Czy na Ziemi jest więcej drzew niż gwiazd w Drodze Mlecznej?

0
197
Zdjęcie: Twitter/astrophilesz

Ostatnie szacunki dotyczące liczby drzew na Ziemi przekraczają najwyższe szacunki dotyczące liczby gwiazd w Drodze Mlecznej.

Szacuje się, że na Ziemi jest więcej drzew (3 biliony) niż gwiazd w Drodze Mlecznej (100-400 miliardów).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jednym z popularnych faktów zawartych na licznej liście „błędnych faktów naukowych” jest twierdzenie, że na Ziemi jest więcej drzew niż gwiazd w naszej galaktyce Drogi Mlecznej. Twierdzenie to ma swoje źródło w artykule z września 2015 r. opublikowanym w czasopiśmie naukowym Nature zatytułowanym „Mapping Tree Density at a Global Scale”, w którym oszacowano liczbę drzew na Ziemi na 3,04 biliona.

„Ta mapa pokazuje, że globalna liczba drzew wynosi około 3,04 biliona, czyli o wiele więcej niż poprzednie szacunki. Spośród tych drzew około 1,30 biliona występuje w lasach tropikalnych i subtropikalnych, z 0,74 biliona w regionach borealnych i 0,66 biliona w regionach o klimacie umiarkowanym” – możemy przeczytać w artykule.

Czytaj: Droga Mleczna, która wygląda jak obca planeta

Według Maggie Masetti, specjalistki ds. edukacji i pomocy z NASA, większość szacunków szacuje liczbę gwiazd w Drodze Mlecznej na od 100 do 400 miliardów gwiazd.

„Istnieją różne modele szacowania liczby gwiazd w Drodze Mlecznej, a udzielane odpowiedzi różnią się w zależności od tego, jaka jest średnia masa gwiazdy. Najczęstszą odpowiedzią wydaje się to, że w Drodze Mlecznej jest 100 miliardów gwiazd na dolnym poziomie i 400 miliardów na górnym końcu. Ale widziałam szacowane jeszcze wyższe liczby” – mówi Masetti.

Ponieważ te szacunki przybliżają rzeczywistą (i niemożliwą do zweryfikowania) liczbę drzew na Ziemi i gwiazd w Drodze Mlecznej, twierdzenie to jest trafne. Należy jednak zauważyć, że oszacowanie zarówno liczby drzew na kuli ziemskiej, jak i gwiazd na niebie jest niezwykle trudne, a zatem każda taka liczba ma wiele zastrzeżeń i ograniczeń.

Artykuł Nature oszacował liczbę drzew o wiele większą niż poprzednie szacunki, dokonane w 2005 roku, obejmujące 400,25 miliarda drzew. Aby uzyskać szacunki z 2015 roku, naukowcy wykorzystali 428 775 rzeczywistych pomiarów terenowych z wybranych obszarów i różnych biomów, a następnie stworzyli modele matematyczne do ekstrapolacji na skalę globalną.

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!

Jak omówiła Elizabeth Howell z Space.com, wymyślenie szacunkowej liczby gwiazd w naszej galaktyce niesie ze sobą jeszcze większą niepewność.

„Podstawowym sposobem, w jaki astronomowie oceniają gwiazdy w galaktyce, jest określenie masy galaktyki. Masę szacuje się, obserwując rotację galaktyki, a także jej widmo za pomocą spektroskopii” – mówi Howell.

„Po określeniu masy galaktyki, inną trudną rzeczą jest ustalenie, ile z tej masy stanowią gwiazdy. Większość masy będzie składać się z ciemnej materii, która jest tajemniczą substancją, która, jak się uważa, wiąże większość wszechświata”.

„Czy jest więc jakiś sposób, aby dowiedzieć się, ile gwiazd jest na pewno? W końcu sprowadza się to do oszacowania. Według jednego z obliczeń, Droga Mleczna ma masę około 100 miliardów mas Słońca, więc najłatwiej przełożyć to na 100 miliardów gwiazd. Odpowiada to gwiazdom, które byłyby większe lub mniejsze niż nasze Słońce, i uśrednia je. Inne szacunki dotyczące masy podają liczbę do 400 miliardów.”

Czytaj: Niesamowita Droga Mleczna odbijająca się w największym na świecie solnisku

Dopóki ktoś nie opracuje nowej metodologii liczenia gwiazd, która daje znacznie wyższą liczbę niż obecne szacunki, wydaje się, że na Ziemi jest więcej drzew niż gwiazd w Drodze Mlecznej.

Istotny dla dyskusji jest również fakt, że autorzy badania drzew oszacowali, że każdego roku wycina się około 15 miliardów drzew.