Czy okulary z filtrem światła niebieskiego rzeczywiście działają?

0
244
Dlatego tak wiele osób decyduje się okulary z filtrem światła niebieskiego? Zdjęcie: pl.freepik.com

Okulary z filtrem niebieskiego światła są sprzedawane jako rozwiązanie naszych coraz częstszych nawyków związanych z czasem spędzonym przed ekranem. Ale czy one działają? Oto, co mają do powiedzenia eksperci.

Wszyscy wiemy, że prawdopodobnie powinniśmy starać się skrócić czas spędzany przed ekranami. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu wpatrując się w telefon i inne urządzenia może nie tylko sprawić, że poczujemy się mentalnie jak śmieci, ale ma to również skutek fizyczny – przygarbienie się i przewijanie paluchem w dół niekoniecznie działa dobrze na nasze ciało.

„Niebieskie światło jest częścią spektrum światła widzialnego i jest to wysokoenergetyczne światło o krótkiej długości fali (nie mylić z promieniami UVA lub UVB)” – wyjaśnia lekarz ogólny dr Ross Perry. „Głównym źródłem niebieskiego światła, na które jesteśmy narażeni, jest słońce; jednak otrzymujemy również znaczną dawkę z naszych ekranów i oświetlenia wewnętrznego” – powiedział dr Perry.

Czytaj: Chłopiec założył okulary i pierwszy raz w życiu zobaczył kolory. Wzruszająca chwila.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak niebieskie światło wpływa na nasze zdrowie?

Ze względu na powszechne stosowanie urządzeń technicznych jesteśmy teraz narażeni na więcej niebieskiego światła niż kiedykolwiek, a badanie z 2020 roku opublikowane w Indian Journal Of Ophthalmology wykazało, że podczas blokad Covid-19 ponad 32% badanej populacji korzystało z urządzenia emitującego światło niebieskie od 9 do 11 godzin dziennie.

Różne badania dotyczyły wpływu niebieskiego światła na nasze zdrowie, w tym jego wpływu na skórę, oczy i sen. Na przykład badanie z 2014 roku opublikowane w Proceedings Of The National Academy of Sciences of the United States Of America sugeruje, że kiedy ludzie są narażeni na niebieskie światło w godzinach wieczornych, ich ciała nie uwalniają tak dużo melatoniny, co może opóźnić i zakłócać cykle snu.

Wiele osób uważa, że niebieskie światło może szkodzić naszemu wzrokowi i zdrowiu, ale dowody sugerujące ten pomysł są ograniczone. Badanie z 2019 roku na zwierzętach wykazało, że niebieskie światło może uszkadzać komórki siatkówki. Jednak Roshni Kanabar, optometrysta i doradca kliniczny w Association of Optometrists, mówi, że to badanie i inne podobne dowody naukowe mogą nie być całkowicie godne zaufania: „Czas i intensywność ekspozycji na światło niebieskie w tych badaniach były znacznie większe niż w przypadku naturalnego światła dziennego i ekranów, więc nie można tego zastosować u ludzi.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jednak dr Perry sugeruje, że pomimo braku dowodów, niebieskie światło może nieumyślnie wpływać na nasz wzrok: „Powszechnie wiadomo, że siedzenie przed komputerem prowadzi do 50% mniej mrugnięć na minutę (normalne to 15-20 razy). Może to prowadzić do suchości i zaczerwienienia oczu, co z kolei może bardziej obciążać oczy” – mówi.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czym są okulary z filtrem światła niebieskiego i czy działają?

Jednym z rozwiązań potencjalnych skutków niebieskiego światła są okulary do niebieskiego światła, które mają na celu odfiltrowanie niebieskiego światła. „Zazwyczaj te powłoki blokują około 20% widzialnego światła niebieskiego” -wyjaśnia Kanabar.

„Niektórzy ludzie twierdzą, że powłoki soczewek, które filtrują niebieskie światło, sprawiają, że ich oczy czują się bardziej komfortowo lub są pomocne przed snem” – mówi Kanabar. W badaniu z 2017 roku, 36 uczestników nosiło okulary z filtrem niebieskiego światła lub okulary placebo, a naukowcy odkryli, że ci, którzy nosili okulary z filtrem niebieskiego światła podczas dwugodzinnej pracy na komputerze, odczuwali mniejsze zmęczenie oczu, swędzenie oczu i ból oczu w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Było to jednak bardzo małe badanie, a Kanabar podkreśla: „Nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie tego, że tego rodzaju powłoki zapobiegają chorobom oczu, takim jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej”.

Czytaj: Nowy milioner we Wrocławiu. Trafił „szóstkę” w Lotto!

Pomijając wzrok, biorąc pod uwagę, że jednym z największych zmartwień związanych z niebieskim światłem jest to, że zakłóca ono naszą porę snu, czy powinniśmy je nosić?

Dr Perry mówi, że liczba badań jest ograniczona. „Po prostu nie ma wystarczających badań, aby w pełni zrozumieć szkody, jakie faktycznie powoduje niebieskie światło i jak można temu zapobiec” – mówi. Na przykład możesz pomyśleć, że powodem, dla którego czujesz się zmęczony rano po napadowym oglądaniu serialu Netflix, jest ekspozycja na niebieskie światło. Ale być może oznaczało to, że poszedłeś spać później niż zwykle lub byłeś nadmiernie pobudzony przez serię i w rezultacie nie mogłeś spać.

Biorąc to pod uwagę, prawdopodobnie najlepiej jest nie rozdrabniać zbyt wiele czynników, ponieważ jest to niedostatecznie zbadane. Ale jeśli okulary z filtrem niebieskiego światła mają na Ciebie pozytywny wpływ, pozornie nie ma nic złego w ich noszeniu.

Czytaj: Czerwone światło może poprawić wzrok

Kanabar zaleca nadanie priorytetu regularnym testom wzroku, przynajmniej co dwa lata, zwłaszcza jeśli po patrzeniu na ekran odczuwasz napięciowe bóle głowy lub zmęczenie oczu. Jeśli zamierzasz kupić okulary z filtrem niebieskiego światła, zaleca, abyś najpierw porozmawiał ze swoim optometrystą lub optykiem, ponieważ będzie on w stanie doradzić Ci produkty, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb i stylu życia.

Jeśli chodzi o sen, unikanie ekranów i ogólnie światła jest prawdopodobnie najlepszym sposobem dbania o zdrowie psychiczne i wzrok.