Czy osoby empatyczne są prawdziwe? Oto, co mówi nauka

0
307
Empata - człowiek z darem czy przekleństwem? Zdjęcie: pl.freepik.com

Osoba empatyczna czuje to, co Ty czujesz i może głęboko połączyć się z Tobą bez posiadania wielu informacji. Badania nad tego typu osobami są ograniczone, przez co wiele osób zastanawia się, czy osoby empatyczne są prawdziwe.

Czy wszyscy przychodzą do Ciebie ze swoimi problemami? Czy wyczuwasz, kiedy inni są zdenerwowani, nawet zanim oni to wyczują? Jeśli tak, to według popularnych wyobrażeń możesz być osobą empatyczną.

Ale granica między osobą z empatią a pełną empatią może być trudna do narysowania. Krótko mówiąc, pierwsi mogą być w stanie współczująco zrozumieć czyjąś sytuację, podczas gdy drudzy mogą odczuwać ból jako własny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Do tej pory badania nad koncepcją osób empatycznych są co najwyżej niejednoznaczne.

Nie oznacza to, że osoby empatyczne nie są prawdziwe — lub że czyjeś doświadczenie jako empaty nie jest ważne. Oznacza to po prostu, że za tą koncepcją stoi niewiele lub nie ma żadnych naukowych dowodów, a eksperci mogą jeszcze nie w pełni zrozumieć to zjawisko empirycznie.

Skąd wiesz, czy jesteś osobą empatyczną?

„Osoba empatyczna jest niezwykle wrażliwa na emocje i energię ludzi, zwierząt i elementów otoczenia” – mówi Talia Bombola, licencjonowana psychoterapeutka z Newport Beach w Kalifornii.

„Często czerpią wielką radość z możliwości łączenia się z innymi i rozumienia ich w szczególny sposób, którego nikt inny nie potrafi” — mówi.

Konkretne kwalifikatory „osoby empatycznej” są szeroko dyskutowane, a różne szkoły myślenia w dużym stopniu się pokrywają. Czy osoba empatyczna to ktoś, kto jest dobry w umiejętności empatii, czy też ktoś, kto ma niezwykłe umiejętności i percepcję?

Ogólnie rzecz biorąc, odnosząc się do empaty, badacze zidentyfikowali dwie główne cechy:

  • Empatia: umiejętność, którą możesz rozwinąć, aby dostroić się do tego, co czują inni. Może to być adaptacja wynikająca z wczesnej traumy lub nieprzewidywalnego środowiska. Niektórzy mogą nadmiernie dostroić się do otaczających ich osób, aby zachować bezpieczeństwo.
  • Wrażliwość: wrodzona cecha osobowości związana ze zdolnością przetwarzania sensorycznego. Zwiększona wrażliwość może zmienić sposób, w jaki doświadczasz otaczający Cię świat.

Czytaj: Ruszyły „Przystanki Ciepła” we Wrocławiu

Praca dr Judith Orloff na temat osób empatycznych

Termin „empata” został spopularyzowany przez psychiatrę dr Judith Orloff, autorkę bestsellerowej książki „The Empath’s Survival Guide: Life Strategies for Sensitive People, Thriving as an Empath, and Emotional Freedom” („„Przewodnik Przetrwania Empaty: Strategie Życiowe dla Wrażliwych Ludzi, Prosperowanie jako Empata i Wolność Emocjonalna”).

Według pracy Orloffa, niektóre oznaki, że ktoś jest empatą, mogą obejmować:

  • absorbowanie emocji lub stresu innych ludzi;
  • łatwo przytłaczają Cię bodźce i wielozadaniowość;
  • czujesz niepokój, gdy ludzie krzyczą;
  • preferujesz małe grupy;
  • dokładnie wychwytujesz subtelne zmiany w tonie, wyrazie twarzy lub mowie ciała u innych osób;
  • potrzebujesz dużo czasu w samotności, aby się zregenerować.

„Odkrycie neuronów lustrzanych w mózgu może być jednym z biologicznych wyjaśnień tego zjawiska” – mówi Bombola.

„Badania pokazują, że neurony lustrzane mogą pomóc nam naśladować lub odzwierciedlać emocje osób, z którymi się stykamy” – wyjaśnia. „Są ludzie, którzy mają więcej lub więcej aktywnych neuronów lustrzanych niż inni, co może dotyczyć empatów”.

W rzadkich przypadkach bycie empatą może odnosić się do intensywnie podwyższonej percepcji. Około 1% do 2% ludzi może odczuwać odczucia na skórze, obserwując, jak ktoś inny jest dotykany, zjawisko związane z empatią i znane jako synestezja lustrzanego dotyku.

Czytaj: Empatia: jak odczuwać i reagować na emocje innych

Praca dr Elaine Aron na temat empatów

Psycholożka, dr Elaine Aron, szacuje, że około 20% populacji może pasować do bycia osobą wysoce wrażliwą (HSP), pojęciem często kojarzonym z empatami.

Badania sugerują, że wysoka wrażliwość nie jest cechą charakterystyczną wyłącznie dla ludzi i może oferować przewagę ewolucyjną kilku gatunkom.

Niektóre objawy HSP mogą obejmować:

  • głęboko odczuwasz emocje;
  • sztuka i muzyka mocno Cię poruszają;
  • lubisz delikatne, subtelne zapachy, smaki, dźwięki lub dzieła sztuki;
  • łatwo przytłaczają Cię głośne dźwięki;
  • często jesteś nazywana osobą „wrażliwą” lub „nieśmiałą”;
  • szybko jesteś przytłoczona tłumem ludzi;
  • masz bogate i złożone życie wewnętrzne;
  • łatwo przytłaczają Cię takie rzeczy jak jasne światła, silne zapachy, szorstkie tkaniny lub syreny samochodów w pobliżu;
  • trzymasz się z dala od brutalnych mediów;
  • starasz się unikać filmów i programów telewizyjnych zawierających przemoc.

„Nadmierna stymulacja lub nadmierne pobudzenie układu nerwowego to charakterystyczne wskaźniki HSP, ponieważ ich system jest nadwrażliwy i reaguje na bodźce, w tym bodźce, których inni mogą nie wykryć lub nie być w stanie wyciszyć” – mówi Bombola.

Czytaj: Szkoły w Danii mają obowiązkowe zajęcia z empatii w ramach oficjalnego programu nauczania

Plusy i minusy bycia empatą

Jeśli jesteś bardzo wrażliwy lub uważasz się za empatę, możesz czuć, że bycie tak głęboko połączonym z otaczającym Cię światem ma zalety i wady.

Oto niektóre, z którymi możesz się utożsamiać:

Plusy:

  • głębokie i silne relacje;
  • świetna intuicja i wykrywanie kłamstw;
  • wzmożone doświadczenia życiowe;
  • ludzie uważają Cię za dobrego słuchacza;
  • masz duże współczucie i szacunek dla innych ludzi i żywych stworzeń.

Minusy:

  • trudność w ustaleniu granic emocjonalnych;
  • często uczucie wyczerpania, szczególnie po interakcjach z ludźmi;
  • skłanianie się ku izolacji (do czasu zregenerowania się);
  • ludzie mogą mieć tendencję do zrzucania na Ciebie traumy.

Często zdarza się, że empaci czują się przytłoczeni.

Z własnego doświadczenia Freidman odkryła, że wiele z tego, co nazwała empatą, to lękowy styl przywiązania, reakcja na traumę i oznaki współzależności. Dzięki pewnej pracy uzdrawiającej ma teraz inny sposób łączenia się z innymi.

„Nadal jestem empatyczna, ale nie czuję, że tracę kontrolę lub że nie mam wyboru w moim własnym doświadczeniu” — wyjaśnia. „Mogę pozostać przy swoim własnym doświadczeniu, będąc z kimś, kto ma trudny okres, bez przyjmowania jego uczuć i problemów jako moich uczuć i problemów”.

Praca z terapeutą może pomóc ci poradzić sobie z wadami bycia empatą.

Empaci kontra introwertycy

Empaci i introwertycy mogą cieszyć się czasem spędzonym w samotności, aby się naładować. Mimo to introwertycy mogą nie być w stanie „odczuć” emocji innych ludzi jako swoich własnych lub niekoniecznie być zręczni, jeśli chodzi o empatię.

Czytaj: Żywa Biblioteka – zamiast książki możesz „wypożyczyć” człowieka

Co to jest ciemny empata?

Badania sugerują, że ciemny empata to typ osobowości, który łączy umiejętność empatii poznawczej z cechami „ciemnej triady”, w tym:

  • narcyzm
  • Makiawelizm
  • psychopatia

Ciemny empata może Cię „czytać”, ale może użyć tej umiejętności, aby osiągnąć cel. Może na przykład wykorzystać empatię poznawczą, aby zbadać Cię i dopasować do Twoich pragnień, a następnie wykorzystać Twoją podatność na zasoby, pieniądze lub powiązania społeczne.

Następne kroki

Nie ma naukowych dowodów na to, że empaci są prawdziwi. Jeśli jednak jesteś osobą bardzo wrażliwą lub czujesz, że możesz łatwo dostroić się do emocji innych ludzi, możesz identyfikować się z tym terminem.

Nadal toczy się dyskusja na temat tego, co oznacza pojęcie empata, ale może to obejmować wysoko rozwiniętą umiejętność empatii i cechę wrażliwości.

Jeśli bycie bardzo wrażliwym lub głęboko wnikliwym czasami Cię przytłacza, możesz poszukać wsparcia specjalisty zdrowia psychicznego.

„Jeśli znajdziesz […] nieprzydatne mechanizmy radzenia sobie, możesz potrzebować wsparcia w pracy nad osiągnięciem zdrowszej równowagi z tymi częściami siebie, zrównoważeniem swoich umiejętności, tak aby były dla Ciebie wsparciem, a nie szkodą” – wyjaśnia Friedman.