Czy najstraszniejsze kolejki górskie są rzeczywiście bezpieczne?

0
781
PKM1/iStock

Kolejki górskie ogromnie ewoluowały od czasu wynalezienia pierwszych przejażdżek pięć wieków temu, a niektóre są bezpieczniejsze niż inne.

Twoje włosy fruwają szaleńczo nad Twoją głową, Twoje dłonie zbielały od tak mocnego ściskania pasów bezpieczeństwa i krzyczysz na całe gardło z czystego przerażenia, a mimo to świetnie się bawisz. Gdzie jesteś? Na kolejce górskiej.

Kolejki górskie przyciągały tłumy, odkąd Rosjanie zaczęli budować wczesne wersje w XV lub XVI wieku. Te „latające lodowe rynny” były gigantycznymi, drewnianymi zjeżdżalniami – o wysokości do 21 m i długości 30 m – pokrytymi śliskim lodem. Ochotnicy byli montowani na bloku lodowym z siedzeniem ze słomy i kawałkiem liny do unieruchomienia. Tory były stale mokre od wody, aby bloki lodu ślizgały się, a na dole usypano stos piasku, aby spowolnić ochotników.

Ochotnicy mogli osiągnąć imponującą prędkość do 80,5 km/h. Z biegiem czasu karuzele stały się bardziej ozdobne i były używane nawet przez carów Rosji. Później opracowano wersję letnią, w której ochotnicy siedzieli w skrzyniach z kołami pasującymi do drewnianych szyn — wczesna wersja nowoczesnej kolejki górskiej.

Dzisiejsza najszybsza kolejka górska, Formuła Rossa, nie potrzebuje wody, aby osiągnąć prędkość 240 km/h w mniej niż pięć sekund. Należąca do parku rozrywki Ferrari World w Abu Zabi, ta przejażdżka nie jest przeznaczona dla osób o słabych nerwach.

Aby stworzyć rewelacyjne przejażdżki, które znamy dzisiaj, projektanci wymienili drewniane ramy i bloki lodu na metalowe i stalowe dźwigi oraz dodali dużo inżynierii.

Jak działają kolejki górskie?

Giphy

Kolejki górskie nie są napędzane silnikami, ale muszą gromadzić energię, aby działać. Aby kolejka była gotowa do jazdy, musi najpierw zgromadzić energię. Tak więc elektryczna wciągarka wciąga samochody na szczyt pierwszego wzgórza.

Wyciągarka wykorzystuje energię do podciągania kolejek górskich w górę, którą następnie przechowuje. Im wyżej samochody wjeżdżają na wzgórze, tym więcej gromadzą energii. Znasz to powolne wspinanie się na pierwsze wzgórze przejażdżki, kiedy czujesz kalejdoskop motyli trzepoczących wokół Twojego brzucha? Właśnie wtedy kolejka górska buduje swoją energię, aby zabrać Cię na przejażdżkę życia.

Ten rodzaj energii nazywa się energią potencjalną, ponieważ ma zdolność – lub potencjał – do przechowywania i wykorzystania energii w przyszłości. Następnie, gdy samochody jadące przyspieszają, ich energia potencjalna zamienia się w energię kinetyczną — energię, którą samochody posiadają dzięki temu, że są w ruchu.

Walc energii potencjalnej i kinetycznej

pl.freepik.com

Podczas jazdy zarówno energia potencjalna, jak i energia kinetyczna zamieniają się w tę i z powrotem, gdy samochody podjeżdżają pod górę, a następnie szybko zjeżdżają w dół. Maksymalna energia kinetyczna występuje, gdy kolejka górska znajduje się na dole toru. Kiedy zaczyna rosnąć, energia kinetyczna jest ponownie przekształcana w energię potencjalną.

Oczywiście w końcu znaczna część energii kinetycznej jest redukowana przez efekty tarcia i oporu powietrza, więc jazda kolejką górską musi w końcu się skończyć. W samochodach po prostu kończy się energia.

Dzięki takiemu wykorzystaniu potencjału i energii kinetycznej oraz kreatywnym umysłom projektantów kolejek górskich, niektóre z dzisiejszych przejażdżek są naprawdę przerażające.

Niektóre z najbardziej imponujących kolejek górskich

Japońska kolejka górska Takashiba w parku rozrywki Fuji-Q Highland nie tylko oferuje widoki na górę Fuji, ale także jest „najbardziej stromą kolejką górską na świecie”, zgodnie ze stroną parku.

Jazda z tej kolejki jest najbardziej stroma na świecie dzięki kątowi nachylenia 121 stopni. Każdy z ośmiu ochotników tej kolejki górskiej poczuje się tak, jakby wypadał z siedzenia podczas zjazdu w dół. A jakby tego było mało, kolejka przyspiesza do 100 km/h w zaledwie dwie sekundy.

Imponujący zjazd z kolejki Takashiba. Źródło: Fuji Q Highland

Lista najsłynniejszych na świecie przejażdżek byłaby niepełna bez wstrząsającej ziemią kolejki Kingda Ka. Znajdująca się w parku rozrywki Six Flags Great Adventure w New Jersey, ta kolejka górska osiąga wysokość dwa razy wyższą niż Statua Wolności, wznosząc się na 139 metrów, zanim przerażająco spada w dół.

Słusznie zdobyła tytuły najwyższej kolejki górskiej na świecie i najszybszej w Ameryce Północnej, według Six Flags. Kolejka rozpędza się od 0 do 205 km/h w 3,5 sekundy, po czym wystrzeliwuje w górę o 90 stopni, po czym opada w 270-stopniową spiralę, która powoduje, że Twoje wnętrzności szaleją, i kiedy myślisz, że już gorzej nie może być, czeka na Ciebie 39-metrowy garb wielbłąda.

Endorfiny z pewnością będą pompować Twoje ciało po tej przejażdżce. Na szczęście takie przejażdżki przechodzą rygorystyczne testy i generalnie są bardzo bezpieczne, ale nie zawsze tak było.

Czytaj: Nietypowa kolejka górska

Wcześniejsze kolejki górskie nie były bezpieczne. Dlaczego?

„To zmieniło moje życie na zawsze” – Rodney Chayko powiedział CBC. Chayko przeżył awarię kolejki górskiej Mindbender w 1986 roku, która wydarzyła się w Albercie w Kanadzie.

Scena brzmi jak z horroru: Jeden z samochodów na słynnej potrójnej pętli, w krytej kolejce górskiej wyleciał z szyn z powodu usterki, która rozłączyła drążki bezpieczeństwa. Osoby wyleciały w powietrze, uderzając w betonowe ściany. Tragicznie zginęły trzy osoby, a Chayko był jedną z ocalałych.

Jazdę tą kolejką górską zamknięto na ponad rok, przechodząc rygorystyczne modyfikacje bezpieczeństwa, zanim ponownie można było się na niej przejechać w Galaxyland w West Edmonton Mall.

Przejażdżka tą kolejką górską działa bezpiecznie od tego dnia i jest teraz nazywana „największą na świecie krytą kolejką górską z trzema pętlami”, która zwiększa prędkość do 97 km/h.

Kolejny śmiertelny wypadek na kolejce górskiej miał miejsce w Expoland poza Osaką w 2007 roku. W wypadku sześciu samochodów Fujin Raijin II zginęła jedna osoba, a 18 osób zostało rannych, gdy samochód wykoleił się. Okazało się, że w jednym z aut jeżdżących wystąpiła usterka nie wymienianej od 15 lat osi koła, powodując zderzenie samochodu z barierką.

Zasadniczo ludzie częściej umierają z powodu zawału serca podczas lub po przejażdżce kolejką górską niż z powodu usterki w systemie. A ponieważ środki bezpieczeństwa będą się poprawiać, wypadków będzie coraz mniej.

Patrząc w przyszłość

Kolejki górskie przyszłości z pewnością będą dzikie.

Polski Abyssus w Energylandii to kolejka, która będzie wynosić nas na nieco ponad 38 metrów wysokości po torze o długości 1316 m. Czas przejazdu Abyssusem będzie trwał aż 2 minuty!

Przejazd tym ekstremalnym roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiadać będzie aż 5. Już od samego startu atrakcji może podnieść nam się adrenalina, bowiem kolejka rozpędza się do ogromnej prędkości w zaledwie kilka sekund. 

Wagonik zostanie aż dwukrotnie dopędzony! Pierwszy raz na samym starcie i po raz drugi kiedy zacznie tracić na prędkości.

Dla wielu miłośników adrenaliny, z pewnością będziemy widzieć epickie i bezpieczne przejażdżki kolejką górską, które ożywają, ponieważ technologia wciąż się poprawia.

Czytaj: Najlepsze parki rozrywki w Europie według TripAdvisor

Pomyśl tylko, jak daleko zaszły przejażdżki od tych rosyjskich przejażdżek blokami lodu — założę się, że nikt wtedy nie spodziewał się, że ludzie będą powiększać i zapętlać się pod niesamowitymi kątami i prędkościami w ciągu kilku sekund.

Jesteśmy ciekawi, jak będą wyglądać kolejki górskie przyszłości, ale jedno jest gwarantowane: zawsze będzie zachwycona, szukająca zabawy publiczność gotowa do ustawienia się w kolejce.

johannesfloe.com – Art to remember