Czy nazwa cięcie cesarskie pochodzi od Juliusza Cezara?

0
472
Zdjęcie: pixabay.com

Wbrew powszechnemu przekonaniu Juliusz Cezar nie był pierwszym dzieckiem urodzonym przez cesarskie cięcie.

Cesarskie cięcie było częścią kultury ludzkiej od czasów starożytnych. Ta operacja, która charakteryzuje się urodzeniem dziecka przez brzuch matki, jest opisywana w starożytnym folklorze hinduskim, egipskim, greckim, rzymskim i europejskim. Ale skąd się wziął ten termin?

Jedna z popularnych teorii głosi, że termin cesarskie cięcie pochodzi od chirurgicznego urodzenia rzymskiego przywódcy Juliusza Cezara, chociaż dokładne pochodzenie tej teorii pozostaje nieznane.

Starożytne początki

Bizantyjsko-grecka encyklopedia historyczna z X wieku, zwana The Suda, jest jednym z najwcześniejszych zapisów, w których podaje się, że cesarskie cięcie zostało nazwane imieniem Cezara. Jest tam napisane: „Gdyż jego matka umarła w dziewiątym miesiącu, rozcięli ją, wyjęli go i tak go nazwali; albowiem w języku rzymskim sekcja zwana jest „Cezar”.”

Jednak prawdopodobieństwo tej teorii jest niewielkie. W czasie narodzin Cezara w 100 r. p.n.e., cesarskie cięcie było wykonywane tylko wtedy, gdy matka była martwa lub umierała podczas porodu. Mimo to, matka Cezara, Aurelia, podobno przeżyła inwazję swojego syna na Wielką Brytanię, co sprawia, że jest wysoce nieprawdopodobne, aby urodziła w ten sposób.

Nie tylko to, ale praktyka odcinania dziecka od matki była częścią prawa wprowadzonego przed narodzinami Cezara. Tak więc, nawet jeśli Cezar urodził się przez cesarskie cięcie, to zdecydowanie nie był pierwszy.

Czytaj: Most Pilchowicki został wpisany do rejestru zabytków

Więcej niż jeden Cezar

Jeśli historia pochodzenia tego terminu jest fałszywa, dlaczego cesarskie cięcie nadal kojarzy się z Juliuszem Cezarem? Odpowiedź tkwi w pochodzeniu nazwy „Cezar”, która pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego cięcie.

Rzymski pisarz Pliniusz Starszy zbadał pochodzenie cesarskich cięć w swojej książce Historia Naturalis, sugerując, że imię Juliusza Cezara pochodzi od przodka, który urodził się przez cesarskie cięcie.

Jednak z biegiem czasu ten wniosek mógł zostać źle zinterpretowany. Pliniusz wyraźnie odnosił się do przodków Juliusza Cezara, choć dzisiaj wielu uważa, że procedura ta odnosi się do samego dobrze znanego cesarza.

Cesarskie cięcie dzisiaj

Poród przez cesarskie cięcie pozostawał przez wieki niebezpieczną procedurą. W pierwszej połowie XIX wieku poród chirurgiczny prawie zawsze kończył się śmiercią matki z powodu infekcji lub krwawienia.

Czytaj: Zrobiono jej zdjęcie tuż po porodzie. Hit Internetu!

Współczesna medycyna i zaawansowane techniki chirurgiczne znacznie zmniejszyły te liczby. Cięcie cesarskie rośnie i jest często wykonywane jako alternatywa dla normalnego porodu. Według Center for Disease Control and Prevention, liczba porodów przez cesarskie cięcie wyniosła 31,9% w USA lub 1208176 w 2018 roku.

Polska posiada jeden z najwyższych w Europie odsetków cięć cesarskich wynoszący 42,2%, podczas gdy średnia europejska to 27%.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org