fashion Week. Niesamowite wydarzenie organizowane przez Decentraland. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, kto wystąpił na MVFW.

Czy metaverse może na nowo ukształtować przyszłość mody w 2023 roku?

Nie da się zaprzeczyć, że gorącym tematem w chwili obecnej jest metaverse. Kiedy w ostatnim czasie Decentraland zorganizował pierwszy w historii Metaverse Fashion Week, zainteresowanie branży było ogromne. Czy udało się dostarczyć wszystko na optymalnym poziomie? Wiele mogło pozostać do życzenia, ale jest nadzieja na przyszłość.

„Web3 i metaverse służą jako uzupełnienie aktywacji modowych IRL”, mówi Giovanna Graziosi Casimiro, szefowa Metaverse Fashion Week, w rozmowie z Vogue. „Zamiast stawiać te dwie rzeczy przeciwko sobie, marki powinny objąć obie przestrzenie i wykorzystać je do wzmocnienia narracji swojej marki i dotarcia do nowych odbiorców”. W programie znalazły się zarówno marki o ugruntowanej pozycji, takie jak Etro, Dundas, Dolce & Gabbana i Elie Saab, jak i bardziej niezależne, takie jak Imitation of Christ, Gary McQueen i Auroboros. Natomiast każdy z nich miał swój własny program w metawersji.

Czym jest metaverse?

Czym jest metaverse? Odpowiedź na to pytanie nie stanowi obecnie wyzwania dla większości ludzi czy graczy odwiedzających Vulkan Vegas kasyno, w którym oferowane są gry hazardowe. Metaverse można łatwo opisać jako pewien rodzaj sieci, w której użytkownicy mają dostęp do trwałych środowisk opartych na rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej oraz do oferowanych usług za pośrednictwem swoich unikalnych awatarów i innych technologii cyfrowych.

Jednak ludzie mogą wydawać się zdezorientowani, jeśli zostaną poproszeni o wykazanie pochodzenia metaverse. Dlatego najpierw omówmy to zagadnienie. Chociaż naukowcy wykorzystują koncepcję metawersji w 3D i VR od wczesnych lat 80-tych, dokładny termin „Metaverse” po raz pierwszy pojawił się w powieści Neila Stevensona — opublikowanej w 1982 roku. Bohaterowie tej powieści mogli odwiedzać wirtualny świat, aby uciec od dominującego nad nimi świata rzeczywistego.

Później, na początku lat 90-tych, firma o nazwie Sega wprowadziła na rynek urządzenia do gier VR, w tym cyrkiel ruchowy SEGA VR-1, przeznaczony do tworzenia przygód dla graczy w salonach gier. Wszystkie te wynalazki są uważane za początki metaverse, natomiast jej popularność zwiększyła się wśród mas głównie wtedy, gdy Facebook ogłosił swój rebranding na Meta.

Pokaz Etro

Etro zorganizowało pokaz na arenie Decentraland, gdzie awatary nosiły realistyczne wersje charakterystycznego dla marki nadruku paisley. Włoska marka widziała wejście do metaverse jako sposób na dotarcie do młodszych pokoleń i szerszej publiczności.

„Przygotowanie pokazu było łatwe i nie tak gorączkowe, jak 'prawdziwy’, ale równie ekscytujące” — wyjaśnia dyrektor kreatywny Veronica Etro. „Wiele wysiłku poszło w technologię, za tym wszystkim kryje się tyle ludzkiej pracy! Myślę, że takie immersyjne doświadczenia są teraz częścią rozrywki — swoistym pomostem pomiędzy e-commerce, mediami społecznościowymi i grami. Jestem przekonana, że w nadchodzących latach zyskają one większe znaczenie.”

Peter Dundas

Udział w MVFW był naturalną kontynuacją pierwszego NFT Dundasa po Super Bowl. Nie tylko marka była gospodarzem pokazu mody, ale także stworzono sklep pop-up z kodami z nadrukiem pantery. „Metaverse jest tu na stałe, więc udział w MVFW był ekscytujący i stanowił ewolucję DNA Dundasa” — wyjaśnia dyrektor kreatywny Peter Dundas. „Nadal ważne jest stworzenie połączenia między metaverse a światem fizycznym, więc mój partner i ja podeszliśmy do tego, jak do każdego fizycznego pokazu pod względem tworzenia wyglądu, muzyki i tła, a nawet stylizacji awatarów. To ekscytujące rozszerzenie mody, które jest nieograniczone dla wyobraźni. Dodatkowo jest to całkowicie zrównoważone.”

Imitation of Christ

Zamiast tradycyjnego wybiegu, Imitation of Christ zdecydowało się zaprezentować swoje prace w formie wystawy, która została rozłożona w imponująco oświetlonej przestrzeni. Amerykańska marka chciała skupić się na ich wspólnych wysiłkach z takimi osobami jak:

  • Adam Teninbaum,
  • Nicole Buffett (tak, wnuczka Warrena Buffetta),
  • Lynsey Addario,
  • Bored Apes Yacht Club (platforma dla unikalnych NFT żyjących na blockchainie Ethereum).

„Pozostajemy z nadzieją, że wspieranie się nawzajem i budowanie społeczności jest tym, na czym skupiają się młodsi ludzie” — mówią projektanci Imitation of Christ, Matthew Damhave i Tara Subkoff, za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Mamy nadzieję, że ta inkluzywność i wsparcie mogą być odzwierciedlone z powrotem IRL.”

McQueen

Ponieważ nie jest to pierwsze wirtualne rodeo Gary’ego McQueena — w zeszłym roku marka wypuściła całkowicie cyfrową kolekcję — zanurzenie się w metawersji było dla niezależnej marki raczej naturalnym krokiem. Projektant, którego kreacje istnieją przede wszystkim jako aktywa 3D, jest zwolennikiem technologii cyfrowej jako przyszłości mody poza konwencjonalną przestrzenią przemysłową.

„Zawsze będzie zapotrzebowanie na fizyczne ubrania, ale myślę, że ważne jest, aby zrozumieć, że metaverse jest czymś zupełnie innym od tego, co tradycyjni myśliciele rozumieją jako modę”, mówi McQueen. „Chodzi bardziej o wyrażanie siebie i tożsamość, a także o sposób łączenia się i komunikowania w ramach platformy, która jest całkowicie napędzana przez społeczność bez naruszenia hierarchii”.

Auroboros

Aby zakończyć harmonogram, wschodząca marka digital-first Auroboros połączyła siły z muzykiem Grimes. „Po raz pierwszy połączyliśmy się z Grimes po tym, jak napisała do nas przez DM w 2021 roku, więc pomysł na współpracę był w planach od jakiegoś czasu” — wyjaśniły współtwórcze dyrektorki Alissa Aulbekova i Paula Sello za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Młodsze pokolenia częściej uczestniczą w mediach cyfrowych od najmłodszych lat i dlatego mają większe zrozumienie wirtualnego świata jako cyfrowi tubylcy. Również wiele postępów w technologii i cyfryzacji ułatwiło młodym talentom bycie zauważonym i docenionym za ich kreatywność”.

Wniosek

Ogólny werdykt dotyczący MVFW? Frekwencja była zauważalnie niewielka wśród osób z branży, a bez sprawnie działających komputerów, doświadczenia były utrudnione. Jak ujął to Luke Leitch z Vogue Runway: „Zasadniczo potrzebujesz jednego z tych dziwnie wyglądających komputerów do gier w stylu Battlestar Galactica z monstrualną kartą graficzną, aby jak najlepiej wykorzystać metawersję”. Jednak, jak zawsze, próby i błędy są niezbędne dla postępu. Przyszłość zapowiada się kolorowo a metaverse to rozwiązanie, która zdecydowanie może wpłynąć na wygląd mody w przyszłości.